Nauka

Okeani četvrti put ruše rekord zagrijanosti. Naučnici: Približavamo se prijelomnoj tački

Okeani, temperatura okeana, klimatske promjene

Svjetski okeani četvrtu godinu zaredom obarili su rekorod temperature 2022. godine. To je za je zabrinjavajući znak klimatske krize uzrokovane time što su ljudi ispumpavali plinove koji zadržavaju toplinu u atmosferu.

Istraživanje međunarodnog tima naučnika iz 16 instituta širom svijeta pokazalo je da se pet najtoplijih godina za okeane dogodilo u posljednjih šest godina i da je brzina kojom se okeani zagrijavaju sve veća.

Objavljeno u časopisu Advances in Atmospheric Sciences u srijedu, studija je proučavala temperature od površine okeana do dubine od 2.000 metara, ispitujući podatke iz 1950-ih.

Rezultati su zabrinjavajući, piše CNN.

"Stanje naših okeana može mjeriti zdravlje svijeta. A sudeći prema ažuriranim okeanskim zapažanjima… potreban nam je doktor", rekao je tim autora u popratnom saopštenju za javnost.

Što se tiče energije, količina toplote koja je dodata okeanima 2022. jednaka je 100 puta ukupnoj globalnoj proizvodnji električne energije prošle godine, rekli su istraživači.

Okeani služe kao dobar pokazatelj stvarnog uticaja klimatskih promjena. Jer, u poređenju s temperaturama zraka, manje su pogođeni sezonskim promjenama i svakodnevnim vremenskim ciklusima. Pokrivajući gotovo tri četvrtine Zemljine površine, okeani apsorbiraju ogromnu većinu svjetske topline.

Od 1970. godine, više od 90 posto viška toplote planete otišlo je u okeane, kaže studija.

Naučnici su rekli da je globalni dugoročni trend zagrijavanja sada toliko postojan i snažan da se godišnji rekordi nastavljaju postavljati svake godine.

"Dok ne postignemo neto nultu emisiju, to grijanje će se nastaviti. A mi ćemo nastaviti da obaramo rekorde udjela topline u okeanu, kao što smo to učinili ove godine. Bolja svijest i razumijevanje okeana su osnova za djelovanje u borbi protiv klimatskih promjena”, rekao je Michael Mann, profesor na Univerzitetu Pennsylvania i jedan od autora studije.

Približavamo se prijelomnoj tački

Zagrijavanje okeana ima veliki uticaj na živote miliona ljudi. Oni pojačavaju vremenske obrasce kako bi stvorili snažnije oluje, uragane i intenzivne padavine i olakšali olujama da se brzo intenziviraju, kao što se dogodilo s uraganom Ian, koji je pogodio Karibe i Floridu krajem septembra.

Zagrijevanje je također ključni pokretač porasta nivoa mora, jer dodatna toplota uzrokuje širenje okeana. Kada voda postane toplija, njeni molekuli se kreću brže i šire se više, što povećava njen volumen. To dovodi do veće erozije obale i olujnih udara. Kao kada je uragan Nicole pogodio područje Daytona Beach na Floridi u novembru.

Rastuće temperature također znače da vode okeana imaju manje kiseonika, što utiče na morski život, šteti ribarskim zajednicama i njihovim ekonomijama.

Nisu samo okeani ti koji se brzo zagrijavaju. Analiza Službe za klimatske promjene Copernicus Evropske unije objavljena u utorak pokazala je da je posljednjih osam godina osam najtoplijih zabilježenih. A, rastuća koncentracija plinova koji zadržavaju toplinu u atmosferi gura globalne temperature prema opasnoj prijelomnoj tački.