Zdravlje

Odbrana od virusa: Pomažu li vlažne maramice i dezinfekcijska sredstva

Budući da još ne postoji vakcina protiv koronavirusa, a budući i da je još relativno nov i nepoznat stručnjacima, jedini suvisao savjet koji zadnjih dana možete pročitati, a tiče se zaštite, je onaj da perete ruke i pazite na higijenu.

Najugledniji svjetski mediji smjernice o tome kako pravilno oprati ruke i dezinficirati površine, a ne biste ih trebali shvatati olako i preskakati. Što se čistoće ruku tiče, pokušajte ih prati minimalno 20 sekundi i pritom dobro sapunom istrljati područje između prstiju te ispod nokata, koristite toplu vodu.

Sredstva za dezinfekciju pak, bez prethodne upotrebe sapuna i vode, nisu od prevelike koristi. Naprotiv, prljavštinu mogu samo gurnuti dublje u kožu.

Znamo da se zaraziti možemo kontaktom s osobom koja boluje, no može li se to dogoditi i preko površine koju je zaražena osoba dirala ili u njenoj blizini kašljala i kihala? Rana istraživanja pokazuju da na ugodnoj sobnoj temperaturi Covid-19 može preživjeti do devet dana, no mnogi su koji dvoje u takve tvrdnje.

Novija istraživanja pokazuju i kako se virus može proširiti izmetom. Stoga je od ekstremne važnosti paziti na higijenu unutar "opasne zone" - toaleta. Dakako, u regijama koje bilježe više slučajeva zaraze. Kako? Nakon obavljanja nužde, spustite školjku i potegnite vodu, trudite se ne udišete.

Ako ste se našli na aerodromu, u školi, na željezničkoj stanici ili uredu koji su bili u kontaktu sa zaraženima, trebali biste svoje radno mjesto/stolicu/sto dezinficirati.

Na većini vlažnih maramica pronaći ćete podatak kako ubijaju 99,9% bakterija i to je u idealnom svijetu tačno. No pazite na način na koji ih koristite, budući da ne samo da su podaci prenapuhani, već bakterije ostaju na maramici. Nakon čišćenja, potrebno je temeljito oprati ruke toplom vodom i sapunom. Maramicu, naravno, baciti, zaboravite na "dupla korištenja".