šta će pomoći

Patite od nesanice? Možda je krivac posao na kojem puno sjedite

Foto: Freepik

Nemiran san može rezultirati umorom na poslu, ali što ako je upravo vaš posao taj koji ometa vaš san? Prema novom istraživanju objavljenom u Journal of Occupational Health Psychology, ljudi koji rade poslove u kojima uglavnom sjede — što čini 80% radne snage u SAD — suočavaju se s puno većim rizikom od nesanice.

Utjecaj vrste posla na kvalitet sna

Istraživanje je analiziralo podatke od više od 1000 radnika tokom 10 godina, iz nacionalnog istraživanja Midlife in the United States. Istraživani su faktori poput tehnologije koju radnici koriste, razine fizičke aktivnosti i radnih rasporeda, posebno vrijeme kada radnici rade.

Učesnici su prijavili svoje navike spavanja na početku studije (2004.-2006.) i deset godina kasnije (2013.-2017.), koristeći šest indikatora zdravlja spavanja: trajanje spavanja, redovitost, simptomi nesanice, navike drijemanja, dnevna umornost i vrijeme potrebno za uspavljivanje.

Za praćenje promjena u obrascima spavanja tokom 10 godina, istraživanje je identificiralo tri glavne kategorije zdravlja spavanja: dobri spavači, spavači s nesanicom i spavači koji nadoknađuju, piše CNN.

Dobri spavači vs. spavači s nesanicom

Dobri spavači imaju optimalne cikluse spavanja, s niskim nivoima dnevne umornosti. S druge strane, spavači s nesanicom imaju kratke cikluse spavanja i veći nivo dnevnog umora. Spavači koji nadoknađuju spavanje nalaze se između ove dvije skupine i često se oslanjaju na drijemanje ili dodatni san tokom vikenda kako bi nadoknadili neredovne cikluse spavanja.

Radnici koji rade na netradicionalnim radnim rasporedima, posebno oni koji rade noću, imali su 66% veći rizik od spadanja u kategoriju spavača koji nadoknađuju zbog svojih večernjih smjena.

Rizici zbog loših obrazaca spavanja

Radnici koji razviju loše obrasce spavanja zbog dizajna posla suočavaju se s tim navikama dugi niz godina. Devedeset posto spavača s nesanicom doživjelo je kontinuirane simptome i 10 godina kasnije. Osim toga, ovi radnici suočavaju se s većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, depresije i slabljenja, rekla je dr. Claire Smith, glavna autorica studije i docentica psihologije na Univerzitetu Južne Floride.

Kako poboljšati kvalitet sna

Smith ističe da je teško zamijeniti karijeru radi boljeg usklađivanja sa potrebama za snom, ali preporučuje “crafting” posla — male prilagodbe tokom radnog dana kako bi se bolje uskladili s potrebama za snom. Za sedentarne radnike to mogu biti kratki odmori tokom dana za kretanje, poput brzog hodanja po uredu. Takve aktivnosti mogu pomoći da se osjećate umornije prije spavanja i izbjeći probleme s muskulaturama koji ometaju san.

Tehnološke navike i spavanje

Ako vaš posao to dopušta, postavljanje jasnih granica u vezi s radnim vremenom može spriječiti kasnonoćne zadatke koji ometaju biološki sat, što može dovesti do potrebe za nadoknadom sna. Dr. Luis Buenaver, direktor programa bihevioralne medicine spavanja na Odsjeku za psihijatriju i bihevioralne nauke Univerziteta Johns Hopkins, također preporučuje isključivanje pametnih telefona i računara dva sata prije spavanja kako bi se izbjegli ometajući faktori.

Ako izbjegavanje ekrana nije opcija, upotreba filtra za plavo svjetlo na uređajima može smanjiti negativne učinke na kvalitetu sna.

Rješenja za radnike na noćnim smjenama

Za radnike koji rade noću, Smith preporučuje izlaganje svjetlu kako bi prilagodili svoje cirkadijske ritmove.

Poruka nade za one s problemima sa spavanjem

Na kraju, Buenaver šalje pozitivnu poruku onima koji imaju problema sa spavanjem: „Ne gubite nadu. Čak i s malim promjenama u ponašanju, možete postići velike promjene ako ste uporni“.