BHDoktor

Osam razloga: Zašto je dobro plakati kad nam je teško?

Plakanje je prirodan odgovor ljudi na niz emocija, uključujući tugu, radost, žalost i frustraciju.

Istraživanje provedeno u Sjedinjenim Američkim Državama pokazalo je da tamošnje žene plaču u prosjeku 3,5 puta mjesečno, a muškarci 1,9 puta mjesečno.

Plakanje se često zna prikazivati kao znak slabosti, međutim ono to nije. Emocionalno plakanje je ponašanje u pravilu jedinstveno za ljude i može se smatrati korakom naprijed u evoluciji, odnosno posljedicom dublje povezanosti s tugom i žalošću.

Ipak, plakanje često ima lošu reputaciju i smatra ga se čak i neugodnim ponašanjem povezanim s gubitnom samokontrole.

Dio te negativne slike posljedica je plača u djetinjstvu, kada je doista povezan s bijesom i emocionalnom inkontinencijom.

No, plač može osigurati ključnu katarzu i put prema zacjeljivanju te kretanju naprijed nakon neke traume.

Ako zbog trenutne situacije želite zaplakati, učinite to. Nemojte se suzdržavati. U nastavku smo izdvojili sve dobro što vam to plakanje može donijeti.

Ima umirujući učinak

Plakanje može pomoći osobi da regulira vlastite emocije, da se smiri i da barem malo umanji tugu. Studija provedena 2014. godine pokazala je da plakanje može imati izravan, smirujući učinak na ljude.

Naime, pokazalo se da plakanje aktivira parasimpatički živčani sistem, što pomaže ljudima da se opuste.

Podrška drugih

Plakanje može pomoći osobi da dobije podršku svoje okoline jer ono je, pokazala je to i studija iz 2016., povezano s povezanošću - okuplja ljude oko nas, prenosi Zadovoljna.hr.

Pomaže u ublažavanju boli

Osim što umirujemo sami sebe, prolijevanje emocionalnih suza oslobađa oksitocin i endorfine koji ljudima pomažu da se osjećaju dobro, a mogu ublažiti i fizičku i emocionalnu bol.

Na taj način plakanje može pomoći u smanjenju boli i pojačavanju osjećaja blagostanja.

Poboljšava raspoloženje

Plakanje može pomoći ljudima da im se popravi raspoloženje i da se osjećaju bolje.

Osim što ublažavaju bol, oksitocin i endorfini mogu pomoći u popravljanju raspoloženja.

Otpuštaju se toksini i ublažava stres

Kada je plakanje odgovor na stres, suze sadrže brojne hormone stresa i druge hemikalije.

Istraživači vjeruju da bi plakanje moglo smanjiti razinu tih hormona u tijelu, što bi pak moglo smanjiti stres. Međutim, potrebno je više istraživanja na ovom području kako bi se to potvrdilo.

Pomaže u spavanju

Mala studija provedena 2015. godine pokazala je da plakanje može pomoći bebama da bolje spavaju. Kada su u pitanju odrasli, potrebna su dodatna istraživanja.

Međutim, ako u obzir uzmemo da plakanje ima umirujući učinak, da popravlja raspoloženje i ublažava bol, lako je moguće i da pomogne osobi da lakše zaspi.

Plakanje ubija bakterije

Plakanje pomaže ubijanju bakterija i održavanju očiju čistima jer suze sadrže tekućinu koja se naziva lizozim.

Studija provedena 2011. godine pokazala je da lizozim ima tako snažna antimikrobna svojstva da može pomoći i u smanjenju rizika koje predstavljaju bioteroristički agensi poput antraksa.

Poboljšava vid

Bazalne suze koje se ispuštaju svaki put kad osoba trepne pomažu oči održavati vlažnima i sprečavaju isušivanje sluznice.

Podmazujući učinak bazalnih suza pomaže ljudima da jasnije vide. Kad se membrane osuše, vid može postati zamagljen.