Svijet

Ogroman geostrateški obrat: Pala pakistanska vlada koja je odbijala osuditi Putina, na vlast stiže proamerički čovjek

Pakistanski parlament, nakon što je izglasao smjenu premijera Imrana Khana, u ponedjeljak bi trebao glasati o novom premijeru, a najizgledniji kandidat za tu poziciju je Šebaz Šarif, mlađi brat bivšeg premijera Navaza.

Šebaz Šarif (70), najvjerovatniji sljedeći, 23. po redu pakistanski premijer, malo je poznat izvan svoje zemlje, u kojoj ima reputaciju učinkovitog činovnika i upravitelja, više nego političara, a mlađi je brat Navaza Šarifa, koji je bio premijer u tri navrata, piše Reuters.

Donji dom pakistanskog parlamenta u nedjelju je glasao za smjenu s dosadašnje dužnosti premijera Imrana Khana, odluka je donesena nakon gotovo 14-satnih razmirica između članova opozicije i Khanove vladajuće stranke, a inicijativu opozicije, kao njen kandidat za premijera, predvodio je upravo Šebaz.

Analitičari kažu da Šebaz, za razliku od Navaza, uživa prijateljske odnose s pakistanskom vojskom, koja tradicionalno kontrolira vanjsku i odbrambenu politiku te južnoazijske zemlje od 220 miliona ljudi, koja posjeduje nuklearno naoružanje.

Pakistanski generali tri puta su bili izravno uključeni u rušenje civilnih vlada, a niti jedan premijer nije završio puni petogodišnji mandat od 1947. godine i stjecanja neovisnosti Pakistana od Britanije, podsjeća Reuters.

Šebaz je najpoznatiji po svom direktnom i učinkovitom upravljačkom stilu, koji je prezentirao kao glavni ministar najmnogoljudnije pakistanske pokrajine Punjab, kada je blisko sarađivao s Kinom na ambicioznim infrastrukturnim projektima finansiranima od strane Pekinga.

Šebaz je u prošlosedmičnom intervjuu rekao da su dobri odnosi sa Sjedinjenim Državama ključni za Pakistan, što je u suprotnosti s Khanovim antagonističkim odnosom s Washingtonom.

Naime, Khan, legendarni bivši igrač kriketa koji je preuzeo dužnost 2018., pokušao je okriviti Washington za svoje probleme i službeno je prosvjedovao američkoj ambasadi zbog navodne zavjere za rušenje njegove vlade.

Također, za razliku od Khana, koji je redovito osuđivao indijskog hinduističkog nacionalističkog premijera Narendru Modija, politička dinastija Šarif njegovala je pomirljiviju politiku prema susjednoj Indiji, s kojom je Pakistan više puta ratovao.

Ako Šebaz preuzme premijersku ulogu, suočit će se s neposrednim izazovima, uključujući i onaj posrnulog pakistanskog gospodarstva, koje je pogodila visoka inflacija, slabljenje valute i pad deviznih rezervi, navodi Reuters.

Analitičari također smatraju da Šebaz neće moći djelovati potpuno neovisno jer će morati sarađivati s ostalim opozicionim strankama, kao i svojim bratom Navazom, koji je nakon puštanja iz zatvora zbog liječenja, gdje je služio kaznu zbog korupcije, zadnje dvije godine bio u Londonu.

Naime, po objavljivanju "Panama Papersa" i izbijanja afere, Navaz je optužen te naposljetku proglašen krivim zbog prikrivanja imovine, a 2017. na nacionalnu političku scenu, kao novi čelnik Pakistanske muslimanske lige (PMLN), stupio je njegov brat Šebaz.

Na izborima na ljeto 2018. Šebaz je također bio jedan od glavnih kandidata za premijersku dužnost, no pobjedu je tada odnio Khan, uz optužbe Šebaza i njegove stranke o krađi izbora.

I mlađi brat Šarif je bio optuživan zbog korupcije, krajem 2018. je bio i uhapšen, no naposljetku je oslobođen svih optužbi.

Promjena na čelu Pakistana mogla bi dovesti i do promjene službenog stava Islamabada o ruskoj invaziji na Ukrajinu. Imran Khan je na sam dan početka invazije bio u službenoj posjeti Vladimiru Putinu, na vanrednoj sjednici Opće skupštine UN-a Pakistan je bio suzdržan kada se glasalo o osudi ruske agresije, a država je odbila uvesti sankcije Moskvi. Istovremeno, jedan od vodećih generala je oponirao Khanu te je nedavno snažno osudio rusku "specijalnu vojnu operaciju", kako Moskva formalno naziva svoj upad u Ukrajinu.