Region

Presuda za ubistvo kontroverznog bankara Ibrahima Dedića: Oficir osuđen na 9 godina. On tvrdi da nije kriv, ali ne smije da otkrije ubice

Visoki kazneni sud potvrdio je osuđujuću presudu kojom je penzionisani oficir specijalnih jedinica Hrvatske vojske Tomislav Viktor Basa (52) osuđen na devet godina zatvora za ubistvo kontroverznog bankara Ibrahima Dedića 1999. godine. Time je Dedićevo ubistvo, barem što se tiče dijela koji se odnosi na neposrednoga izvršitelja pravomoćno okončan. Nikada nije utvrđeno ko su bili Basini supočinitelji u ovome zločinu, niti potencijalni nalogodavci, pa tako niti motivi Dedićevog ubistva.

Dedić je ubijen u haustoru stambene zgrade u kojoj je živio na zagrebačkim Sveticama 3. jula 1999. godine oko 22,30 sati, u onome što mediji nazivaju "klasična sačekuša", a prema presudi, Basa, koji je u vrijeme ubistva bio aktivni oficir u profesionalnim jedinicama HV-a, zajedno s još jednim nepoznatim počiniteljem, pucao je u Dedića iz kratkog oružja više puta, ubivši ga na mjestu. Dedić je izrešetan s najmanje dvadeset metaka iz dva različita pištolja - automatskoga škorpiona 7,65 mm i 9 milimetarskog HS-a, s tim da iz rezultata uviđaja proizlazi da mu je već teško ranjenome na tlu ubica prišao te iz neposredne blizine u potiljak ispalio tri hica iz HS-a, piše Jutarnji.

Međutimn na mjestu događaja ostao je i trag krvi ubice budući da je, po svemu sudeći, pri ubistvu došlo do samoranjavanja. Ubice su pobjegli BMW-om koji je godinu dana ranije ukraden od jednoga oficira HV-a, te su automobil ostavili parkiran u Biankinijevoj ulici pored MORH-a, poliven benzinom, no ne i zapaljen. I u navedenome BMW-u kojega ja policija pronašla pola sata nakon ubistva pronađeni su tragovi krvi iste osobe kao i na mjestu ubistva.

Nakon što je slučaj više od dvije decenije bio neriješen, a onda je početkom 2020. policija identificirala Tomislava Viktora Basu kao počinitelja i to upravo temeljem DNK vještačenja krvi pronađene na mjestu ubistva i u BMW-u. Basa je na suđenju rekao kako je bio na mjestu zločina i da je doista bio ranjen, međutim, krivicu za ubistvo je odbacio rekavši da je pucala jedna od dvije osobe s kojima je bio u društvu, no njihova imena sudskom vijeću nije želio otkriti strahujući, kako je napomenuo, za život vlastitog djeteta i porodice.

"Nisam sudjelovao u ubojstvu gospodina Ibrahima Dedića niti sam pucao u njega. Samog događaja se ne mogu dobro sjetiti jer sam bio u lošem stanju od lijekova i opijata. Bio sam u Ivekovićevoj s osobama čija imena ne mogu reći zbog sigurnosti svoga djeteta i svoje obitelji. Jedna od osoba mi je rekla da mora porazgovarati s tim čovjekom, ali nisam znao da će se to desiti. Oružje ja imao nisam, niti sam ga primijetio kod drugih, ali kada sam vidio oružje kod jednog od njih, bio sam šokiran i iznenađen te sam refleksnom radnjom odgurnuo cijev oružja i u tom sam trenutku propucan kroz dlan između kažiprsta i palca desne ruke. To me zaboljelo, istrčao sam van, ne sjećam se jesu li me odnijeli do auta, ali sam na križanju s Vukovarskom izašao iz auta van i otišao kući", branio se od optužbi Basa navodeći i da je dešnjak.

Sudsko vijeće kojim je predsjedavao sudija Zdravko Majerović međutim nije mu povjerovalo, te ga je osudilo na devet godina zatvora, a sada je ta presuda postala i pravomoćna. Basa se već nalazi na izdržavanju zatvorske kazne.