Svijet

Okrenuo leđa Putinu i sada se bori za život: Prvi zvaničnik koji je ustao protiv invazije završio u bolnici. Sumnja se da je otrovan

Nekadašnji bliski saradnik Vladimira Putina nalazi se u bolnici na odjelu za intenzivnu njegu, gdje ga mašine održavaju u životu, zbog mogućeg trovanja, izvijestila je 31. jula Ksenija Sobčak, voditeljica i aktivistica.

Anatolij Čubajs je pobjegao iz Rusije privatnim avionom nakon početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara. Sobčak je rekla da su sobu u kojoj je boravio u neimenovanoj evropskoj zemlji pretražili muškarci u zaštitnom odijelu. Policija je također ispitala ljude na licu mjesta, dodala je ona.

Čubajs je bio i blizak Anatoliju Sobčaku, nekadašnjem gradonačelniku Sankt Peterburga i ocu Ksenije Sobčak.

Sobčak je na svom Telegram kanalu izvijestila da je Čubajs odveden u „evropsku kliniku” pozivajući se na Čubajsovu suprugu Avdotju Smirnovu, filmsku rediteljicu, koja je rekla da mu je dijagnostifikovan Gilan-Bareov sindrom, redak nervni poremećaj koji može imati ozbiljne posljedice.

„Čubajs je na odjeljenju intenzivne njege. Upravo sam razgovarala sa Avdotjom. Njegovo stanje je nestabilno. Pozlilo mu je iznenada, imao je slabost u rukama i nogama“, napisala je Sobčak na svom Telegram kanalu.

"Odveden sam u evropsku kliniku sa Gilan-Barovim sindromom. U stanju sam srednje težine, stabilno", citirala je Sobčak riječi Čubajsa.

I dok Sobčak nije otkrila o kojoj se zemlji radi, italijanski Corierra della Sera navodi da se Čubajs nalazi u bolnici u gradu Olbiji na Sardiniji.

Prema nekim glasinama, on je bio na odmoru u Kosta Smeraldi i sada je u teškom stanju, nakon što mu je iznenada pozilo. Dijagnoza govori o "neurološkom sindromu" i bolesti koja napada periferni sistem i izaziva slabost mišića, gubitak refleksa i osjećaj oduzetosti, međutim, Sobčak je rekla da je u toku istraga uzroka bolesti.

"U ovom slučaju, dijagnoza može da se promijeni", rekla je ona.

Iz bolnice u Olbiji su rekli da mu je stanje bolje, ali nisu ulazili u detalje, piše italijanski list.

TAS prenosi da sindrom mogu izazvati vakcine protiv koronavirusa, ali izvještaji da su Čubajsovu sobu pretražili zvaničnici u zaštitnim odijelima doveli su do spekulacija da je on otrovan.

Okolnosti slučaja izgledaju slične onima opozicionog antikorupcijskog aktiviste Alekseja Navaljnog, koji je otrovan novičokom u hotelskoj sobi u Sibiru u ljeto 2020. prije nego što mu je pozlilo na letu za Moskvu. Navaljni je odveden u Njemačku gdje se oporavio prije nego što se vratio u Rusiju gdje je zatvoren u januaru 2021.

Anatolij Čubajs je napustio sve političke funkcije u martu (bio je delegat Moskve na međunarodnoj klimatskoj konferenciji) i napustio Rusiju.

Bloomberg primjećuje da je Čubajs najviše rangirani zvaničnik koji se sukobio sa Kremljom zbog ruskog napada na Ukrajinu. On je pobjegao iz Rusije krajem februara i viđen je na Kipru, u Turskoj i Izraelu. On nije u javnosti komentarisao razloge svog odlaska iz Rusije, niti komentarisao rat u Ukrajini.

Iako nikada nije objasnio svoj gest, mnogi su ga protumačili kao „raskid” sa Kremljom nakon ukrajinske invazije. Činilo se da je njegov prebjeg bio prva epizoda otvorenog neslaganja sa Putinovom politikom.

Razriješen je dužnosti izaslanika ruskog predsjednika za odnose sa međunarodnim organizacijama u interesu održivog razvoja u martu nakon što je napustio zemlju.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da je Čubajs podnio ostavku, ali nije precizirao zašto, navodeći: „Da li je otišao ili ne, to je njegova lična stvar“.

Portparolka Alekseja Navaljnog, Kira Jarmiš, sugerisala je da je Čubajs „napustio Rusiju samo iz straha za sopstvenu kožu i sopstveni novac“.

Kao zamenik predsjednika Skupštine tadašnjeg Lenjingrada 1990. dolazi na rukovodeće položaje i njegova karijera napreduje.

U novembru 1991. postaje ministar u kabinetu Borisa Jeljcina, zadužen za upravljanje državnom imovinom i privatizacijom.

Čubajs, ekonomista, smatran je „direktorom privatizacije“, ekonomske transformacije koja je zahvatila Rusiju nakon kraja komunizma.

On je 1996. radio na kampanji za reizbor Jeljcina. Kada je Jeljcin osvojio drugi mandat, postaje šef administracije predsjednika.

Navodno je upravo Čubajs, tri godine mlađi od Putina, 1996. doveo današnjeg predsjednika u Moskvu iz Lenjingrada u tim šefa kabineta predsjednika.

Putin je 31. decembra 1999. naslijedio Jeljcina na mjestu predsjednika Rusije, a Čubajs je postao predsjednik UO ruske elektroenergetske kompanije RAO UES.

Obavljao je niz važnih poslova, a nedavno je bio i izvršni direktor korporacije Rusnano, državnog holdinga za promociju tehnologije.

Britanski časopis Euromoney proglasio ga je 1997. godine za najboljeg ministra finansija na svijetu. U Rusiji ga, međutim, mnogi i dalje ne vole jer je on arhitekta bolnih ekonomskih reformi. U martu 2005. preživio je pokušaj ubistva. Vladimir Kvačkov je optužen za zločin, ali ga je porota oslobodila.

Čubajsov utjecaj se smanjivao sa rastom Putinove moći, ali je ipak ostao u krugu njegovih savjetnika.

Bio je jedan od rijetkih reformatora ruske ekonomije iz 1990-ih godina koji je ostao u Putinovoj vladi i istovremeno zadržao bliske veze sa zapadnim zvaničnicima, navodi Bloomberg.

Prije tri godine je došao i u sukob sa portparolkom ministra vanjskih poslova Marijom Zaharovom.

Njegova izjava da je "Rusija siromašna zemlja, značajan dio stanovništva živi u siromaštvu ili u ekstremnom siromaštvu" nju je naljutila.

"Rusija je izuzetno bogata zemlja. Što se tiče toga da "značajan dio stanovništva živi u siromaštvu ili u ekstremnom siromaštvu", želim detaljan odgovor od osobe koja je bila član vlade i glavni menadžer ključnih dijelova nacionalne ekonomije decenijama", rekla je ona.

Čubajs joj je odgovorio: "Mislim da ste vi najbolji u svojoj generaciji u uvrtanju činjenica."