Atlas

Ovi poznati gradovi mogli bi biti pod vodom do 2050. godine

Povećanje nivoa okeana potpuno će potopiti mnoga obalna područja u sljedeća tri desetljeća, prema podacima koje je predočio Climate Central, koji koristi novi digitalni model nadmorske visine, CoastalDEM, za bolje projiciranje godišnje razine poplava. Ovo su samo neka od nevjerovatnih mjesta diljem svijeta koja bi mogla biti pod vodom do 2050. ako se ne poduzmu veliki koraci za pripremu porasta nivoa okeana.

Bruges, Belgija

Uz veći dio niske obale Sjevernog mora, belgijska obala i njezini lijepi primorski gradovi iznimno su osjetljivi na porast razine mora. Jedno od tih mjesta je i slikoviti grad Bruges na sjeverozapadu zemlje. Mjesto svjetske baštine UNESCO-a poznato je po vijugavim plovnim putovima, popločanim ulicama i upečatljivom zvoniku, ali poplave bi mogle nanijeti ozbiljnu štetu njegovom izvrsnom srednjovjekovnom središtu.

Bruges, Belgija

Istočna Anglija, Velika Britanija

Klimatske promjene predstavljaju potencijalnu katastrofu za velike dijelove niske istočne Anglije u Engleskoj, uključujući spektakularnu obalu Sjevernog Norfolka, određeno područje izvanredne prirodne ljepote i nacionalni morski rezervat Wash. Predviđene obalne poplave u potpunosti bi preplavile Fens, obalnu ravnicu, koja dopire do saksonskog grada Elyja i dodiruje Cambridge. Izgrađen na otoku u močvarama, Ely je poznat po svojoj veličanstvenoj srednjovjekovnoj katedrali (na slici).

Ely

Delft, Nizozemska

Nizozemski Delft, još jedan grad obrubljen kanalima srednjovjekovnih trgova, izvrsne arhitekture i neprocjenjive umjetnosti, također je u opasnosti da bude poplavljen porastom razine mora do 2050., zajedno s Rotterdamom i dijelovima Amsterdama. Kao rodno mjesto umjetnika Vermeera, grad ima bogatu historiju. Međutim, njegov srednjovjekovni Stari grad, koji ubraja ogroman trg i prekrasnu gradsku vijećnicu Delfta među svoje znamenitosti, mogao bi biti nepopravljivo oštećen poplavama ako Sjeverno more nastavi rasti.

Delft, Nizozemska

Ribe, Danska

Uz cijelu obalu Waddenskog mora, najstariji danski grad Ribe također se suočava s neizvjesnom budućnošću zbog razine mora u Sjevernom moru. Dobro očuvan grad potječe iz 9. vijeka, kada su ga naselili Vikinzi i postao je važna luka u Sjevernom moru – danas je poznat po lijepim popločanim ulicama, drvenim kućama i srednjovjekovnim crkvama. Samo Waddensko more je fascinantan fenomen: kao najveći plimski sistem na svijetu proteže se duž obala Danske, Njemačke i Nizozemske i nalazi se na UNESCO-vom popisu svjetske baštine zbog svojih jedinstvenih staništa i biološke raznolikosti.

Ribe, Danska

Tabasco, Meksiko

Uz obalu na Meksičkom zaljevu, niskoj, ravnoj državi Tabasco nisu strane poplave – i na kraju bi mogla biti potpuno uništena. Ruralno područje prekriveno je močvarama i šumama i već je podložno sezonskim poplavama, ali bi ga porast razine mora mogao u potpunosti potopiti. To bi ugrozilo impresivna arheološka nalazišta, kao što su ruševine Maja Malpasito i Comalcalco, i njegove šarmantne kolonijalne gradove. Dijelovi meksičkog poluotoka Yucatán i Baja California također su osjetljivi na globalno povećanje razine mora.

Tabasco, Meksiko

Panama City, Panama

Casco Viejo u gradu Panama i njegova ekskluzivna četvrt Costa del Este vjerovatno će biti potopljeni do 2050. Grad je 1519. osnovao španski konkvistador Pedro Arias de Ávila i postao je prvo evropsko naselje uz obalu Pacifika. Vojne utvrde iz 17. i 18. stoljeća na panamskoj karipskoj obali također su ugrožene, prema Climate Centralu. Odbrambeni je sistem na UNESCO-ovoj listi rizika od 2012. godine zbog raznih faktora okoliša, uključujući porast razine mora.

