Zdravlje

Ovih pet biljaka pomoći će vašim plućima u jeku pandemije

U jeku epidemije korona virusa, koji prvenstveno napada ćelije pluća, nije na odmet da pojačate ishranu koja će očuvati zdravlje ovog organa.

Zato je važno spriječiti upale pluća. Upala je jedinstvena reakcija tijela na bilo koji nepovoljni faktor ili spoljašnji stimulans. Djelovanje upalnog procesa ima za cilj uklanjanje štetnog uzroka i obnavljanje organizma radi normalnog funkcionisanja tijela, piše Lovesensa.

Uzroci upala mogu biti unutrašnji ili spoljašnji - imaju virusno, bakterijsko porijeklo ili mogu biti uzrokovani produktima metabolizma. 

Virusni patogeni su najčešći uzroci sezonskih upalnih bolesti. Mogu se pojaviti na različite načine, najčešće sa temperaturom, bolom različitog intenziteta i lokalizacije, oticanjem, osipima na koži, slabošću itd. Zavisno od patogena.

Biljke mogu pomoći da umanjimo upalni proces i štetu koju infekcije nanose našem tijelu, a evo koje biljke preporučuju stručnjaci:

Iđirot

Korijeni ove biljke efikasno se koriste u liječenju gripa, bolesti gornjih i donjih disajnih puteva, digestivnog trakta, mišićno-koštanog sistema. Sastav biljke uključuje esencijalna ulja koja inhibiraju aktivnost patogena. Uz to, iđirot sadrži tanine i skrobne supstance, vitamin C i razne smole. Korijeni biljke često se dodaju ljekovitim napicima i melemima.

Matičnjak

Ova biljka ima visok antiseptički efekat. Zbog toga se stalno koristi kod upalnih procesa respiratornog trakta i bolesti digestivnog sistema. Eterična ulja matičnjaka imaju antioksidativna i protivupalna svojstva, kao i antibakterijski i antivirusni efekat. Matičnjak sadrži mineralne soli i rijetke kiseline koje imaju snažno ljekovito dejstvo.

Origano

Ova biljka je poznata i kao začin i kao prirodni lek. Preporučuje se u složenoj terapiji kod bolesti digestivnog trakta, upalnih procesa u usnoj duplji, donjih disajnih puteva, ginekoloških poremećaja. Ova biljka sadrži ogromnu količinu estera - do 1,2% i flavonoide, što doprinosi aktivnoj proizvodnji leukocita koji štite od patogena i aktivira imuni sistem. Pored toga, origano sadrži askorbinsku kiselinu, kalijum i kalcijum.

Farmaceutska ili ljekovita kamilica

Za razliku od baštenskih, ljekovite biljne vrste imaju univerzalni uticaj na cjeli organizam. Široko se koristi kod bolesti respiratornog sistema, varenja, genitourinarnog i nervnog sistema. Možemo reći da se kamilica preporučuje kod bilo koje bolesti. To je zbog činjenice da je u kamilici glavna biološki aktivna supstanca azulen.

Doprinosi poboljšanju zaštitnih funkcija leukocita, ubrzavanju procesa oporavka i daje sedativni efekat. Veliki broj flavonoida pruža antimikrobni efekat. Bilo koji dio biljke se može koristiti u liječenju, kao što su infuzije za piće ili inhalacije, pripravci za ispiranje, kupke za spoljašnju upotrebu ili klistiri.

Ehinacea

Ima najsnažniji efekat na sve ćelije i tkiva našeg tijela. Ehinacea stimuliše odbrambeni organizam, povećava proizvodnju bijelih krvnih zrnaca i povećava njihovu aktivnost. Njegov unos ima snažan preventivni uticaj na organizam, povećava njegovu otpornost na patogene bakterije i viruse.

Fenolska jedinjenja i tanini, koji se nalaze u biljci, imaju antimikrobno, antipiretsko i analgetsko dejstvo. Glikoproteini, saponini, biometali i vitamini - imaju antivirusno i imunostimulišuće dejstvo. Ehinacea se može propisati oboljenjima kako za oralnu upotrebu, tako i u obliku kupki, losiona i praška.