Svijet

Panična ispovijest Rusije: Ovo nas najviše plaši

U nedavnom intervjuu za ruski državni medij TASS, šef sjevernoameričkog odjela ruskog Ministarstva vanjskih poslova, Aleksandar Daričev, rekao je da bi u slučaju da SAD označi Rusiju državnim sponzorom terorizma, to predstavljalo "tačku s koje nema povratka". u odnosima dviju zemalja. Govoreći u ime zemlje koja je nemilosrdno napala svog manjeg susjeda i neprestano je optuživana za kršenja ljudskih prava i teške ratne zločine, Daričev je u subotu besramno ustvrdio da je Zapad, predvođen Sjedinjenim Državama, “pogazio međunarodno pravo i apsolutne tabue u diplomatskoj praksi.”

Gostujući u emisiji Sunday Evening With Vladimir Solovyov na državnoj televiziji dan kasnije, glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova bjesnila je protiv mogućnosti takvog imenovanja, tvrdeći da su ti planovi uzrokovani neuspjehom SAD-a da izolira Rusiju od ostatka svijeta. Zakharova je ismijavala razinu kompetentnosti američkih dužnosnika, postavljajući pitanje znaju li oni uopće čitati, budući da je Moskva više puta upozoravala Washington na "posljedice" ako SAD Rusiju označi kao sponzora terora.

Dvostranačka rezolucija da se Rusija proglasi sponzorom terorizma usvojena je u Senatu krajem jula, nakon što su je predstavili senatori Lindsey Graham (R-SC) i Richard Blumenthal (D-CT). U Zastupničkom domu, predsjedavajuća Nancy Pelosi navodno je upozorila državnog tajnika Antonyja Blinkena da će, osim ako on ne nastavi s imenovanjem, Kongres sam donijeti odgovarajuće zakone.

Prošle sedmice parlament Latvije proglasio je Rusiju "državnim sponzorom terorizma" zbog napada na civile tokom rata u Ukrajini, pozivajući druge zemlje da slijede taj primjer. Rihards Kols, koji predsjeda parlamentarnim odborom za vanjske poslove, ustvrdio je: "Rusija je dugi niz godina podržavala i financirala terorističke režime i organizacije na različite načine, direktno i indirektno." Kako bi ilustrirao tu tvrdnju, Kols je iznio umiješanost Rusije u Siriji, njeno obaranje leta MH-17 iznad istočne Ukrajine 2014. i trovanje Sergeja Skripala 2018. u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Litvanija je usvojila sličnu rezoluciju u maju, a uskoro bi to mogla učiniti i Estonija. Izgledi da ova inicijativa dobije globalnu privlačnost prestrašili su istaknute govornike na ruskoj državnoj televiziji.

Tom bi se mjerom Rusija dodala na popis država izgnanika kao što su Sjeverna Koreja, Iran, Sirija i Kuba, omogućujući globalnim vladama da prošire popis mjera i sankcija za vršenje daljnjeg pritiska na Putinov režim, uključujući zabranu izvoza odbrambenih proizvoda i dodatnih financijskih ograničenja. Istaknuti stručnjaci i stručnjaci na ruskoj državnoj televiziji pojasnili su da potencijalno imenovanje najviše smeta Moskvi ne zbog štete onome što je ostalo od ugleda Rusije, već zbog pravnih i financijskih razloga.

Prije dvije sedmice, Andrej Sidorov, zamjenik dekana svjetske politike na Moskovskom državnom univerzitetu, objasnio je zašto je Moskva toliko zabrinuta zbog etiketiranja sponzora terorizma: “Što se tiče proglašenja Rusije sponzorom terorizma – oni će najvjerovatnije usvojiti ovaj zakon . Neupitno, sve sankcije koje nam mogu nametnuti su već na snazi. To nije strašni dio. Ono što će boljeti je da obitelji oštećene od strane zemlje koja je sponzor terorizma imaju pravo podnijeti zahtjeve američkim sudovima. Mase ukrajinskih građana moći će podnijeti tužbe. Odakle će doći sredstva za isplatu tih potraživanja?”

Govoreći o 300 milijardi dolara od 640 milijardi dolara koje je Rusija imala u svojim zlatnim i deviznim rezervama, a koje su zamrznute zapadnim sankcijama, voditelj Vladimir Solovjov je rekao: "Oni traže način da zgrabe naših 300 milijardi dolara." Sidorov se složio: "Oni će uzeti tih 300 milijardi dolara prema sudskim naredbama."

Ruski stručnjaci otvoreno njeguju ideju preuzimanja golemih mineralnih i energetskih resursa Ukrajine, za koje predviđaju da će potaknuti posrnulu rusku ekonomiju. Osim krađe ukrajinskih bogatstava, proputinovski propagandisti otvoreno su se nadali povratu svojih zaplijenjenih sredstava i imovine – čak su prijetili nuklearnim udarima kako bi osigurali njihovo oslobađanje. Izgledi da se te milijarde zauvijek izgube beskrajno su više zabrinjavajući od bilo koje etikete koju Putinov režim tako bogato zaslužuje.

"Rusija se nema čemu nadati"

Solovjov, kojeg je predsjednik Vladimir Putin dvaput odlikovao za njegove zasluge domovini, predložio je rješenje: nasilno pretvaranje svih Ukrajinaca u ruske državljane nakon preuzimanja Ukrajine u cijelosti. Dok su genocidni ciljevi Rusije u odnosu na susjednu zemlju bili očiti od samog početka, glasnogovornici Moskve sada pokušavaju okriviti Zapad za svoje uništenje Ukrajine.

Govoreći o ukrajinskim žrtvama ruske agresije, Solovjov je rekao: “Te obitelji ne bi trebale imati priliku podizati tužbe na sudu. Oni bi trebali postati državljani Rusije i ukrajinski narod bi trebao potpuno nestati.” Ranije u kolovozu, gostujući u državnoj TV emisiji 60 minuta, vojni stručnjak Igor Korotchenko priznao je da Rusija želi izbrisati Ukrajinu s karte, jer "nikad zapravo nije ni postojala", smatra se "antiruskom" i stoga nema pravo na postojanje.

Bez obzira na konačni ishod ruskog rata protiv Ukrajine, izgledi Moskve kao globalne sile su sumorni. Gostujući u programu Solovyov uživo u ponedjeljak, Jevgenij Satanovski, predsjednik Instituta za Bliski istok, primijetio je s mračnom rezignacijom, “U pogledu Zapada u cjelini, posebno tamo gdje su Amerika, Evropa ili međunarodne organizacije.