Atlas

Priča o Jackie: Žena bez koje bi John F. Kennedy bio “samo” predsjednik

Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis rođena je prije 91 godinu, bila je žena "iz sjene" bez koje J. F. K. ne bi ušao u legendu.

Jackie se rodila 28. jula 1929. godine u New Yorku u imućnoj porodici francuskih korijena. Kao miljenica oca Johna Vernoua Bouviera, inače uspješnog berzanskog mešetara, rano se zainteresirala za svijet moći i politike.

Iako joj to porodične prilike nisu nametale, nakon završetka prestižnog "Univerziteta George Washington" u Washington, D.C.-ju odlučila je naći posao. Zaposlila se u "Washington Times Heraldu" kao fotografkinja i novinarka te je pratila rad američkog Kongresa i Senata.

Privukao je njegov šarm, inteligencija, duhovitost i dobar izgled

"Kako je tužno što žene moje generacije nisu trebale raditi ako su imale porodice. Šta bi žena trebala raditi kada djeca odrastu? Gledati kako se kišne kapi spuštaju niz prozor?", javno se zapitala Jacqueline i tako otkrila svoju želju da žene budu ravnopravne.

S obzirom na to da je pripadala istom društvenom krugu kao i John F. Kennedy, ne čudi što je upoznala zgodnog kongresnika na jednoj večeri u maju 1952. godine. Odmah ju je privukao njegov šarm, inteligencija, duhovitost i dobar izgled.

Dijelili su i zajedničke vrijednosti: voljeli su pisati i čitati te su oboje u jednom trenutku živjeli izvan SAD-a. Nakon što je John u novembru iste godine postao američki senator, počeli su se intenzivnije družiti i produbili su svoju vezu.

John je jedan od dvoje djece bračnog para Kennedy

Sudbonosno da izrekli su pred 700-tinjak uvaženih gostiju u crkvi sv. Marije u Newportu 12. jula 1953. godine, a u medijima je njihovo vjenčanje proglašeno događajem godine. No unatoč tome, zlatni par vrlo se brzo počeo suočavati s velikim izazovima.

John je patio od kronične Adisonove bolesti, zbog koje je imao velikih problema s nadbubrežnom žlijezdom, a krajem 1954. godine bio je podvrgnut i dvjema gotovo fatalnim operacijama kičme. Jacqueline je pobacila 1955., a godinu dana kasnije na svijet je donijela mrtvorođeno dijete – njihovu prvu kćerkicu Arabellu.

Jednostavno neprocjenjiva

Tokom izbora za drugi senatorski mandat John je uvidio da su mase na skupovima uvijek veće kad je uz njega stajala Jackie. Nakon pobjede javno je istaknuo kako je njegova supruga bila neprocjenjiva u cijeloj kampanji te joj tako odao i javnu zaslugu.

Historičar Arthur M. Schlesinger kasnije je ustvrdio da je Jacqueline bila iznimno politički osviještena i upućena te je mogla procijeniti bilo koju situaciju. Svom je suprugu bila od velike koristi i tokom predsjedničke kampanje, a doprinijela je njegovom uspjehu i dopadljivosti među glasačima i dajući mu stilističke savjete.

Jacqueline je bila uz svog supruga kobnog jutra 22. novembra 1963. u Dallasu

I sama je privlačila veliku pažnju svojim modnim izborima, a na naslovnicama magazina pojavljivala se kao jedna od najbolje odjevenih žena svijeta, koja je gajila posebnu ljubav prema kreacijama francuskih dizajnera.

Stajala je uz svojeg supruga uzdignute glave čak i kada se pričalo o njegovim izvanbračnim aferama, a pogotovo kada su u središtu nagađanja bile slavne dame poput Marilyn Monroe.

Zahvaljujući elegantnom i decentnom stilu, prva dama Sjedinjenih Američkih Država vrlo je brzo postala modna ikona koju su mnogi željeli kopirati. No osim njezinih odjevnih kombinacija mnogi su željeli "posuditi“ i njezinu čeličnu snagu s kojom je susretala brojne životne nedaće.

Zapanjujuća ženska snaga Jackie Kennedy

Jackie Kennedy poput dame je podnosila sve životne izazove. Stajala je uz svojeg supruga uzdignute glave čak i kada se pričalo o njegovim izvanbračnim aferama, a pogotovo kada su u središtu nagađanja bile slavne dame poput Marilyn Monroe.

Mislim da je jedna od najvažnijih uloga prve dame da se brine o predsjedniku tako da on može nabolje služiti ljudima, priznala je Jackie Kennedy.

Pokazala je nadljudsku žensku snagu kad je uspjela preživjeti ono što niti jedan roditelj ne želi doživjeti – smrt vlastite djece.

Kennedyjevi su, naime, bili ponosni roditelji kćerkice Caroline, koja je rođena 27. 11. 1957. godine, te sina Johna, koji je došao na svijet tri godine kasnije. Obje trudnoće bile su iznimno teške, a Jackie je bila podvrgnuta carskom rezu.

Carskim rezom rodila je i drugog sina Patricka 1963. godine, a njemu je odmah dijagnosticirana teška bolest pluća zbog koje je umro nakon 39 sati. Pretpostavlja se da je upravo taj traumatični događaj zbližio Jackie i Johna, koji su pronašli podršku jedno u drugome nakon tragedije.

U konačnici, Jacqueline je bila tamo uz svojeg supruga i onog kobnog jutra 22. novembra 1963. u Dallasu, kada je izvršen atentat na njega. John je preminuo nekoliko sati kasnije od posljedica ispaljenih hitaca, a Jackie je uprkos velikom šoku i tuzi bila od neizmjerne pomoći Lyndonu B. Johnsonu, koji je preuzeo ulogu američkog predsjednika.

"Prošla sam kroz svašta i mnogo patila. No isto tako imala sam dosta sretnih trenutaka. Svaki trenutak u životu je drugačiji. Dobro, loše, izazovi, radost, tragedija, ljubav i sreća – svi su oni ispresijecani u jednu neopisivu riječ koja se zove život. Ne možeš odvojiti dobro od lošeg i možda nema potrebe da se to uopće i čini", priznala je Jackie Kennedy.

Jacqueline Kennedy