Ovako su američki mediji ispratili podvig Amela Tuke. Zbog jedne stvari su ostali u šoku

Rano je pričati o historiji, kaže Amel Tuka, prerano čak i na pomišljanje šta bi značilo da osvoji olimpijsku medalju. Prvo treba izboriti finale u trci na 800 metara (tekst je izašao prije polufinalne trke u kojoj je Tuka izborio finale).

"Onda možemo pričati o medalji i svemu", kaže sa osmijehom.

Iako Tuka ne želi o tome pričati, zna šta bi to značilo. Zna da ako bude u stanju da uradi šta je uradio na dva od posljednja tri Svjetska prvenstva u atletici i završi među vodeća tri, postao bi prvi Bosanac i Hercegovac koji je ikada osvojio olimpijsku medalju.

"Prije šest godina, kada sam osvojio prvu medalju na Svjetskom prvenstvu za svoju zemlju, bio sam tako sretan, tako uzbuđen. I ljudi u mojoj zemlji su bili sretni", kaže Tuka. "Volio bih ponoviti taj osjećaj i pružiti sreću ljudima širom zemlje, jer to zaslužuju. To su veoma dobri ljudi."

Tuka, aktuelni svjetski viceprvak, završio je drugi u preliminarnoj trci u subotu, a isto je ponovio i u nedjelju u polufinalu.

Tuka je jedan od sedam bh. sportista u Tokiju i zajedno sa Larisom Cerić nosio je zastavu BiH na otvaranju Olimpijski igara.

Priznao je da mogućnost da donese BiH prvu olimpijsku medalju donosi mali pritisak, ali vjeruje da je pritisak normalan.

"Također, kad osjetim mali pritisak, bolje trčim, osjećam se bolje", rekao je Tuka. "Pa možda i to može biti malo dobro, jer mi taj pritisak može malo pomoći."

U zemljama poput SAD-a olimpijske medalje se često posmatraju kao poeni u košarkaškoj utakmici. Obično se ne postavlja pitanje hoće li tim SAD-a osvojiti medalju bilo kojeg dana, već koliko ih mogu osvojiti. Amerikanci su završili sa 126 medalja na Olimpijadi u Riju 2016. i 104. na OI 2012. Osvojili su preko 2400 medalja samo na ljetnim igrama, piše USA Today.