Politika

Inicijativa premijera USK Mustafe Ružnića: Uvesti marže i cijenu peleta vratiti na realnu od 450 km

Premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić uputio je nadležnim institucijama za stavljanje van snage odluke o zabrani izvoza ogrijevnog drveta i peleta.

Vijeće ministara donijelo je Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta, međutim, kako je naglasio Ružnić u inicijativi, ta mjera nije polučila rezultate u smislu da građane zaštiti od rasta cijena ogrjeva, prije svega peleta. Naprotiv, cijene su povećane nakon donošenja ove Odluke.

"Ograničavanje izvoza peleta može djelomično osigurati snabdjevenost bh. tržišta ovim energentom, ali Vlada FBiH zna da to ne može zaustaviti rast cijena, zato je neophodna reakcija već u ovom trenutku kada građani koji nisu u mogućnosti nabaviti pelet po sadašnjim cijenama traže alternativna rješenja, koja su za njih ponovo problem, jer na novonastalu situaciju nije ponuđen adekvatan odgovor.

Vlada FBiH može preduzeti mjere u oblasti cijena peleta na konkretniji način, poput onih iz aprila 2021. godine donošenjem odluka o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem maksimalne visine marži", smatra Ružnić.

Premijer USK kaže da je jedini odgovor koji će zaštititi građane taj da Vlada FBiH donese konkretnu mjeru ograničavanja visine marže peleta i da dođe se do jedinstvene tržišne cijene peleta, koja bi po svim relevantnim parametrima iznosila maksimalno do 450,00 KM, a što su primjerice susjedne zemlje već učinile. Kao primjer je naveo Srbiju u kojoj će ta odluka biti na snazi 90 dana.

"U Informaciji zaprimljenoj od strane Unsko-sanskih šuma, a čiji su potpisnici i veći broj proizvođača sa područja Unsko-sanskog kantona, navode se sljedeće posljedice Odluke o zabrani izvoza peleta: kršenje međunarodnih ugovora koji su definirani međunarodnim pravom, što bi imalo za posljedicu plaćanje penala za neispunjenje odredaba ugovora. Ovakvo kršenje odredaba ugovora bi moglo dovesti do toga da trenutni kupci iz inostranstva potraže nove dobavljače na nekom drugom tržištu, koje bi bilo povoljnije od našeg. Velik problem je posebno pojava nadkupaca, štetne posljedice po prijevoznike, špeditere i uvoznike, a i štetne posljedice za šumsko privredna društva na području Federacije BiH. Ovom Odlukom najviše štetu trpe proizvođači ogrjevnog drveta jer Odluka o zabrani izvoza njih dovodi u najgoru situaciju. Tržište na Unsko-sanskom kantonu nema dovoljnu apsorpciju za njihovu proizvodnju i u slučaju ostanka na snazi Odluke većina njih će prestati raditi što znači ostanak bez posla 500 zaposlenih na prostoru Unsko-sanskog kantona", pojasnio je Ružnić.

Ružnić poručuje kako se pokazalo neučinkovitim i pojačani inspekcijski nadzor, koji je po zaduženju Vlade FBiH, provela Federalna uprava za inspekcijske poslove, jer inspekcija jednostavno nema zakonski alat koji bi spriječio rast cijena peleta, isto tako, Vladi FBiH poznato je da Zakonom o kontroli cijena u FBiH je propisano slobodno formiranje cijena prema uvjetima tržišta, osim za proizvode i usluge za koje je posebnim propisom utvrđen drugačiji način formiranja cijena.

"Uprkos tome što je Vlada FBiH već dobila odgovor od inspekcije da su proizvođači i prodavci peleta i ogrjevnog drveta nerealno visoko podigli cijene, pri tome ne pokazujući društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost u aktuelnom momentu globalne inflacije i smanjenja kupovne moći stanovništva, izostao je adekvatan odgovor Vlade FBiH na ovakve nalaze.

Stoga, nalozi inspekciji da vrši analize i dostavlja izvještaje Vladi FBiH neće zaustaviti poskupljenja, nego hitne koordinirane aktivnosti Vlade FBiH sa svim odgovornim predstavnicima institucija, ustanova i proizvođača iz tog sektora", smatra Ružnić.

Sa radnog sastanka organiziranog sa predstavnicima Unsko-sanski šuma, proizvođačima ogrjevnog drveta i proizvođačima peleta sa područja Unsko-sanskog kantona, a s ciljem zaštite građana na prvom mjestu i zaštite proizvođača, usaglašeno je da treba predmetnu Odluku staviti van snage i zabraniti izvoz sirovine, oblovine i trupaca van teritorije Bosne i Hercegovine na šta je pozitivno mišljenje dalo i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Unsko – sanskog kantona.

"Kada sagledamo cjelokupnu situaciju potrebno je koordinirano djelovanje svih institucija u pravcu sistemskog rješenja koje bi polučilo rezultat dovoljne snabdjevenosti domaćeg tržišta prihvatljivih cijena drvnih sortimenata i zaštite domaćih proizvođača, tako je neophodno da svako iz svoje nadležnosti postupi u sljedećim pravcima:

  • da se predmetna Odluka o zabrani izvoza stavi van snage,
  • da se donese odluka o zabrani izvoza sirovine, oblovine i trupaca van teritorije Bosne i Hercegovine,
  • da se zatraži od šumsko privrednih preduzeća da se reorganiziraju i snabdijevaju proizvođače sa dovoljnom količinom sirovina u skladu sa desetogodišnjim planovima sječa i da stepen iskorištenja ne prelazi 70 % prirasta u tom periodu. Shodno zakonskim odredbama ići u pravcu da proizvođači koji rade finalni proizvod trebaju imati prednost u količinama i nižu cijenu kod šumskih privrednih društava kako bi ostvarili što više dodatne vrijednosti za bh. privredu a samim tim povećali i zaposlenost,
  • da se pilanama (obrađivačima sirovine), ograniči i kontrolira cijena prodaje sirovine za proizvodnju peleta i drugih drvnih sortimenata,
  • da se ograniči marža na prodaju proizvođačima peleta i drugih sortimenata a uzimajući u obzir da su proizvođačima ogrjevnog drveta i proizvođačima peleta značajno poskupjeli ulazni parametri u odnosu na prethodne godine. Tako je sirovina skuplja za 8%, gorivo preko 50%, a o poskupljenju cijene rada se može samo pretpostavljati. Iz navedenog potrebno je doći do jedinstvene tržišne cijene paleta koja bi po svim relevantnim parametrima iznosila maksimalno do 450 KM,
  • da se proizvođačima peleta koji vrše izvoz drvnih sortimenata procentualno ograniči, da do 30 % od ukupne proizvodnje mora ostati za potrebe tržišta Bosne i Hercegovine.

Smatramo da bi navedene mjere imale učinka u predstojećoj sezoni grijanja uz ekonomsko prihvatljive cijene uz maksimalnu socijalnu osjetljivost primjerenu ekonomskoj realnosti i očekujemo hitnu reakciju nadležnih u narednom periodu", poručio je Ružnić.

On je ovu inicijativu uputio Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, Ministarstvu komunikacija i prometa BiH, Vanjsko-trgovinskoj komori Bosne i Hercegovine, Vladi Federacije Bosne i Hercegvine, Ministarstvu prometa i komunikacija FBiH i Privrednoj komori Federacije BiH.