Svijet

Pred američkim sudom pojavio se misteriozni ruski biznimen koji bi mogao otkriti Putinove špijunske operacije: Ovo je ‘rudnik zlata’

Ruski biznismen koji se u ponedjeljak pojavio na američkom sudu pod optužbom za prevaru s vrijednosnim papirima mogao bi biti vrijedan izvor u naporima SAD da prikupe više informacija o ruskom miješanju u izbore 2016., kao i drugim obavještajnim operacijama, rekli su bivši američki zvaničnici za CNN.

Bivši zvaničnici Ministarstva pravosuđa i domovinske sigurnosti kažu da će rad moskovske firme za kibernetičku sigurnost Vladislava Klyushina sa ruskom vladom i navodni Klyushinov odnos sa bivšim ruskim vojnim obavještajnim službenikom GRU-a vjerovatno biti od velikog interesa za američke službenike za provođenje zakona i obavještajne službe.

Ruski biznismen, koji je u ranim 40-im, pojavio se u ponedjeljak na federalnom sudu u Massachusettsu putem video konferencije na ročištu za optužbu. Ali Klyushinov advokat iz SAD, Maksim Nemcev, nije podnio potrebnu dokumentaciju za nastavak saslušanja, prema sudiji za prekršaje Marianne Bowler. Pretresno ročište je sada zakazano za srijedu.

Američki tužioci optužili su Klyushina i još četvoricu Rusa za razrađenu šemu trgovine insajderima koja je uključivala hakovanje kompanija koje su Tesla i druge firme koristile za podnošenje izvještaja Komisije za vrijednosne papire i berze.

Američka vlada nije javno povezala Kljušina sa ruskim miješanjem u izbore 2016. Ali jedan od Klyushinovih saoptuženika u slučaju prevare s vrijednosnim papirima je Ivan Ermakov, koji je bio jedan od desetak službenika GRU-a koje je federalna velika porota optužila 2018. za miješanje u izbore 2016. hakiranjem i curenjem dokumenata iz Demokratskog nacionalnog komiteta.

Klyushinov slučaj je samo posljednja potraga Sjedinjenih Američkih Država za ruskim državljaninom s visokim ulozima s potencijalno jasnim vezama s ruskim hakerskim aktivnostima usmjerenim na američke interese.

Christopher Krebs, bivši šef američke Agencije za kibernetičku sigurnost i infrastrukturnu sigurnost, nazvao je Klyushin hapšenje i krivično gonjenje potencijalnim "zlatnim rudnikom" za američke obavještajne službe jer bi to moglo baciti dodatno svjetlo na operacije GRU-a protiv SAD i njihovih saveznika.

"Ovo je veliki dobitak iz nekoliko razloga: ako se preokrene, možda će moći potvrditi nalaze obavještajne zajednice o ruskim naporima da se umiješa u izbore 2016.", rekao je Krebs za CNN.

Čak i ako Klyushin ne sarađuje, rekao je Krebs, osuda po optužbama za prevaru s vrijednosnim papirima mogla bi poslati "snažan signal drugima poput njega da nemaju puno slobode kretanja izvan Rusije".

Oliver Ćirić, švicarski advokat Klyushina, rekao je CNN-u u e-poruci da njegov klijent poriče optužbe za prijevaru američkih vrijednosnih papira i druge optužbe SAD i "namjerava upotrijebiti sve dostupne pravne lijekove kako bi osigurao svoju odbranu".

Ćirić je rekao da su američki obavještajni zvaničnici pokušali regrutovati Klyushina na jugu Francuske 2019. godine, a da su britanski obavještajci 2020. uradili isto u Edinburgu u Škotskoj. Ćirić je odbio da elaborira incidente, koje je prvi objavio Bloomberg News.

Američka kancelarija direktora nacionalne obavještajne službe nije odmah odgovorila na Ćirićevu izjavu. Ministarstvo vanjskih poslova Velike Britanije odbilo je komentirati za CNN.

Kljušin je uhapšen u Švicarskoj u martu 2021. dok je bio na skijanju sa ovom porodicom, navodi Ćirić. Klyushin je izručen SAD prošlog mjeseca, gdje se sada suočava s optužbama za hakiranje i prevaru s vrijednosnim papirima zbog svoje navodne uloge u višemilionskoj šemi između 2018. i 2020. godine.

Američki tužioci optužuju Klyushin, Ermakova i njihove saučesnike da koriste pristup nejavnim finansijskim zapisima kako bi zaradili desetine miliona dolara na berzanskim trgovinama.

Ermakov je radio u Klyushinovoj firmi M-13, koja tvrdi da nudi "IT rješenja predsjedničkoj administraciji Ruske Federacije", između ostalih vladinih agencija, prema njenoj web stranici.

Klyushin je u maju 2019. pisao Ermakovu, koga Ministarstvo pravde opisuje kao sada već bivšeg oficira GRU-a, opisujući skoro milion dolara dobiti koju je šema ostvarila za jedan račun tokom prethodnih sedam mjeseci, prema američkoj optužnici.

Ermakov nije bio dostupan za komentar. M-13 nije odgovorio na zahtjev CNN-a za komentar.

Ćirić je ranije rekao za CNN da su američka optužnica i izručenje "neiskreni" i naveo da je "pravi razlog" za Klyushinovo hapšenje i izručenje "u vezi sa prirodom njegovog posla i kontaktima unutar ruske vlade".

Kellen Dwyer, bivši zamjenik pomoćnika američkog državnog tužioca, rekla je da je Kljušin izgledao kao prirodna meta američkih istražitelja.

"Rusija se bori protiv izručenja visokokvalitetnih cyber kriminalaca iz više razloga, uključujući činjenicu da ne žele da SAD imaju pristup ljudima koji im mogu pomoći da bolje razumiju odnos između ruske obavještajne službe i kibernetičkih kriminalaca,", rekao je Dwyer, sada partner koji se fokusira na sajber sigurnost u advokatskoj firmi Alston & Bird. Rekao je da nema saznanja o bilo kakvim informacijama koje nisu javne o Klyushinovom slučaju.

Holden Triplett, bivši visoki zvaničnik FBI-a sa sjedištem u Rusiji, rekao je da bi američko hapšenje Klyushina moglo ugroziti bilo koju rusku obavještajnu aktivnost za koju Klyushin ili njegova firma znaju.

"Kada je neko poput ovoga uhapšen, svaka operacija za koju bi oni znali odmah postaje sumnjiva iz kontraobavještajne perspektive", rekao je Triplett za CNN. "Sve što su dodirnuli sada je pod mikroskopom."