Svijet

Ovo što ruska vojska radi u Ukrajini je neviđeno. Američki oficir objašnjava zašto

Ruske trupe u Ukrajini pokušavale su izbjeći otkrivanje i napad koristeći grane drveća i slamu, čak i komade tepiha, da prikriju tenkove i druga oklopna vozila, u onome što analitičari nazivaju iznenađujućim nedostatkom sofisticiranosti za tako naprednu vojsku i daljnjim dokazima kako su loše pripremljeni neki komandanti za kontinuiranu borbu koja se odvijala, piše Washington Post.

Kamuflaža, bilo za osoblje ili opremu, temeljni je dio ratovanja, čak i kad su tehnološki napredak poput dronova, satelitskih snimaka i infracrvenih nišana otežali skrivanje na modernim ratištima. Djeluje tako što izobličuje oblike i smanjuje toplinske potpise, zavaravajući oko stvarajući sumnju i zbrku.

Ipak, nekim promatračima koji su pomno pratili sukob u Ukrajini, ruske snage, bez obzira na svoju vojnu nadmoć, pokazale su stepen amaterizma koji oduzima dah. Oni ukazuju na videozapise koji kruže društvenim mrežama i prikazuju niz izuma.

U jednom, navodno zarobljenom usred paljbe od strane ruskog vojnika u potrazi za zaklonom usred gomile oklopnih transportera u stanju mirovanja, na jednom od bokova vozila vidljivo je nešto što se čini kao borove mladice. To je prizor koji “miriše na očaj”, rekao je Mike Jason, penzionisani oficir američke vojske koji je služio u Iraku i Afganistanu.

Američka vojna taktička procedura, primijetio je Jason, je pokrivanje čitavih vozila laganom maskirnom mrežom kada se ne kreću, čak i ako je to samo nakratko. Ukrajinske jedinice su viđene kako koriste kombinacije mreže i lišća kako bi razbili oblik trupa oklopnih vozila. Mladice bora, ocijenio je Jason, "bolje su nego ništa", ali čini se da ukazuje na to da jedinica koja je uključena u rat nema osnovnu kompetenciju za korištenje kamuflaže ili jednostavno nije imala odgovarajuću opremu za početak.

Druge slike koje se pojavljuju iz Ukrajine prikazuju oklopne transportere s nečim što podsjeća na sijeno iz dvorišta razbacanim po njihovim vrhovima. U još jednom videu objavljenom na društvenim mrežama vidi se kako ruski vojnici pokrivaju vozilo tepisima ili drugom vrstom teške tkanine.

To bi mogao biti pokušaj, pretpostavio je Jason, da se smanji ili iskrivi toplinski potpis, koji protuoklopno oružje - poput raketa Javelin proizvedenih u SAD koje se isporučuju Ukrajini - koristi za zaključavanje svojih ciljeva. Promijenjeni potpis bi artiljercu mogao otežati razliku između ruskog oklopnog vozila i civilnog automobila, iako bi obučeni izviđač oscilirao između termalnog nišana i dvogleda kako bi pokupio druge dokaze neprijateljske aktivnosti, istaknuo je.

Ukrajinski vojnici sa zarobljenim ruskim tenkom (Wojciech Grzedzinski za Washington Post)

Američka vojska izlazi iz vlastitog samozadovoljstva nakon ratova u Iraku i Afganistanu, gdje je kamuflaža vozila u borbi protiv pobunjenika često bila naknadna misao. Nova obuka ukazuje na povratak osnovama kao što je korištenje maskirne mreže, rekao je Jason. Mreže i druge tkanine mogu pomoći u prikrivanju, a korištenje lišća za iskrivljavanje kontura vozila može pomoći da se posadi da vitalne sekunde da reagiraju na sukob ili sami napad. Ali one su od ograničene upotrebe u doba bespilotnih letjelica i satelitskih snimaka, rekao je Jason, čineći kamuflažu poduhvatom koji je uglavnom namijenjen zavaravanju ljudskih očiju.

Očigledni nedostatak moderne maskirne mreže kod Rusa najnoviji je primjer onoga što analitičari nazivaju nizom taktičkih grešaka otkako je invazija počela krajem prošlog mjeseca, potvrđujući uvjerenja u Sjedinjenim Državama i Evropi da predsjednik Vladimir Putin i njegovi viši vojni komandanti nisu uspjeli predvidjeti snažan otpor s kojim su se njihove trupe suočile.

Na zaprepaštenje mnogih zapadnih promatrača, ruski vojnici pokazali su sklonost da govore na nezaštićenim radijima i mobilnim telefonima, dopuštajući neprijateljskim obavještajnim službama da presretnu njihovu komunikaciju. Vojni planeri također nisu uspjeli podijeliti dovoljno goriva i hrane, što je dovelo do toga da vojnici napuste vozila na mjestu i, u nekim slučajevima, da se predaju.

Isto tako zbunjujuće je, kažu analitičari, da su ruske jedinice zapravo upućene u kamufliranje svojih vozila, a postoje dokazi da su to činili u prošlim vojnim vježbama. Tek 2018. godine, ruski državni mediji hvalili su napredne maskirne prototipe svoje vojske, za koje su rekli da su sposobni duplicirati okolišno okruženje.

Rob Lee, ruski vojni stručnjak i viši saradnik Instituta za vanjsku politiku, rekao je da je neujednačena upotreba kamuflaže u Ukrajini može ukazivati na nedostatak pripremljenosti zapovjednika i uputa za podređene, ili svjedočiti o njihovoj prevelikoj samouvjerenosti od samog početka da će ova borba biti laka i da će ukrajinska vlada brzo pasti.

Postalo je jasno, rekao je Lee, da komercijalne i manje taktičke bespilotne letjelice koje je Ukrajincima dala Turska omogućuju im da uoče ruske jedinice za topništvo i zračne napade, što potencijalno potiče neke da pribjegnu ad hoc rješenjima kao što je opremanje svojih vozila komadićima grmlja ili ih jednostavno skloniti s ceste i sakriti među drvećem.

"Rusija", dodao je, "nema dobar odgovor."