Ovo što Edin Džeko radi s 36 godina na leđima nije normalno

Edin Džeko je već u 36. godini života, ali to ga ne sprječava da na nogometnim terenima izgleda svježe i raspoloženo baš kao u najboljim danima svoje velike karijere.

Ovog ljeta stigao je u Inter iz Rome kao želja Antonija Contea. Italijanski stručnjak u Džeki je vidio jeftinu, a kvalitetnu zamjenu za Romelua Lukakua, koji je prodan u Chelsea. Vrlo brzo nakon što je posao dogovoren, Conte je otišao zbog neslaganja s Upravom, a u Inter je stigao Simone Inzaghi iz Lazija.

Za Džeku se ništa nije promijenilo, on je svejedno ostao ključan za sve Interove ambicije ove sezone, a povjerenje je počeo potvrđivati i golovima.

Ove sezone zabio je četiri gola i namjestio jedan. Posljednji pogodak zabio je sinoć u 3:1 pobjedi nad Fiorentinom.

Fiorentina je povela u 23. minuti golom Riccarda Sottila. Italijanski prvak izjednačio je u 52. minuti golom Mattea Darmiana. Interov desni bek našao se u dobroj poziciji ispred Bartolomeja Dragowskog i precizno zakucao za izjednačenje.

Legendarni napadač Bosne i Hercegovine tri minute kasnije pogodio je glavom poslije ubačaja Hakana Calhanoglua iz desnog kornera te tako potvrdio preokret Intera. Konačan rezultat postavio je Ivan Perišić u 87. minuti.

Prerano je za donositi zaključke, ali zasad se ne čini da je Inter puno izgubio odlaskom Lukakua. Džeko u pet kola ima četiri gola i jednu asistenciju, dok Lukaku za Chelsea u četiri kola ima četiri pogotka.

Naravno, to ne znači da je Lukaku odigrao loše za Chelsea, njegov učinak je i dalje sjajan kao i u Interu, ali u ovom trenutku statistika, barem ova osnovna, jasno ukazuje na to da Inter u Džeki ima dostojnu zamjenu za Belgijca.