Zdravlje

Onkolog za Raport o revolucionarnom lijeku kojeg su čekali oboljeli od raka: Rezultat je fantastičan, ali dug je put do primjene

Vijest o novom revolucionarnom imunoterapijskom lijeku Dostarlimabu, koji je pokazao dosad neviđene rezultate u liječenju tumora, dao je nadu milionima ljudi širom svijeta koji su se suočili ili se suočavaju sa dijagnozom karcinoma.

Prema istraživanju objavljenom u uglednom medicinskom časopisu The New England Journal of Medicine, novi imunoterapijski lijek dobilo je 12 pacijenata s poodmaklim tumorom rektuma i prema rezultatima kod svih 12 pacijenata tumor je nestao, pri čemu nije bilo nikakvih nuspojava.

Historijski rezultati istraživanja

Između ostalog, istraživači su u pojašnjenu naveli da su lijek Dostarlimab, koji spada u tzv. inhibitore kontrolnih tačaka, pacijentima davali tokom šest mjeseci svake tri sedmice. Dostarlimab razotkriva ćelije raka, omogućavajući imunološkom sistemu da ih identificira i uništi.

Svjetski mediji prenose da je lijek razvila američka kompanija Tesaro koju je 2019. godine kupio farmaceutski div Glaxo Smith Kline, a samo jedna doza košta 11.000 dolara.

U razgovoru za The New York Times doktor Luis A. Diaz Jr je rekao da vjeruje "kako se ovakvo nešto prvi put desilo u historiji istraživanja tumora".

Naučnici i doktori nastavili su pratiti stanje svih 12 pacijenata mjesecima nakon terapije i rezultat je bio fantastičan. Onkološki centar Memorial Sloan Kettering navodi da od primanja lijeka niti jedan od pacijenata nije išao ni na kemo ili radioterapiju ni na operaciju uklanjanja tumora.

Međutim, stručnjaci napominju kako je ovo istraživanje provedeno na samo 12 pacijenata te da se ne može smatrati konačnim zbog vrlo malog broja uzorka.

O lijeku koji je posljednjih dana bio važna vijest u medijima, razgovarali smo sa svjetski priznatom stručnjakinjom iz oblasti onkologije dr. Majom Banjin.

Dr. Banjin: Razlog za optimizam

"Napravljen je ogroman napredak u onkologiji i to je urađeno zahvaljujući svim bazičnim istraživanjima. Međutim, moram da istaknem da je ovo što je sada objavljeno rađeno na suviše malom broju pacijenata. Ali, rezultat koji je dobijen je fantastičan. Dakle, daje razloge za optimizam, ali ne u smislu da razmišljamo da je to nešto što će ići u kliničku praksu tako brzo", kaže dr. Banjin za Raport.

Dalje pojašnjava kako lijek, da bi bio primjenjiv u kliničkoj praksi, mora proći kroz klinička ispitivanja.

"Ovo nije prvi put da neki novi lijek napravi dobar rezultat, ali trenutni rezultat ne znači nikakavo izlječenje, pogotovo ne malignih bolesti. Maligna bolest je sistematska i smanjenje tumorske mase ili brzi odgovor na terapiju ne znači da ste postigli izlječenje. Svjedoci smo da se nakon dobrog rezultata vrlo brzo pojavi nova bolest. Nije samo stvar da se postigne smanjenje ili nestanak tumorske mase, nego je stvar koliko će taj rezultat dugo trajati. Bitno je hoće li se nakon mjesec dana bolest ponovo pojaviti", pojašnjava doktorica Banjin.

Put od preliminarnog istraživanja do kliničke prakse

Zatim, doktorica pojašnjava koji je put lijeka od preliminarnih ispitivanja do primjene u kliničkoj praksi.

"Nakon preliminarnih rezultata, naredni korak je da ta supstanca mora biti testirana u smislu procjene koliko negativnog djelovanja može da ima. Mora se daljnjim testiranjima pokazati kakvi će biti rezultati učinka lijeka na krv, srce, ali i na druge organe. Također, mora se procijeniti i i kasni toksicitet. Dakle, ne samo toksicitet u trenutku davanja lijeka, nego i onaj koji supstanca može da napravi i za pola godine.

Kada se ta procjena napravi, onda se tek ide na kliničko ispitivanje kojim se dokazuje da je kvalitetniji i bolji od postojećih lijekova koji su standardi. Onkologija je jako napredovala, imamo puno lijekova koji prije 10 godina nisu postojali u vodičima za onkološko liječenje, a sada postoje. Postoje targetirane terapije koje su napravile veliki pomak u liječenju mnogih malignih bolesti. Sada slijede testiranja koliko je nova supstanca učinkovitija u odnosu na taj standard. Kada se to napravi, onda se može dobiti dozvola da lijek uđe u kliničku praksu", pojašnjava dr. Banjin.

Ipak, dr. Banjin naglašava kako je bitna svaka nova supstanca koja pokaže učinak.

"Ovo sve što sam rekla je spuštanje na zemlju, ali s druge strane, svaka nova supstanca koja se pokaže učinkovitom i s kojom se napravi učinak i na eksperimentalnim životinjama, a kamoli kada napravi učinak na ljudima koji imaju malignu bolest, je vrlo bitna. Svaki takav rezultat na ljudima koji imaju bolest, daje razlog za optimizam. Ali, daleko je to još od toga da ćemo uskoro imati taj lijek u primjeni", zaključila je de. Banjin.