Politika

Plenković o sastanku Izetbegovića i Milanovića ali i o političkoj situaciji u BiH: Zalažemo se da se svi narodi osjećaju dobro

Banalizacija, simplifikacija Dejtonskog sporazuma protivna je njegovu duhu, slovu i logici, i Hrvatska se zalaže za jednakopravnost, da se u BiH svi narodi osjećaju dobro i Hrvati i Bošnjaci i Srbi, smatra hrvatski premijer Andrej Plenković.

"Hrvatska godinama brani jednakopravnost Hrvata, zalaže se za izmjene izbornog zakona kako bi se spriječio izborni inženjering te za izbor legitimnih hrvatskih predstavnika u Predsjedništvo BiH i druge institucije, što se u više navrata nije provelo, rekao je premijer u izjavi za posjeta Bjelovaru.

Da bi taj problem izbornog zakona riješio posebni izaslanik američkog State Departmenta za izbornu reformu u BiH Matthew Palmer predložio je u utorak "uklanjanje etničkih prefiksa" kod izbora članova Predsjedništva BiH te zastupnika u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.

"Palmer traži kompromise", rekao je Plenković. Čemu se mi najviše protivimo je jedna banalizacija, simplifikacija koja otprilike ide od Dejtona do Bruxellesa" i ona je "protivna i duhu i slovu i logici Dejtonskog sporazuma", utvrdio je.

Izrazio je nadu da će se u BiH pronaći "kompromis" za izmjene izbornog zakona do izbora 2022. Nije želio komentirisati sadržaj sastanka predsjednika Republike Zorana Milanovića održanog jučer s predsjednikom Stranke demokratske akcije (SDA) Bakirom Izetbegovićem, kazavši da "nema pojma što je bilo na sastanku" pa to ne može ni komentirati.

Objasnio je da sastanci s predstavnicima iz BiH, poput jučerašnjeg s Bakirom Izetbegovićem i prošlosedmični s reisom ulemom Huseinom Kavazovićem predstavljaju pokušaje Hrvatske da "podigne intenzitet dijaloga, intenzitet razumijevanja, da BiH "funkcionira dobro i da je stabilna" da ide prema EU.