Panama City, Panama

Bahami

Mnoge male otočne države bit će katastrofalno pogođene porastom razine mora u budućnosti, uključujući Bahame, koje je 2019. razorio uragan Dorian. Predviđa se da će većina Grand Bahama, uključujući Nassau (na slici), Abaco i Spanish Wells biti pod vodom do 2050. zbog klimatskih promjena. Otkrijte više svjetskih znamenitosti pod prijetnjom klimatskih promjena.

Bahami

Ho Chi Minh City, Vijetnam

Ako razina mora nastavi rasti takva kakva jest, veći dio vijetnamskog ekonomskog središta Ho Chi Minh Citya bit će pod vodom, zajedno s većinom naseljenih, ravnih obalnih regija južno od grada. Užurbani grad, nekoć poznat kao Sajgon, dom je za oko osam miliona ljudi i mjesto je mnogih važnih vijetnamskih historijskih i kulturnih atrakcija.

Ho Chi Minh City, Vijetnam

Hué, Vijetnam

Centralni Vijetnam, uključujući pokrajinu Thừa Thiên-Hué, također je ugrožen. Porast razine mora, u kombinaciji s pojačanom kišom, potopit će niske ravnice u kojima se nalazi pokrajina – kraljevski grad Hué, koji se nalazi na obalama rijeke Song Huong (rijeka parfema), vjerovatno će biti jedno od najteže pogođenih mjesta. Kao političko, kulturno i vjersko središte pod dinastijom Nguyen do 1945., historijsko središte Huéa ima brojne spomenike na popisu UNESCO-a, uključujući palače i hramove.

Hué, Vijetnam

Jadranska obala, Italija (Aquileia)

Predviđeni porast razine mora za Mediteran zahvatit će brojna nevjerovatna mjesta, posebice na obali sjevernog Jadrana. Borba Venecije protiv rastuće plime dobro je dokumentirana, ali grad Aquileia (na slici) također je u crvenoj zoni, prema podacima Climate Control. Lijepi seoski gradić, dom bazilike na popisu UNESCO-a, nekoć je bio jedan od najvećih i najbogatijih gradova Rimskog Carstva – i mjesto je jednog od najcjelovitijih, neiskopanih rimskih nalazišta u Evropi.

Jadranska obala, Italija (Ravenna)

Još jedna riznica rimskih ostataka i bizantskih mozaika koji su ugroženi uzdizanjem mora je Ravenna, na jadranskoj obali Emilije-Romagne. Obalne poplave mogle bi nanijeti neopisivu štetu ovom lijepom gradiću, koji se nalazi samo nekoliko milja od Jadrana i poznat je po svojim elegantnim trgovima i neprocjenjivim mozaicima.

Ravenna

Solun, Grčka

Voda je isprepletena s historijom drugog grčkog grada, koji je osnovan 315. godine prije Krista i smješten je na sjevernom rubu zaljeva Thermaic. Sa svojim moćnim utvrdama, brojnim crkvama i antičkim spomenicima, rimski, kršćanski, bizantski i venecijanski utjecaji vidljivi su diljem Soluna. Međutim, zaljev Thermaic je jedna od opasnih zona Sredozemnog mora i osjetljiv je na porast razine mora.

Solun, Grčka

Andaluzija, Španija

Najstariji postojeći grad zapadne Evrope također je u opasnosti: Cádiz, zajedno s drugim dijelovima Andaluzije, bit će ozbiljno pogođen klimatskim promjenama. Luku su osnovali Feničani prije više od 3000 godina, ali razina mora mogla bi značiti da bi obalne poplave uništile popločano središte grada, lijepe trgove obrubljene drvećem i historijske morske utvrde. Područje donjeg dijela rijeke Guadalquivir u Andaluziji također je u opasnosti od poplava, što bi imalo posljedice za dijelove glavnog grada regije Seville.

