Politika

Otkrivamo šta stoji iza Bevandine odluke da ne da novac za izbore. Bakalar za Raport: U problemu smo… Rančić: Samo je jedno rješenje

Ministarstvo finansija BiH na čelu sa HDZ-ovim ministrom Vjekoslavom Bevandom odbilo je zahtjev CIK-a za doznaku sredstava za pripremne aktivnosti Općih izbora koji bi se trabali održati ove godine. S obzirom da HDZ insistira na izmjenama Izbornog zakona koje podrazumjevaju 'legitimno predstavljanje Hrvata', već dugo se špekulira da bi ova stranka mogla krenuti u blokadu ili bojkot izbora ukoliko se njihov zahtjev ne ispuni.

Ipak, zvanična potvrda ove informacije još nije stigla u CIK. To je za Raport potvrdio predsjednik Centralne izborne komisije BiH Željko Bakalar. S druge strane, iz Ministarstva finansija BiH su nam kazali da je informacija otišla u CIK.

"Mi smo poslali zahtjev i još uvijek čekamo odgovor. Nismo još uvijek dobili odgovor", kaže on.

"Mi smo taj elektronski zahtjev poslali prije nekoliko dana, temeljenminstrukcija Ministarstva finansija kojima su se oni obavezali na privremeno finansiranje na prvi kartal 2022. godine za onaj proračun iz 2020. godine. Jesmo zahtjevali sredstva koja su u proračunu iz 2020. godine bila obezbjeđena za organizaciju izbora, ali još uvijek formalan odgovor nismo dobili", naveo je Bakalar.

Bakalar: Nećemo imati sredstva

On kaže da je Vijeće ministara odlukom dalo mogućnost da CIK zahtjeva sredstva koja su predviđena za organizaciju izbora.

"Budžet je 2020. godine imao dio sredstava, odnosno ukupna sredstva za organizaciju lokalnih izbora za sve one aktivnosti koje provodi Središnje izborno povjerenstvo u slučaju provedbe lokalnih izbora. Znači, priprema izbora, printanje obrazaca, glasačkih lista, priprema biračkih mjesta, sve do onog momenta kada treba isplatiti naknadu biračkih odbora. Kod lokalnih izbora tu naknadu snose lokalne zajednice, kod općih izbora tu naknadu snosi državni budžet. Mi bi smo kroz ovakvu odluku Vijeća ministara, kvartal po kvartal, i bez usvajanja zakona o budžetu, mogli organizarti izbore sve do samog dana izbora, da imamo sve završeno", naveo je Bakalar.

On kaže da mora vidjeti odluku Ministarstva finansija da bi znao kakve su pravne argumente naveli.

"Nadam se da nije odbijeno. Ako bude negativan odgovor, onda smo opet u problemu. Znači da nemamo sredstava za realizaciju izbora", kazao je Bakalar za Raport.

Zamjenik ministra finansija BiH Hazim Rančić za Raport je pojasnio o čemu se zapravo radi. Prvo, potvrdio nam je da je otišla informacija CIK-u o tome da se njihovom zahtjevu ne može udovoljiti.

Rančić nam dalje pojašnjava kako je problem što nije usvojen budžet BiH za 2022. godinu. Naime, CIK je tražio da im se sredstva za pripremu izbora daju, kako nam je to Bakalar pojasnio, kvartalno i po budžetu iz 2020. godine. Međutim, Rančić kaže da su tu dva problema.

Rančić: Jedino rješenje je usvajanje budžeta

"Te 2020. godine bili su lokalni izbori. Za te izbore budžet CIK-a je negdje oko 8 miliona KM. Dio sredstava daju i lokalne zajednice tako da država tu daje manje novca. Kada su u pitanju opći izbori, za njih se izdvaja više novca iz državnog budžeta. Dakle ako pratimo tu 2020. godinu neće biti dovoljno sredstava. Druga stvar je ako radimo po privremenom finasiranju, ono se odnosi na prošlu godinu koja je bila neizborna, dakle nisu uopće predviđana sredstva za izbore", pojašnjava Rančić.

Jedino rješenje za ovo stanje, kaže on, jeste usvajanje budžeta za ovu godinu.

"Ali blokada institucija je na snazi. Predsjedavajući Vijeća minsitara BiH Zoran Tegeltija ne želi da se krene u tu proceduru. Razlog je što Fiskalno vijeće, koje je sastavljeno od predsjedavajućeg Vijeća ministara i premijera entitetskih vlada, nije usvojilo Globalni okvir fiskalnog bilansa i politika. Moje je mišljenje da se uprkos tome može usvojiti budžet. Jer, ako bi se time vodili onda ni entiteti ne bi mogli usvajati budžete", zaključuje Rančić u izjavi za Raport.