Kolumne

Politbiro| Aša kod Fejsa: Sad si gotov, jarane!

„Ja jesam vojnik stranke, ali nisam kamikaza!“. Ovom je konstatacijom Aljoša Čampara (član Predsjedništva Stranke demokratske akcije, ministar unutrašnjih poslova FBiH, zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo i delegat u entitetskom Domu naroda) poentirao izlazak iz medijske izolacije.

Čampare (pre)dugo nije bilo na televizijskim gostovanjima, znakovito se ušutio, uhinjio se lik totalno.

Vratio se, međutim, na velika vrata, preko Centralnog dnevnika Senada Hadžifejzovića. Vješto je iskoristio ukazanu šansu verbalno zakucavajući unutarstranačke protivnike na čelu sa raspojasanim bračnim parom Izetbegović te njihovim privatnim špijunom Osmanom Mehmedagićem, neadekvatno obrazovanim direktorom Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine.

„Treća godina Prava je najteža, stoga bi Osmici bilo korisnije da sprema ispite nego što okolo podmeće i izmišlja“, otvoreno se Hadžifejzovićev sagovornik zajebav'o sa srednjoškolskom stručnom spremom ostarjelog, ali nasilu oktroiranog šefa Agencije.

Uz to je Čampara strogo licemjernim opisao novouspostavljene talove familije Izetbegović sa ljutim konkurentom iz oblasti sigurnosti Fahrudinom Radončićem, a na koncu je, inače, odlično pripremljenom Hadžifejzoviću, nekako ispod radara provukao usputnicu kako je njegovoj ekipi iz SDA naklonjena i biologija.

„Život je pred nama“, objasnio je aktuelnu poziciju antiizetbegovićevskog „gatačkog klana“ koji, poznato je, predvodi Denis Zvizdić.

Nakon što su klasičnom prevarom i koruptivnim radnjama okupirali sarajevski Kantonalni odbor SDA, podanici svemoćnog bračnog para iza zavjese su i po vlastitom ćeifu formirali novu Kadrovsku komisiju kojom će ubuduće - uostalom, kao i svim kantonalnim poslovima od strateškog interesa - samostalno rukovoditi i komandovati Sebija I.

Ipak, pohlepna bi ambicija prve dame da upravlja apsolutno svim stranačkim poslovima na koncu mogla preskupo koštati SDA. Čampara je, da se razumijemo, indirektno najavio dramatične scenarije i konačne rasplete. Jer, deficit demokratskog odlučivanja predstavlja tradicionalni problem naopako privatiziranih preduzeća! SDA se, dakle, definitivno raspala na dvije nepomirljive frakcije.

Uz Izetbegoviće su, prema javnim priznanjima, ostali poltroni poput Fikreta Prevljaka, a na drugoj se strani konsolidiraju protivnici familijarnog jednoumlja. Epilog priče valjda i narod zna - U nejedinstvu je snaga.

Stavovi izraženi u ovom tekstu ne odražavaju nužno uredničku politiku Raporta.