Ekonomija

Održana radionica o VAM tehnologijama u poljoprivredi

U organizaciji Referalnog centra branitelj/borac - zadrugar, Zajednice braniteljskih zadruga iz Republike Hrvatske i tvrtke Lamaž d.o.o. Mostar, u ponedjeljak je u Mostaru održana radionica na temu "VAM tehnologije u poljoprivredi, ekonomska računici uzgoja, eko, organskih, ali i konvencionalnih poljoprivrednih proizvoda".

Na radionici su bili prisutni brojni poljoprivrednici, agronomi, veterinari, među kojima je bio i  ministar za pitanje branitelja Hercegovačko neretvanske županije (HNŽ) Oliver Soldo koji, kako je rekao, podržava zadrugare i njihove napore da se bave proizvodnjom zdravih proizvoda, priopćili su organizatori.

Izv. prof. dr. sc. Žana Mrkonjić govorila je o ekonomskim učincima primijenjene inovativne tehnologije u kreiranju novih zdravih proizvoda u poljoprivredi i stočarstvu. Riječ je inovativnim proizvodima VibroLAND, VibroCALCITE i VibroSOORB na bazi jednog od ekološki najprihvatljivijih čistača od svih zagađenja u okruženju, zeolitu klinoptilolitu.

Proizvodi koji su se dobili mikroniziranjem čestica u nano području imaju višestruke učinke na poljoprivrednu proizvodnju zahvaljujući svojoj strukturi, ali i pravilnom VIBRO aktiviranju i primjeni od "čišćenja" tla od rezidua, pesticida, teških metala do balanasiranja pH vrijednosti, reguliranja vlage, te otpornosti na stres (kišu, tuču, snijeg).

"Drugi, fito program, kojeg predstavlja proizvod VibroCALCITE podiže imuni sustav biljke, reducira uporabu kemijskih sredstava (pesticida, insekticida, fungicida, herbicida), vraća izvorne okuse i što je najvažnije povećava kvalitetu, ali i kvantitetu, urod ploda kod nekih kultura i do 80 posto", navodi se u priopćenju.

O trećem programu, VibroSORB inovativnih proizvoda u stočarstvu, koji se odnosi na ishranu životinja, sudionike radionice upoznao je doc. dr. sc. Vinko Batinić koji je prisutnima prikazao rezultate provedenih istraživanja na bj. farmama koje, kako kažu, nedvojbeno pokazuju kako u ishrani životinja, u stočarstvu zeoliti poboljšavaju imunitet i opće zdravlje životinje, poboljšavaju konverziju hrane, stoka dobiva brže na težini, uz manje hrane, smanjuje se smrtnost i produžuje život.

Svojevrsni zaključak današnje radionice bio je da s korištenjem VAM tehnologije i proizvođači u BiH mogu stvoriti potpuno novi brend prehrambenih kultura (voća i povrća) ili bilo kojeg mesnog proizvoda temeljenog na zdravim principima uzgoja, bez povećanja cijene koštanja uzgoja.