Vijesti

Odluka Vlade FBiH koja je prošla nezapaženo: Gdje će biti smještena važna dokumentacija o ratnim zločinima

Na današnjoj proširenoj sjednici Vlade Federacije BiH jedna od odluka koja je donesena, a koja je prošla nezapaženo i ispod radara medija, jeste da će Vlada FBiH raskinuti ugovor sa Univerzitetom u Sarajevu - Institutom za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Sarajevo o zakupu prostorija.

Radi se o 1.560 m2 koji spada u zdravstveni prostor u krugu Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš“ i koji je Institutu dat na korištenje bez naknade, a sada će biti dodijeljen Zavodu za javno zdravstvo FBiH – Službi za epidemiologiju.

Odluka je donesena u skladu sa inicijativom Vlade Kantona Sarajevo.

Trajno rješenje nikad nije nađeno

Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj u razgovoru za Raport objašnjava da je Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Sarajevo u ovaj prostor smješten 2006. godine, kada je ugovor potpisan sa tradašnjim premijerom, rahmetli Ahmetom Hadžipašićem. Dvije godine nakon toga novi ugovor potpisuje Nedžad Branković, 2010. je ponovo produžen…

Trajno rješenje nikad nije nađeno.

„U petak je premijer Mario Nenadić pozvao v. d. direktora Instituta Amiru Kliku i mene na sastanak sa Kriznim štabom Kantona Sarajevo i saopćio nam da Institut mora biti izmješten. Prostor u kojima je sada smješten jeste bio medicinski, u njemu je nekad bio Armijski medicinski centar. Naravno, apsolutno razumijemo situaciju u kojoj se nalazi naša država, ali i cijeli svijet, koji je pod pandemijom koronavirusa.

Nova situacija zahtijeva nove standarde i bolnica ima, pored svojih kapaciteta koji su im potrebni za redovno funkcioniranje, nove i drugačije potrebe. Premijeru Nenadiću smo kazali da imaju našu punu podršku, i Univerziteta i Instituta, te objasnili da Institut, također, mora biti smješten u adekvatne prostorije", kazao je rektor Škrijelj za Raport.

Rektor Škrijelj: Ponudili smo rješenje za čiju nam realizaciju treba pomoć države

Podsjeća da je Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Sarajevo nastao također u jednoj vanrednoj situaciji, nakon perioda 1992-1995. godine, u kojem je u Bosni i Hercegovini počinjen veliki broj zločina. Neki su bili sa elementima genocida, za koje su donesene presude na Međunarodnom sudu u Hagu.

Država je formirala Institut

„Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Sarajevo ima nemjerljivo vrijedan arhiv i značajnu dokumentaciju koja mora biti smještena u adekvatne prostorije. Od premijera Nenadića smo zatražili da nam urgentno pomognu da riješimo ovaj problem. Ponudili smo i rješenje za čiju nam realizaciju treba njihova pomoć.

U sklopu kampusa Univerziteta u Sarajevu imamo prostor u koji može biti smješten Institut, ali nam za to treba država. Stekao sam dojam da žele. Dogovorili smo sastanak ove sedmice na kojem ćemo detaljno iznijeti naš prijedlog i nadam se da ćemo doći do rješenja. Država je dala Institutu prostor na korištenje i ona ima pravo da ga oduzme, ali je država formirala i ovaj Institut – kaže rektor Škrijelj.

Pojasnio nam je da je Univerzitetu ponuđeno da Institut bude privremeno smješten pri Studentskom domu u Nedžarićima, ali da on smatra da to nije pravo rješenje, s obzirom na vrijednost dokumentacije prikupljane 25 godina.

„To je neizmjerno vrijedan arhiv koji dokazuje šta se dešavalo u Bosni i Hercegovini u periodu od 1992. do 1995. godine. Institut se već dva puta selio, a znate kako kažu u narodu „dva seljenja, jedno paljenje“. Ne želimo apsolutno odmagati Vladi niti državi u ovoj vanrednoj situaciji i spremni smo prihvatiti rješenje koje neće biti dugoročno na štetu Instituta. Učinit ćemo sve što je u našoj moći da zaštititimo ovu vrijednu građu“, govori rektor Rifat Škrijelj.