Svijet

Održana Parada ponosa u Berlinu. Organizatori kažu da je bilo 600.000 ljudi

Najmanje 150.000 ljudi, prema procjeni policije, učestvovalo je u 44. Povorci ponosa u Berlinu nakon dvije godine ograničenja zbog pandemije covida i u sjeni rata u Ukrajini kojoj je iskazana podrška uz poruku protiv rata, mržnje i diskriminacije.

Tradicionalna manifestacija Berlin Pride počela je u podne u četvrti Mitte, a povorka od 100 vozila s hiljadama učesnika koji su plesali uz bučne house, disco i elektro ritmove kretala se 7.4 kilometra kroz nekoliko berlinskih četvrti do Brandenburških vrata. Berlinska povorka jedna je od najvećih te vrste u Evropi, a ove godine održana je pod motom "Ujedinjeni u ljubavi. Protiv mržnje, rata i diskriminacije".

Berlin's Christopher Street Day (CSD), kako ga Berlinčani lokalno zovu, jedan je od najvećih događaja lezbijske, gej, biseksualne, trans, interseksualne i queer (LGBTIQ+) zajednice u Evropi.

Organizatori smatraju da je u povorci sudjelovalo 600.000 ljudi, rekao je njihov glasnogovornik za radio RBB, što je znatno više od policijske procjene.

Berlinski senator za kulturu Klaus Lederer spomenuo je i rat u Ukrajini i "mnoge queer osobe" koje su izbjegle iz Ukrajine zbog ruske invazije. Neki od tih ljudi iz Ukrajine, koja se već pet mjeseci bori protiv ruske invazije, pridružili su se Prideu, u 44. izdanju, dosad najvećoj povorci prema organizatorima.

Ranije tokom dana, donji dom njemačkog parlamenta, Bundestag, prvi je put podigao zastavu duginih boja, koja se sa svojih šest pruga u boji smatra simbolom LGBTIQ+ zajednice i simbolom tolerancije. Jedna takva zastava od subote ujutro vijori se na jugozapadnom tornju zgrade Reichstaga u Berlinu, sjedištu njemačkog parlamenta. Ispred istočnog i zapadnog portala građevine podignute su još dvije.

Ured kancelara i druge institucije poput ministarstva unutrašnjih poslova također su istaknule zastavu duginih boja u znak podrške različitosti i toleranciji, objavilo je Savezno vijeće. Predsjednica Bundestaga Bärbel Bas najavila je podizanje zastave na zgradi Reichstaga u lipnju istaknuvši da će to još jednom znatno ukazati na poštivanje različitosti.

Christopher Street Day se slavi širom svijeta, a svoje korijene ima u događaju iz 1969. kada je policija u New Yorku izvršila raciju u jednom baru u Christopher Streetu. Povorke se održavaju širom svijeta u znak podrške homoseksualnoj, biseksualnoj i transrodnoj zajednici.