IT

Ovu aplikaciju koriste milijarde ljudi, a nema ni osnovnu zaštitu

WhatsApp je zbog kritika odlučio da odloži primjenu novih pravila korištenja svoje aplikacije sve do sredine maja.

Dok korisnici širom svijeta još razmišljaju da li da pređu na neku drugu aplikaciju, stručnjaci za računarsku sigurnost upozoravaju na još jedan Facebook proizvod koji je veća prijetnja korisnicima, a o kom se malo govori.

Kako je stručnjak za cyber bezbednost Zak Doffman rekao, veći je problem sigurnost Facebook Messengera, aplikacije za dopisivanje koja je originalno nastala kao dio Facebooka, a sad se koristi i samostalno.

On upozorava da je Messenger najslabija aplikacija za dopisivanje što se zaštite tiče, jer nema opciju enkripcije poruka, upozorivši da "nema opravdanja za to".

Naime, opcija koja štiti privatnost poruka koje korisnici razmjenjuju na WhatsAppu, "enkripcija na oba kraja", ne postoji na Messengeru. Jedini način da korisnici zaista budu sigurni jeste da Facebook (ili bilo ko drugi) neće vidjeti šta pišu jest da uključe opciju "tajnog razgovora", prenosi Zimo.

Ipak, tu opciju moraju sami da uključe, i odnosi se samo na direktno slanje poruka između dvije osobe, ne i u grupama.

"Kad je uključena, onemogućava Facebook da vam čita poruke i pregledava vaše linkove i priloge", upozorava Doffman.

Ističe kako je količina podataka koju Facebook prikuplja putem Messengera toliko velika, da ako Facebook ne napravi iskorak i ne primijeni minimalno iste sigurnosne standarde kakve pruža korisnicima WhatsAppa na Messenger, korisnici bi trebalo da ga napuste bez razmišljanja.

Upozorava kako je Instagram (još jedan Facebookov proizvod) još gori od Messengera kad je u pitanju količina podataka koja se prikuplja.

"Ako ste još na Messengeru ili koristite Instagramove direktne poruke za bilo šta drugo osim komunikacije sa kompanijama od kojih nešto kupujete, vrijeme je da promijenite aplikaciju. WhatsApp je još najjednostavnija opcija jer ga vjerovatno koriste svi vaši kontakti", tvrdi Doffman.

"Ako želite sigurniju opciju, koristite paralelno i Signal", objašnjava Doffman.