Phoenix Sunsi preživjeli nadljudsku partiju Giannisa i poveli 2:0 u finalu

Phoenix Sunsi na pola su puta do svog prvog NBA naslova. U drugoj utakmici finala svladali su Milwaukee Buckse 118:108 i poveli 2:0, kao što su činili i u prethodne dvije serije.

Unatoč bolnom koljenu, Giannis Antetokounmpo je briljirao s 42 koša i 12 skokova te vrlo učinkovitim šutom 15/22 iz igre, ali tradicionalno slabim izvođenjem slobodnih bacanja (11/18). Međutim, podbacili su njegovi najbolji suigrači Jrue Holiday (17 poena) i Khris Middleton (11), koji su zajedno šutirali groznih 12/37, odnosno 32%. Nije pomoglo ni 14 poena Pata Connaughtona, koji je zabio četiri važne trice.

Sunse je predvodio Devin Booker s 31 košem, Chris Paul je zabio 23 uz osam asistencija, a Mikal Bridges zaustavio se na 27 koševa.

I drugu finalnu pobjedu Sunsi su platili ozljedom rotacijskog igrača. Nakon što je u prvoj nakon nepune tri minute na parketu stradalo koljeno Darija Šarića, zbog čega će vjerojatno propustiti i cijelu sljedeću sezonu, ovaj put izgubili su Torreyja Craiga. Još se ne znaju detalji njegove ozljede, ali na putu prema svlačionici izgledao je puno lošije nego Šarić dva dana ranije.

Milwaukee je odlično otvorio utakmicu i zabio čak 20 poena iz reketa, ali Sunsi su se držali jer su u prvoj četvrtini ubacili čak osam trica, iz kojih su postigli 24 od svojih 26 koševa.

Iako je igra Bucksa djelovala održivije, svaki put kad bi Giannis otišao na kratak odmor i saniranje bolnog koljena, Sunsi bi napravili seriju. Do poluvremena su zaostatak od tri poena pretvorili u ugodnih 10 poena viška.

Giannis je nastavio dominirati i u trećoj četvrtini je zabio 20 koševa, najviše u jednoj četvrtini finala još od Michaela Jordana 1993. također protiv Phoenixa.

Međutim, gosti se do kraja nisu uspjeli približiti na manje od pet poena zaostatka. Svaki put kad se činilo da su se vratili u igru, Sunsi bi odgovorili tricom, krađom i novim košem. Phoenix je susret priveo kraju rutinski, vrlo impresivno za tako mladu momčad.

Finalna serija sada se seli u Milwaukee na dvije utakmice. Treća se igra u noći s nedjelje na ponedjeljak, a četvrta sa srijede na četvrtak. Bucksi su se već protiv Brooklyna vratili nakon što su u gostima izgubili prve dvije utakmice, a Middleton i Holiday u pravilu bolje igraju kod kuće.

Ako se nastavi trend ozljeda u dosad savršeno očuvanim Sunsima, ovo finale još bi se itekako moglo zakomplicirati.