Majka i dijete

Kako zaustaviti proljev kod beba

Infekcije bakterijama, virusima i parazitima su najčešći uzrok proljeva ili dijareja. Ovo stanje za bebe i djecu je iscrpljujuće, ali i ne previše opasno. Pedijatri savjetuju da je najvažnije da se ishrana prilagodi, tečnost nadoknadi poslije svake retke stolice i da dijete što više odmara.

Najvažnije je da u ishrani osigurate 50 posto više proteina i ugljikohidrata za nadoknadu energije, ali manje vlakana. Masti zbog dijareje ne mogu se svariti do kraja, pa njihov unos treba ograničiti.

Ovo doba godine je i inače karakteristično po stomačnim promjenama i problemima kod male djece. Najvažnije je da se tečnosti iz organizma nadoknade. Poslije svake rjeđe stolice dijete treba popiti onoliko tečnosti koliko je izbacilo. Neka vaš izbor budu voda i nezaslađen čaj, to je najefikasnije, ali ako ima potrebe treba koristiti i dehidrirane rastvore.

Iako je režim ishrane ranije bio prilično restriktivan, danas ljekari kažu da djeca koja pate od dijareje trebaju jesti, ali najčešće neku suhu hranu, krekere, keks, suho pecivo ili dvopek, krompir pire, kuhano povrće, banane. Mlijeko se nikako ne preporučuje, ali je jogurt obogaćen korisnim bakterijama dobrodošao, kao i tradicionalna topla pileća supa.

Pratite svoje dijete, ne dozvolite da ostane bez pljuvačke, jer je onda to već znak dehidriranosti. Također, ako se uz proljev javi i povraćanje, onda budite posebno pažljivi. Unosite tečnost vrlo često, ali samo na gutljaj.

Dojenče na prirodnoj ishrani treba dojiti što češće, jer je dojenje najbolji izvor tečnosti i hrane. Majčino mlijeko je sigurno, hranljivo i pomaže u borbi protiv infekcije. Također prevenira dehidraciju i nadoknađuje izgubljenu tečnost. Između podoja treba davati oralni rastvor za rehidraciju.

Prijedlog jelovnika

Doručak: Kuhani jaje, hljeb i puter, jogurt

Užina: Sok od jabuke, slani krekeri

Ručak: Kuhano povrće, kuhano pileće meso

Užina: Banana

Večera: Čorba od povrća, riba