Ekonomija

Prodaja odjeće pala je za 80 posto. Vrata zatvara i sve više modnih kuća

Dok bi inače prodavnici u ovo doba godine bili prepuni ljetne garderobe i kupaca koji se spremaju za odmore, situacija je usljed koronakrize potpuno drugačija. Prodaja odjeće širom sveta praktično je desetkovana, pa su se mnogi poznati brendovi našli pred bankrotom i primorani da dijele otkaze.

Sve više velikih modnih lanaca suočava se sa padom prodaje i do 80 posto, te stoga zatvaraju poslovnice i prodavnice. Tako su i pojedini poznati kreatori riješili da poklanjaju skupocjena odijela, dok su neki sve stavili na rasprodaju, nadajući se da će na taj način privući kupce. Kupovina odjeće i obuće u Srbiji samo u martu pala je za čak 54 posto, a za dodatnih 20 procenata u aprilu.

Kako je korona najviše utjecala na ograničenje kretanja, poznavaoci tržišta praktično su saglasni - "niko ne želi da kupuje odjeću u kojoj će sjediti kod kuće". Jasno je da je prodaja stala za vrijeme karantina u mnogim državama, ali je činjenica da ni nakon otvaranja privreda ljudi nisu pohrlili u butike. Mnogi su se odlučili na štednju, a mnogi i iz straha od zaraze ne ulaze u zatvoreni prostor.

Vodeća Internet-stranica za oblast mode Business of Fashion je u svom izvještaju o utjecaju epidemije virusa korona na modu iznijela dva osnovna razoga za lošu situaciju.

„Ovo je industrija koja i dalje gotovo u potpunosti zavisi od fizičke prodaje. Više od 80 posto transakcija u modnoj industriji i dalje se odvija u fizičkim prodavnicama. Uz sve to, mnoge potrošače u ovom trenutku prosto ne zanima kupovina odjeće. Veliki je naglasak na kupovini osnovnih potrepština za preživljavanje tokom izolacije i mislim da su svi prirodno koncentrirani samo na to. I tako, u tom kontekstu, moda je nešto o čemu se razmišlja tek naknadno ili se ne razmišlja uopće", istakao je osnivač stranice Imran Ahmed.