Cádiz

Aleksandrija, Egipat

U staroj egipatskoj morskoj luci Aleksandriji u opasnosti je više mjesta kulturne baštine. Osnovao je Aleksandar Veliki oko 330. godine prije Krista, a moderna bi metropola mogla biti izgubljena u porastu vode do 2050. Ključna mjesta uključuju Citadelu Qaitbay, izgrađenu na mjestu gdje je nekoć stajao legendarni svjetionik Pharos, Pompejev stub i ruševine hrama Serapeum, i Bibliotheca Alexandrina, moderna biblioteka izgrađena u znak sjećanja na cijenjenu antičku biblioteku grada i jedno od glavnih kulturnih mjesta u Egiptu.

Aleksandrija, Egipat

Port Douglas, Australija

Australija se suočava s velikim rizicima za svoju obalnu infrastrukturu. Prema studiji, veći dio istočne obale je na putu ka porastu razine mora što bi utjecalo na mnoga od najpopularnijih turističkih mjesta Queenslanda. Lijepi Port Douglas na krajnjem sjeveru Queenslanda jedan je grad koji bi mogao biti preplavljen. Podaci o kontroli klime pokazuju da će dijelovi Nacionalnog parka Daintree, dom najstarije tropske prašume na svijetu, također biti pogođeni, a događaji će predstavljati veliki rizik za krhke ekosisteme Velikog koraljnog grebena.

Port Douglas, Australija

Kuching, Malezija

Prema podacima, Kuching, očaravajuća prijestolnica rijeke Sarawak, u opasnosti je od poplave. Grad, u malezijskoj državi Sarawak, na otoku Borneo, ima prekrasno historijsko područje uz obalu i dobro očuvanu kinesku četvrt. Među njegovim arhitektonskim blagom je i stara sudska zgrada iz 19. vijeka koja je danas impresivno kulturno središte. Cijelo okolno predgrađe Petra Jaya također bi moglo biti pod vodom u sljedeća tri desetljeća.

Kuching, Malezija

Mumbai, Indija

Nove projekcije Climate Control pokazuju da je Mumbai, indijska financijska prijestolnica i jedan od najvećih gradova na svijetu, u opasnosti da bude u velikoj mjeri uništen. Izgrađena na nekadašnjem nizu otoka, historijska jezgra grada posebno je ranjiva. Njegov kultni kameni luk Gateway of India, koji se nalazi nad lukom Mumbai, i drevni kompleks špilja isklesanih u stijenama na otoku slonova mogli bi biti među nevjerovatnim mjestima koja će progutati Arapsko more.

Mumbai, Indija

Kolkata, Indija

Kolkata je još jedan od naseljenih nizinskih obalnih gradova Indije kojem prijeti opasnost da potpuno potonu pod vodu do 2050. Smještena je na istočnoj obali rijeke Hooghly (poznate kao Ganga), koja teče u Bengalski zaljev (smatra se da će rasti više nego tri i po puta brže od Arapskog mora). Poznata kao kulturna prijestolnica Indije, Kolkata je prepuna naslijeđa uključujući stare hinduističke hramove, velike palače iz kolonijalnog doba, jedinu kinesku četvrt u zemlji i kuću Majke u kojoj je živjela i pokopana Majka Terezija.

Kolkata, Indija

Bangkok, Tajland

Prema podacima Climate Centrala, dom za oko 10 miliona ljudi, tajlandski glavni grad tone i vjerovatno će biti jedan od gradova koji su najviše pogođeni porastom razine mora. Megagrad, koji se nalazi na delti rijeke Chao Phraya i isprepleten kanalima, pretrpio je velike poplave posljednjih godina, a zgrade su erodirale nabujale vode. Ali uskoro bi mogao potpuno potonuti u more, odnijevši sa sobom drevne hramove, sveta svetišta i raskošne palače.

Bangkok, Tajland

Šangaj, Kina

Šangaj u prijevodu znači “grad na moru”, ali bi megagrad uskoro mogao biti pod morem, prema podacima Climate Control – zapravo, jedan je od najugroženijih gradova Kine. Delta Yangtzea u kojoj se nalazi Šangaj – kao i delta Biserne rijeke, dom Guangzhoua, glavnog grada provincije Guangdong – iznimno su ranjivi na poplave s opasno visokim koncentracijama ljudi koji žive na niskom zemljištu.

