Politika

Poslanici PSBiH danas o govoru mržnje i Izbornom zakonu

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine razmatrat će na sjednici koja je zakazana za danas 7. jula, zahtjev Vijeća ministara BiH da se Prijedlog zakona o carinskim prekršajima BiH razmatra po hitnom postupku.

Pred poslanicima je i Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom Bosne i Hercegovine te izmjene Zakona o akcizama.

Izmjene Krivičnog zakona, koje će se sutra pred poslanicima naći u drugom čitanju predložio je dopredsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Denis Zvizdić (samostalni poslanik) i imaju za cilj bolje reguliranje govora mržnje u medijima, u online sferi kao i javnim skupovima.

Zakon propisuje novčanu kaznu ili kaznu zatvora do tri godine za onoga ko učini dostupnim javnosti letke, slike ili neke druge materijale ili sadržaje kojima se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema pojedincu ili grupi ljudi zbog njihove nacionalne, rasne, vjerske ili etničke pripadnosti, jezika, boje kože, spola, seksualnog opredjeljenja, invaliditeta, rodnog identiteta, porijekla ili drugih osobina.

Također, ko počini ovakvo krivično djelo prinudom, zlostavljanjem, ugrožavanjem sigurnosti, izlaganjem poruzi nacionalnih, etničkih ili vjerskih simbola, oštećenjem tuđih stvari, skrnavljenjem spomenika ili vjerskih objekata, spomen-obilježja ili grobova, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.

Kazna zatvora od jedne do 10 godina propisana je za onoga ko takvo krivično djelo učini zloupotrebom svog položaja ili ovlaštenja.

Dvije različite izmjene Izbornog zakona također su na dnevnom redu sjednice iako ih danas nije prihvatila Ustavnopravna komisija. Jednu izmjenu predložio je Klub SDP-a i u smislu snižavanja izbornog praga unutar liste sa 20 na 10 posto uz obrazloženje da bi se time poštovala volja glasača.

Drugu izmjenu Izbornog zakona predložio je poslanik DNS-a Nenad Nešić, a njome bi se onemogućila trgovina mandatima nakon izbornog ciklusa te omogućio da mandati pripadaju političkim partijama na čijim su listama osvojeni.

Državni poslanici trebali bi sutra razmatrati i Izvještaj o radu Vijeća ministara BiH za 2020. godinu, te Informaciju o stanju u oblasti migracija.