Svijet

Ovo je novi Putin? Bivši špijun KGB-a i jedan od najmoćnijih ljudi spominje se kao mogući novi šef Kremlja

Zavjera za 'trovanje' Vladimira Putina mogla bi dovesti do zamjene ruskog predsjednika drugom kontroverznom političkom osobom. Ukrajinski obavještajni dužnosnici tvrde da je zavjera za smjenu ruskog predsjednika navodno započela nakon što su sankcije Zapada osakatile rusku ekonomiju.

Izvori tvrde da bi Alexander Bortnikov, direktor Federalne sigurnosne službe (FSB) i Putinov pouzdanik, mogao biti prva opcija za zamjenu.

On je jedna od rijetkih osoba koje pripadaju Putinovom moćnom unutarnjem krugu - i kaže se da dijeli njegov antizapadni pogled na svijet, nakon što je prethodno služio uz ruskog predsjednika u KGB-u, piše Mirror.

Međutim, nedavno je pao u nemilost Kremlja nakon ruskih vojnih gubitaka u Ukrajini i neuspjele invazije.

Rani život i porodica

Bivši obavještajac rođen je u Permu u planinama Urala i završio je Višu školu KGB-a Dzeržinski. U intervjuu za Rossiyskaya Gazeta 2017., Bortnikov (70) je ustvrdio da je "uništenje Rusije još uvijek opsesija za mnoge".

Upoznao je Putina dok su obojica služili kao oficiri KGB-a u Lenjingradu 70-ih godina i igra ključnu ulogu u osiguravanju da predsjednik zadrži vlast.

Putin je otišao u čin potpukovnika 1991., dok je Bortnikov stalno napredovao u činovima. Par je već viđen u planinarenju, a kaže se da dijele ljubav prema prirodi.

Bortnikov sin Denis je zamjenik predsjednika državne VTB banke i jedan je od onih koji su sankcionirani od strane Ujedinjenog Kraljevstva, dok je gospodin Bortnikov stariji bio sankcioniran od strane SAD-a u martu 2021.

Razilaženje

Međutim, prema Andreju Soldatovu, stručnjaku za ruske sigurnosne službe, Bortnikov nema isti utjecaj na Putina kao drugi - posebno nakon nedavnih događaja.

Putin je navodno bijesan zbog netačnih obavještajnih podataka koje je dobio nakon invazije zemlje na Ukrajinu. Ruski predsjednik, direktor FSB-a od 1998. do 1999., cijeni obavještajnu službu u odnosu na gotovo svaki drugi izvor.

Problemi su nastali nakon što je sigurnosna služba propustila koristiti šifriranu komunikaciju - što znači da su poruke na bojnom polju lako presretane.

No, smatra se da bivši obavještajac još uvijek ima veliki utjecaj na insajdere u Ukrajini gdje je vodio niz agenata.

FSB

FSB ima stotine agenata širom zemlje koji koriste taktičke grupe za zastrašivanje civila u okupiranim područjima, tvrdi ukrajinska vojska.

Otkako se Bortnikov pridružio FSB-u 2008. godine, povećao se broj velikih operacija i ubistava. Odgovoran je za hiljade pritvora i pooštravanje građanskih ograničenja.

Okrivljen je za trovanje aktivista Alekseja Navaljnog, koji je kritizirao Putina, u augustu 2020. nervnim agensom.

FSB se bavi svime, od domaće sigurnosti do obavještajnih službi i zapošljava stotine hiljada ljudi.

Iz Glavnog obavještajnog direktorata Ukrajine rekli su: 'Poznato je da Bortnikov i neki drugi utjecajni predstavnici ruske elite razmatraju različite opcije kako bi Putina maknuli s vlasti.

'Konkretno, nije isključeno trovanje, iznenadna bolest ili bilo koja druga "slučajnost".'