Šangaj, Kina

Manila, Filipini

Još jedan azijski megagrad koji je iznimno osjetljiv na porast razine mora je Manila na Filipinima, u kojoj živi oko 6,8 miliona ljudi. Prema karti, glavni grad će biti potopljen do 2050. godine, zajedno s ostalim dijelovima arhipelaga Tihog okeana. Izvješće je pokazalo da 5,4 miliona Filipinaca već živi na zemljištu ispod godišnje razine poplava.

Manila, Filipini

Mozambik

Mozambik ima jednu od najdužih i najljepših obala u Africi. Kao rezultat toga, to će također biti jedna od zemalja kontinenta koje su najviše pogođene porastom razine mora. Više od 60% stanovništva Mozambika živi u nižim obalnim područjima koja su identificirana kao rizična. Obalne poplave mogle bi ugroziti živote miliona, kao i uništiti infrastrukturu i razne važne ekosusisteme poput koraljnih grebena, mangrova i morske trave.

Mozambik

Mozambik (Maputo rezervat slonova)

Ova istočnoafrička zemlja već je sklona obalnim poplavama, ali će do 2050. veliki dijelovi biti potpuno izgubljeni u moru, navodi se u izvještaju. Kao i glavni grad Maputo, dijelovi Maputo rezervata slonova bit će izgubljeni, a otok Mozambik će biti potopljen u cijelosti. Koraljni otok u obliku polumjeseca, sa svojom ogromnom tvrđavom i Kamenim gradom, bio je glavni grad i trgovačko središte portugalske istočne Afrike te je na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine.

Maputo rezervat slonova

Hudson Bay, Kanada

Obala provincije Manitoba na kanadskom Arktiku suočava se s zabrinjavajućom budućnošću. Churchill, takozvani glavni grad polarnih medvjeda na udaljenim jugozapadnim obalama zaljeva Hudson, već osjeća posljedice klimatskih promjena s jakim proljetnim poplavama koje su sve češće. No, na kraju bi mogao biti potpuno pod vodom, dovodeći u opasnost historijska mjesta, uključujući inukshuk koji su izgradili Inuiti i utvrdu princa od Walesa iz 18. vijeka. Dijelovi nacionalnog parka Wapusk, koji sadrži jedno od najvećih svjetskih poznatih mjesta za razmnožavanje polarnih medvjeda, također će nestati.

Hudson Bay, Kanada

Charleston, Južna Karolina, SAD

Kad je riječ o porastu mora, ljepotica iz Južne Karoline Charleston je rizičan grad za život, navodi se u izvješću. Utvrđeno je da postoji rizik od 34% od najmanje jedne poplave iznad pet stopa (1,5 m) koja će se dogoditi do 2050. u području okruga Charleston. To ostavlja historijske gradske zgrade i domove vrlo ranjivim na oštećenja i razaranja, posebno u nižim područjima. Olujni udari duž luke Charleston vjerovatno će postati uobičajeniji i ozbiljniji.

Charleston, Južna Karolina, SAD

St Augustine, Florida, SAD

Poplave već duže vrijeme uništavaju najstariji američki grad, St Augustine - i nastavit će to činiti jer je grad navodno jedno od najugroženijih lokacija na istočnoj obali. Prema izvještaju postoji rizik od 64% od najmanje jedne poplave iznad četiri stope (1,2 m) koja će se dogoditi do 2050. u području Svetog Augustina. U 2016., uragan Matthew izazvao je neviđene poplave u historijskom centru grada, kojim predsjedava obalna utvrda Castillo de San Marcos, koju su izgradili Španci 1672. godine.

St Augustine, Florida, SAD

Nacionalni park Everglades, Florida, SAD

Veće razine mora već imaju utjecaja na južni dio golemih tropskih močvara Floride i nastavit će desetkovati jedinstveno stanište ako se ne zaustave. Povećana razina mora gura slanu vodu u unutrašnjost, uzrokujući da se slatkovodne močvare smanjuju, a obalne mangrove zalaze u unutrašnjost. Divljina je dom ugroženim vrstama kao što su morska krava, američki krokodil i floridska pantera.

