Svijet

Oni su spremni spasiti svijet: Volonteri će primiti vakcinu, ali i dozu virusa

Dok svijet iščekuje vijest o vakcini protiv koronavirusa, nekolicina volontera spremna je proces ubrzati, pa i po cijenu vlastitoga zdravlja. Velika Britanija među prvim je državama na svijetu koje su se odlučile na takvu vrstu ispitivanja, a BBC je razgovarao s mladim ljudima koji su odlučili učestvovati.

Svi kažu kako su spremni žrtvovati se kako bi spasili svijet ili pak očuvali radna mjesta u svojoj državi. No isto tako većina njih polaže nade u činjenicu da je ovaj, potencijalno smrtonosni virus, za ljude njihovih godina uglavnom - bezopasan.

Istraživanje će se provoditi na način da će im biti ubrizgana vakcina koja je još u fazi istraživanja, a potom i Covid-19.

„Mislim da ovakva istraživanja imaju potencijal spasiti živote i približiti nam kraj epidemije. Odmah sam pristao, vidim smisao u ovome", rekao je 18-godišnji student Alastair Fraser-Urquhart, jedan od volontera.

Trenutno se u svijetu provode klinička istraživanja za ukupno 36 vrsta vakcina, uključujući i ono na Oxfordu koje je u naprednoj fazi testiranja. Uspješna vakcina pomogla bi ublažavanju mjera koje su trenutno na snazi protiv širenja bolesti Covid-19.

Profesor Peter Horby sa Oxforda kaže kako su ispitivanja na ljudima od presudne važnosti.

"Danas znamo da je rizik za zdrave mlade ljude bez autoimunih bolesti ekstremno nizak", objašnjava odluku da se počnu provoditi daljnja testiranja vakcine na volonterima.

"Znamo i da postoje određeni lijekovi koji su se pokazali uspješnima u olakšavanju simptoma pacijentima, stoga, u slučaju da i dođe do pogoršanja stanja kod nekog od volontera, znamo što nam je činiti", dodao je.

Promatrat će se imunološki sistem volontera, odgovor na vakcinu i virus. Svaki će se od ljudskih ispitanika pratiti s velikom pažnjom.

"Svaki dan koji doprinosi bržem razvoju vakcine može spasiti do 7.000 života dnevno", argumentirala je jedna od volonterki svoju odluku.

"Mi koji smo odabrani otići ćemo u ustanovu za istraživanje, primit ćemo vakcinu, bit ćemo izloženi pažljivo izračunatoj dozi koronavirusa koja je dovoljna da izazove simptome. Onda ćemo vidjeti je li vakcina dovoljna da spriječi infekciju", objašnjava ona.

Kad je riječ o trećoj fazi kliničkih istraživanja, ona može trajati od šest mjeseci do čak dvije godine. Testiranje na ljudima, smatraju neki stručnjaci, moglo bi ubrzati proces. Volontera je sve više diljem svijeta. U augustu je testiranje vakcine na ljudima počela i Italija.