Svijet

Pakistancima vlada savjetovala da piju manje čaja kako bi se ublažila ekonomska kriza

Pakistanci su pozvani da piju manje čaja kako bi održali ekonomiju na površini, budući da se najveći svjetski uvoznik čaja bori s rastućom inflacijom i brzom deprecijacijom rupija.

Federalni ministar za planiranje i razvoj zemlje Ahsan Iqbal rekao je u utorak novinarima da bi Pakistanci mogli smanjiti potrošnju čaja za "jednu ili dvije šoljice" dnevno jer uvoz dodatno opterećuje vladu.

"Čaj koji uvozimo uvozimo uzimanjem kredita", rekao je Iqbal, dodajući da bi se tvrtke također trebale zatvoriti ranije kako bi štedjele struju.

Južnoazijska država s 220 miliona stanovnika najveći je svjetski uvoznik čaja, kupivši više od 640 miliona dolara vrijednosti tog napitka u 2020., prema podacima Opservatorija ekonomske složenosti.

Pakistan se već mjesecima suočava s teškim ekonomskim izazovima koji dovode do povećanja cijena hrane, plina i nafte, piše CNN.

U međuvremenu, državne devizne rezerve brzo opadaju. Sredstva koja drži centralna banka pala su sa 16,3 milijarde dolara na kraju februara na nešto više od 10 milijardi dolara u maju, prema Reutersu -- što je pad od više od 6 milijardi dolara i dovoljno da pokrije trošak dva mjeseca uvoza.

Mnogi u Pakistanu ismijali su Iqbalovu molbu na društvenim mrežama, rekavši da bi smanjenje potrošnje čaja malo olakšalo ekonomske probleme zemlje.

Pakistanska ekonomska kriza bila je u centru političkog obračuna između premijera Shehbaza Sharifa i njegovog prethodnika Imrana Khana ranije ove godine, što je dovelo do Khanova svrgavanja u aprilu.

Sharif je optužio Khana za lošu ekonomiju i vođenje vanjske politike zemlje, zbog čega je izglasano nepovjerenje Khanu.

Suočavanje s rastućom ekonomskom krizom bio je izazov za Sharifovu vladu. Pakistan je prošlog mjeseca zabranio uvoz nebitnih i luksuznih predmeta kako bi "kontrolisao rastuću inflaciju, stabilizirao devizne rezerve, ojačao ekonomiju i smanjio oslanjanje zemlje na uvoz", rekao je ministar informacija Marriyum Aurangzeb na konferenciji za novinare 19. maja.

Sharif je tada rekao da će ta odluka "spasiti zemlji dragocjene devize" i da Pakistan mora "prakticirati štednju".

Krajem maja vlada je ukinula gornju granicu cijena goriva -- uvjet za nastavak dugotrajnog zastoja sporazuma o spašavanju s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

Prošle sedmice vlada je predstavila novi budžet od 47 milijardi dolara za razdoblje od 2022. do 2023. u pokušaju da uvjeri MMF da ponovno pokrene sporazum o spašavanju od 6 milijardi dolara, koji su obje strane dogovorile 2019. godine.