Nacionalni park Everglades, Florida, SAD

Florida Keys, SAD

Velik dio uglavnom ravne južne obale Floride suočit će se s poplavom do 2050., a to uključuje i njegov zapanjujući arhipelag koraljnih zaljeva, Florida Keys. Zapravo, Key West će vjerovatno biti jedan od prvih američkih gradova koji će biti poplavljen zahvaljujući porastu razine mora. Procjenjuje se da će do 2060. godine više od 60% zemljišta pogodnog za život biti poplavljeno (popevši se na gotovo 95% u 2100.).

Florida Keys, SAD

New Orleans, Louisiana, SAD

S velikim dijelom takozvanog Big Easyja (sinonim za opušteni duh New Orleansa) ispod razine mora, stanovnici grada sklonog poplavama i njegovih prekrasnih zgrada baštine suočavaju se s opasnom budućnošću. Nakon što ju je 2005. razorio uragan Katrina, izgrađena je mreža nasipa vrijedna 14 milijardi dolara kako bi se zaštitio grad. Ali ako razina mora nastavi rasti, grad koji tone mogao bi potonuti. Izvještaj Climate Controla ukazuje na rizik od 89% od najmanje jedne poplave iznad šest stopa (1,8 m) koja će se dogoditi do 2050. u području New Orleansa.

New Orleans, Louisiana, SAD

Područje zaljeva San Francisca, Kalifornija, SAD

Na zapadnoj obali SAD-a, područje zaljeva San Francisca izgleda da je najugroženije od velikih poplava zbog porasta razine mora. Alat za provjeru obalnog rizika Climate Control-a pokazuje ekstremne poplave na lokacijama u području zaljeva, stavljajući dijelove San Francisca, Oaklanda i Foster Cityja pod vodu do 2050. Pod vodom je i nacionalno utočište za divlje životinje u zaljevu San Pablo, močvara plima, blato i važna močvara stanište u okrugu Sonoma, s poplavama koje rastu u blizini vinorodnog grada Nape i glavnog grada Sacramenta.

Područje zaljeva San Francisca, Kalifornija, SAD

London, Velika Britanija

Globalno zatopljenje dovelo je Londonu u opasnost od potonuća, zajedno s drugim velikim gradovima, budući da porast razine mora dovodi do još više poplava duž ušća Temze, prema Climate Central izvješću. Bez radikalnih strategija obalnog pojačanja, uspon bi doveo pod vodu velike dijelove glavnog grada. Posebno ranjiva područja leže duž rijeke Temze, gdje se nalaze neke od najvažnijih zgrada u glavnom gradu kao što su Londonski toranj i zgrada parlamenta te kulturni prostori, uključujući Tate Modern i Shakespeareov Globe.

London, Velika Britanija

New York City, New York, SAD

Još jedan od najvećih svjetskih gradova koji se suočava s neizvjesnom budućnošću je New York City – zapravo, cijela država New York je pod prijetnjom. Prema izvješću, postoji rizik od 68% od najmanje jedne poplave iznad šest stopa (1,8 m) koja će se dogoditi do 2050. na području New Yorka. To bi posebno moglo napraviti nepopravljivu štetu gradskim obalnim četvrtima - 2012. plimski udari od uragana Sandy oštetili su četvrti Lower Manhattan, Red Hook i poluotok Rockaway.

New York City, New York, SAD

Tuvalu

Od objavljivanja podataka Climate Centrala, objavljeni su zabrinjavajući izvještaji o klimatskim promjenama, koji otkrivaju više mjesta u opasnosti od potopljenja. Novi dokazi Međuvladinog panela Ujedinjenih naroda za klimatske promjene otkrili su da se očekuje porast razine mora za daljnjih šest do 10 inča (15 do 25 cm) do 2050. To stavlja malenu pacifičku naciju Tuvalu pod ozbiljnu prijetnju. Devet nizinskih otoka, smještenih između Australije i Havaja, imaju najvišu tačku od samo 16,4 stopa (5 m) iznad razine mora, s glavnim otokom Fongafale samo 66 stopa (20 m) u prečniku na najužoj tački.

Tuvalu