Vijesti

Oštre reakcije na iscrtani kukasti križ na plakatu u Sarajevu: Simbol jednog režima koji je Evropu odnio u sunovrat

Nakon što je preko plakata Privredne komore Države Izraela u BiH u centru Sarajeva iscrtan kukasti križ, predsjednik te komore Amir Gross Kabiri uputio je u četvrtak saopćenje za javnost u kojem je pozvao sarajevsku gradonačelnicu Benjaminu Karić da javno osudi taj nasilni čin antisemitizma. I pošalje jasnu poruku da se takva ponašanja neće tolerirati.

Nasilni čin

“Nedavni zločin iz mržnje koji se dogodio na ulicama Sarajeva i prizori nacističkih simbola isprskanih preko zastava jevrejske države duboko su uznemirujući i trebaju predstavljati znak upozorenja. Pozivam gradonačelnicu Karić da javno osudi ovaj nasilni čin antisemitizma. I da pošalje jasnu poruku da se takva ponašanja neće tolerirati”, kazao je Kabiri.

Podsjetivši kako će za nekoliko sedmica cijeli svijet obilježiti Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Pozvao je i čelnike u Sarajevu da osiguraju da organi za provođenje zakona privedu kriminalce pravdi. U vjeri da će ih pravosudni sistem osuditi na odgovarajući način.

“Nećemo dozvoliti da se nijedan Jevrej, građanin BiH, suoči sa strahom i terorom. Ovo je moja lična moralna dužnost. I pobrinut ću se da oni budu sigurni i zaštićeni. Čak i ako ću svakog od njih morati zaštititi svojim vlastitim tijelom”, naglasio je on.

Kabiri smatra kako retorika mržnje protiv jevrejskog naroda mora stati.

“Šutnja spram ovog zločina predstavlja njegovo podržavanje. I zato vas ponovno pozivam da progovorite. Nećemo dopustiti da nas bilo ko spriječi u ostvarenju naših ciljeva, stvaranju jedinstvene, tolerantne i uspješne BiH”, zaključio je predsjednik Privredne komore Države Izraela u BiH.

Reakcije na iscrtani kukasti križ

Ubrzo nakon ovog saopćenja na svom zvaničnom Facebook profilu sinoć se oglasila i Benjamina Karić, gradonačelnica Sarajeva.

"Najoštrije osuđujem iscrtavanje kukastog križa na plakatu Privredne komore Države Izrael u Bosni i Hercegovini. To je prizor koji je izazvao ogorčenje kod građana Sarajeva. Simbol jednog režima koji je Evropu odnio u sunovrat.

Najteža poglavlja iz historije Bosne i Hercegovine i njenog glavnog grada trebaju služiti kao podsjetnik da fašizam nikad nije istinski poražen. I da se protiv njega treba boriti i danas, jer su antifašizam, ravnopravnost i uvažavanje različitosti, civilizacijske tekovine koje trebamo njegovati.

Jevreji su dio tkiva bosanske duhovnosti. Sa svim onim što su sa sobom donijeli iz Španije, ali i svojim bogato kulturnim naslijeđem koje su stvarali u Sarajevu i Bosni i Hercegovini. Na nama je da svakodnevno njegujemo i dograđujemo identitet ove zemlje po mjeri svih njenih građanki i građana. Oslobađajući se kaveza primitivizma, radikalizma, nacionalizma, secesijskih apetita - samo ako zajednički djelujemo na osnaživanju države Bosne i Hercegovine. Kao i izgradnji mostova povjerenja i razumijevanja među svim našim narodima i građanima. Duboko vjerujući u zajednički život na ovim prostorima i poštivanje drugačijeg", napisala je Karić.