Politika

Organizacija islamske saradnje: Osuđeni i odbijeni svi zaključci Narodne skupštine RS

-Na zasjedanju OIC-a u Islamabadu jednoglasno usvojena važna Rezolucija o situaciji u Bosni i HercegoviniNa 48. redovnom zasjedanju Vijeća ministara vanjskih poslova Organizacije islamske saradnje (OIC), večeras je u Islamabadu, na prijedlog Republike Turske, jednoglasno usvojena Rezolucija o situaciji u Bosni i Hercegovini, objavila je na svom Facebook profilu ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković.

-U ovom vrlo važnom dokumentu, 57 članica OIC-a potvrđuje podršku očuvanju jedinstva, teritorijalnog integriteta, suvereniteta i međunarodnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine u okviru njenih međunarodno priznatih granica, kao i njen multietnički, multikulturalni i multireligijski karakter. Podcrtava se potreba za sveobuhvatnim procesom reformi s ciljem jačanja evropske i euroatlantske orijentacije Bosne i Hercegovine.OIC osuđuje i odbija sve zaključke Narodne skupštine RS, jednog od entiteta u Bosni i Hercegovini, kojim se suspenduju državni zakoni na teritoriji entiteta RS u oblasti odbrane, sigurnosti, fiskalne politike, pravosuđa i narušavanje odluka Ustavnog suda, kojim se poništava 26 godina mirovnih reformi.

-Implementirane reforme su osnov za integraciju Bosne i Hercegovine u EU institucije. Ovakva politika ugrožava mir i sigurnost ne samo Bosni i Hercegovini, nego i u cijelom regionu Zapadnog Balkana.OIC u usvojenoj Rezoluciji dalje upozorava da nepoštivanje odluke Visokog predstavnika kojom se zabranjuje negiranje genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti kao i glorificiranje osuđenih ratnih zločinaca, predstavlja direktno ugrožavanje Aneksa 4 i Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma.Članice OIC-a ovim dokumentom izražavaju podršku aktivnostima na izmjeni Izbornog zakona u skladu sa presudama Evropskog suda za ljudska prava, kao i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a prema modernim evropskim demokratskim standardima.OIC ponavlja svoj poziv islamskom svijetu da nastavi podržavati preživjele žrtve genocida u Srebrenici i Memorijalni centar Srebrenica križ ekonomske, obrazovne i humanitarne projekte, te da se pridruže porodicama žrtava u obilježavanju 27. godišnjice genocida u Srebrenici 11. Jula 2022. godine, kao Dana žalosti.

-Usvojena Rezolucija predstavlja snažnu podršku naporima za prevazilaženje trenutne krize u našoj zemlji, uzrokovane neodgovornim politikama i antiustavnim djelovanjem političara. OIC, kao druga najveća međunarodna organizacija nakon Ujedinjenih nacija, koja predstavlja glas oko dvije milijarde muslimana, čvrsto je stala uz Bosnu i Hercegovinu i nedvosmisleno ukazala na uzroke problema u našoj zemlji. Zahvalni smo svim članicama na razumijevanju i podršci, a posebno Republici Turskoj, koja je predlagač Rezolucije, kazala je zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine dr Bisera Turković, koja se danas obratila na sjednici OIC-a.