Pandev je danas ušao u historiju. Ispred njega je samo “čudo” koje je stvorio Ivica Osim

Goran Pandev postigao je za Sjevernu Makedoniju pogodak protiv Austrije u 28. minuti utakmice Evropskog prvenstva, njime izjednačio rezultat na 1:1, i zauvijek se upisao u historiju svoje reprezentacije, ali i svih evropskih prvenstava.

Gol koji je makedonski legendarni kapiten postigao prvi je za ovu nacionalnu momčad na kontinentalnim smotrama, a njime je on sam postao drugi najstariji igrač koji je zabio gol na utakmicama evropskih prvenstava.

U 28. minuti Pandev je iskoristio trenutak u kojem je jedan austrijski stoper pogodio drugog, lopta je potom stigla ispred Trajkovskog, golman Austrije ju je uspio odbiti, ali ravno na nogu Pandeva koji je bio precizan.

Prvi gol Sjeverne Makedonije na EP-u i svoj prvi na evropskim prvenstvima Pandev je postigao u dobi od 37 godina i 321 dana te je tako postao drugi najstariji igrač koji je poentirao na utakmicama europskih prvenstava.

Stariji od njega bio je tek Ivica Vastić, Splićanin koji je nastupao za Austriju, pogotovo u vremenu kad je trener Sturma, Vastićevog kluba, bio legendarni Ivica Osim.

Kad je zabio Njemačkoj na Euru 2008., bio je star 38 godina i 252 dana.