Zdravlje

Kako skinuti temperaturu kod djece

Pandemija koronavirusa promijenila je naše živote, ali i navike djece i roditelja. Mnogo je informacija, savjeta, preporuka… Zdravstveni sistem ima jedan potpuno novi režim, a škole i vrtići zatvoreni u velikom dijelu Bosne i Hercegovine.

Najmlađi su osjetljiva populacija, a roditelji su i bez pandemije zabrinuti za njihovo zdravlje. Šta raditi, šta ne raditi, kako postupati u svakodnevnim situacijama, ali u uvjetima s kojima se prvi put susrećemo, za Raport govori specijalista pedijatrije mr. sc. prim. dr. Jasminka Smlatić-Muhadžić.

„Za početak, roditelji se trebaju pridržavati općih preporuka koje svakodnevno dobijamo od nadležnih institucija. Dakle, djeca bi trebala ostati kući, odnosno smanjiti kretanje na minimum. Kako vrtići i škole ne rade, onda i djeca, ali i njihovo roditelji, trebaju izbjegavati mjesta na na kojima se okuplja više ljudi i gdje čovjek ima veće šanse da se zarazi“, kaže prim. dr. Smlatić-Muhadžić.

Savjetuje roditeljima da ne paniče u slučaju pojave povišene temperature ili simptoma respiratornih infekcija, jer su djeca tome u ovom periodu godine i inače sklona.

„Ako je riječ o djetetu koje u zadnjem periodu nije putovalo i nije imalo kontakta s osobama koje su bile u zemljama u kojima je registriran koronavirus, nema potreba da odmah idu ljekaru. Dakle, treba poštovati opće mjere zdravstvenih institucija, te djetetu skidati temperaturu, davati tekućinu i telefonom se konsultirati s ljekarom. U slučaju da se dijete izrazito loše osjeća i ima temperaturu višu od 39 stepeni, nakon telefonske konsultacije mogu dovesti dijete u dom zdravlja“, savjetuje prim. dr. Smlatić-Muhadžić.

Doktorica preporučuje da djeca uzimaju više vitamina C, dovoljno tekućine, da im se priprema zdrava hrana, kako bi se jačao imunitet.

„Ako dijete ima temperaturu, preporučljivo ju je snižavati nekim od preparata na bazi paracetamola. Kod visoke tjelesne temperature preporuka su čepići, isto na bazi paracetamola, te hlađenje tijela tuširanjem“, stav je prim. dr. Smlatić-Muhadžić.

Važno je provoditi i higijensko-zdravstvene mjere. Prim. Smlatić-Muhadžić ističe da bi mjere o kojima slušamo ovih dana trebale i inače biti standard.

„Djeca trebaju često i temeljito prati ruke te savjetujem da se povede računa o ličnoj higijeni djeteta. Prostor u kojem dijete boravi mora biti čist. Posuđe koje koristi prati temeljito, kao i igračke. Platnene igračke redovno prati u mašini za veš, a gumene i plastične odgovarajućim sredstvom i dezinficijensom“, naglašava naša sagovornica.