Sport

Objavili su zašto je Messi napustio Barcelonu, ali i gdje bi trebao nastaviti karijeru

Lionel Messi napušta Barcelonu! Šokantna vijest koja je u svijetu nogometa odjeknula kao grom iz vedrog neba.

Barcini dugovi na koncu su se pokazali nepremostivom preprekom. Messi je želio ostati, pristao je prepoloviti primanja, sve se danima činilo riješeno, ali predsjednik Laporta nije uspio odraditi ključni dio posla, nije napravio dovoljno izlaznih transfera, te nije nagovorio glavninu igrača da značajno smanje godišnje gaze.

Dugovima teško opterećena Barca morala je plaće s astronomskih 671 milion eura smanjiti na 382,7 miliona eura. Na koncu je to bila nemoguća misija…

U La Ligi, naime, imaju dosta čvrsta pravila glede financijskog Fair-playa, odnosno pitanja saniranja dugova. Tako klubovi koji su u financijskoj dubiozi od zarađenog novca tek 25 posto mogu trošiti na pojačanja i nove ugovore, dok 75 posto mora ići na otplatu duga.

Barcelona je ovog ljeta zaradila nešto novca prodajom Juniora Firpa (Leeds United, 15 miliona eura), Jean-Claira Todiba (Nice, 8,5) i Carlesa Alene (Getafe, 5), ali to je bila kap u moru. Laporta je uzaludno pokušavao prodati Griezmanna, Dembelea, Pjanića, Umtitija… Nisu zanimali nikoga, barem ne po cijeni kojoj se Barca nadala. kao što Laporta nije uspio nikoga od njih - a i ostalih u svlačionici - nagovoriti na drastično rezanje plaća, pišu Sportske novosti.

U katalonskim medijima objavljen je i “posljednji rok” koji je Laporta dao igračima. To je petak, 13. avgusta. To je ujedno i posljednji dan u kojem se igrači mogu registrirati za otvaranje La Lige u domaćoj utakmici protiv Real Sociedada 15. avgusta. Međutim, čak i ako se dogovore, Messi se neće vratiti…

Shvaćajući da je vrag odnio šalu - ne samo po pitanju financija Barcelone, nego i svih ostalih klubova - španska La Liga je krenula u akciju punjenja njihovih blagajni. Čelnici lige dogovorili su financijsku injekciju od golemih 2,7 milijardi eura s grupacijom CVA, investicijskim fondom specijaliziranim za sportska ulaganja. La Liga im je prodala 10 posto dionica. Tih 2,7 milijardi bit će podijeljeno svim klubovima, ali ne ravnopravno, nego po određenom ključu važnosti. Uglavnom, najviše će dobiti Barcelona (270 milijuna eura), te Real Madrid (261 milion eura).

Postoji, doduše, odredba po kojoj će klubovi na plaće igrača, odnosno pojačanja moći potrošiti najviše 15 posto od dobivenog novca, dok će ostatak morati otići na infrastrukturu, te ulaganja u njihove nogometne škole.

Međutim, “dokaze” o ulaganjima klubovi neće morati podnijeti baš isti dan, tako da će realno isprva taj novac koristiti za “hitne” intervencije. No, izgleda da ni to nije bilo dovoljno za pokrivanje Barceloninih rupa u blagajni.

Na kraju su Laporta i ostali očito prihvatili činjenicu da se klub mora resetirati i krenuti s niže razine. A nju Messi nikako ne bi prihvatio, on želi momčad sposobnu napadati trofeje…

I šta sada?

Barca će se barem nekoliko godina oporavljati od posljedica Messijevog odlaska. On je 15 godina bio - sve! Najbolji strijelac, najbolji asistent, najbolji dribler, najbolji razigravač. Ne samo u Barci, nego u svijetu. Messija ne može nadoknaditi preko noći, a ni u godini ili dvije dana.

A Messi?

Messi sad može slobodno pregovarati s kim god želi. Cijeli svijet vjeruje da će s druge strane stola sjesti samo dva kluba. Jedna je Manchester City, a drugi Paris Saint-Germain, dva kluba iza kojih stoje bogate naftne države. Ne kompanije, nego države…

City ima Pepa Guardiolu na klupi. Pep obožava Messija, Messi obožava Pepa. PSG ima Messijevog najboljeg prijatelja Neymara. I jedni i drugi imaju fantastične momčadi. Koje bi s dovođenjem najboljeg igrača svijeta automatski postale i prvi favorit za osvajanje Lige prvaka.

Barcelona je s gubitkom Messija ispala sa svih top lista. Nije više u krugu 10 klubova koji mogu osvojiti Ligu prvaka. Nije više kandidat ni za prvaka Španije…