Svijet

Pomoć privredi i građanima: Kako to radi Njemačka? Od njih treba učiti

Čelnici njemačke vladajuće koalicije postigli su dogovor oko novih mjera pomoći zbog pandemije koronavirusa. Želi se pomoći i privredi i građanima. Posebne mjere su donesene za pomoć ugostiteljima i hotelijerima.

Povećanje pomoći zaposlenicima koji su zbog koronakrize morali prijeći na skraćeno radno vrijeme, olakšice gastronomima i hotelijerima, pomoć učenicima iz siromašnijih porodica - to su ukratko najvažnije mjere koje predviđa novi, 10 milijardi eura težak dodatni paket vladajuće koalicije u Berlinu, piše DW.

Zbog privrednih posljedica pandemije trenutno je više od pola miliona njemačkih firmi prešlo na skraćenu radnu sedmicu. Prema nekim procjenama, u ovoj godini bi čak oko četiri miliona radnika moglo raditi manje nego inače - njima će država pomoći tako da preuzme (veći) dio plaće.

Do konca ove godine Savezna agencija za rad (njemački zavod za zapošljavanje) će tako od sedmog mjeseca na skraćenom radu preuzeti isplatu maksimalno 80% neto plaće za radnike koji nemaju djecu, odnosno 87% za one s djecom. Od četvrtog mjeseca će se isplaćivati 70, tj. 77 posto. Do sada je država preuzimala 60, odnosno 67 posto neto plaće.

Cilj ove mjere je spriječiti masovne otkaze i porast stope nezaposlenosti. Ifo-institut je danas objavio rezultate istraživanja po kojima svaka peta njemačka firmi planira smanjenje broja zaposlenika, a skoro 50% ih namjerava do daljnjega odgoditi nove investicije.

Vlada će pomoći i domaćim hotelijerima i gastronomima. Stopa poreza na dodanu vrijednost će biti smanjena s 19% na 7%. I ta bi mjera trebala biti na snazi od 1.7.2020. do 30.6.2021. Na poreznim olakšicama je posebno inzistirao bavarski premijer Markus Soeder.

Bavarska je turistički jaka destinacija, očito se želi pomoći toj branši u privlačenju domaćih gostiju tokom idućih mjeseci. Naime, sve je izglednije da od turističke sezone neće biti ništa - barem ne u dosadašnjem obliku.

To je potvrdio i njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas nakon jučerašnjeg virtualnog sastanka sa šefovima diplomacije zemalja članica EU.

"U 2020. neće biti normalne turističke sezone s punim plažama, ni u jednoj zemlji, ni u Evropi, a ni u nekoj drugoj regiji svijeta", rekao je Maas za ARD.

Njemački ministar je dodao:

"Nema nijedne naznake da bismo u dogledno vrijeme mogli ukinuti upozorenja o putovanju njemačkih državljana u druge zemlje svijeta."

On je dodao da je međunarodni aviopromet praktično blokiran, granice zatvorene, a na snazi su zabrane kretanja i "sve dok to tako ostane, moramo zadržati postojeća upozorenja". Ubuduće će vlada "od sedmice do sedmice analizirati aktualnu situaciju" i procijeniti ima li dovoljno pretpostavki za korekcije te odluke.

"Trenutno to nije slučaj i ne bi bilo odgovorno reći ljudima da mogu ljetovati negdje vani."

Prema rezultatima reprezentativne ankete koju je proteklih dana objavio ARD, koronakriza znatno utječe i na turističke planove njemačkih građana. Kad se radi o godišnjim odmorima u ljeto ove godine, 14% ispitanika kaže da je storniralo već planirani odmor, a 21% ih zbog korone želi odgoditi rezervaciju i pričekati da vidi kako će se stvari dalje razvijati.