Svijet

Protest protiv invazije i u svemiru: Astronauti, hrabre novinarke i biznismen: Ko su Rusi koji osuđuju Putinov rat

Dok je skoro cijeli svijet osudio invaziju na Ukrajinu, i u samoj Rusiji raste broj glasova onih koji su protiv rata usmjerenog na bratsku, susjednu zemlju. Više javnih ličnosti je unazad izrazilo solidarnost sa Ukrajinom ili osudilo ruski napad, a posljednji među njima su, kako izgleda, ruski astronauti.

Trojica ruskih kosmonauta stigla su na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) u bojama ukrajinske zastave. Ovo je bio prvi novi dolazak na orbitalnu stanicu otkako je počela invazija Rusije na Ukrajinu 24. februara, piše New York Post.

Ruska letelica Sojuz u kojoj su bili Oleg Artemjev, Denis Matvejev i Sergej Korsakov pristala je uz stanicu 18. marta u 19.12 GMT, a otprilike dva i po sata kasnije, kad su se otvorili izlazi između dva objekta, kako piše portal Space na sveopšte iznenađenje pojavila su se trojica astronauta u jarko žutim i plavim odijelima, što su boje ukrajinske zastave. Iako djeluje da je poruka koju nose njihova odijela jasan izraz solidarnosti sa Ukrajinom ili protiv ruske invazije, Artemjev je rekao da svaka posada bira svoja odijela kako ne bi bila ista.

"Došao je naš red da izaberemo boju. Ali, u stvari, sakupili smo mnogo žutog materijala pa je trebalo da ga iskoristimo. Zato smo morali da nosimo žuto", rekao je.

Ali, mnogi u to nisu povjerovali. Oni upućeniji u svemirske procedure rekli su da izgleda da je ovo podrška Ukrajini.

“Tri ruska kosmonauta koja su upravo pristala uz ISS stigla su ukrajinsko žutoj”, naveo je na Twitteru bivši astronaut NASA-e Sckott Kelly, i na ruskom i na engleskom jeziku.

“Vau. Prosto vau. Bravo. За экипаж (za posadu)!", tvitao je drugi NASA astronaut Terry Wirts.

Ima, međutim, još mogućih objašnjenja za boje ruskih astronauta. Neki su ukazali da su te boje bliske bojama Moskovskog državnog Tehničkog Univerziteta Bauman, koji su sva trojica pohađali. Space dodaje da su se ruski astronauti na stanici priključili još dvojici sunarodnika, četvorici Amerikanaca i jednom Nijemcu.

Dok je neizvjesno šta su ruski astronauti htjeli da poruče, prije nekoliko dana je voditeljica prokremljanskog kanala NTV Lilija Gildejeva digla glas protiv invazije i podnijela otkaz. Vijest o njenom odlasku prenijela je državna novinska agencija RIA novosti.

Iako razlog za to nije poznat, na Telegram kanalu popularnog ruskog blogera Ilje Varlamova navodi se da mu je voditeljica u intervjuu rekla da je podnijela ostavku i napustila Rusiju.

"Prvo sam napustila (zemlju), plašila sam se da me jednostavno ne puste, a onda sam podnijela ostavku", citirao je Varlamov.

Kanal Varlamov na Telegramu izvijestio je da je radila na NTV-u od 2006. Gildejeva je bila voditeljica emisije Segodnja (danas), vodeće informativne emisije u večernjem terminu na NTV, trećoj najgledanijoj ruskoj TV stanici koja je u vlasništvu Gazproma i koja čvrsto zagovara stajališta Kremlja, kako je prenio BBC.

Voditeljica je 2021. uvrštena na službeni popis novinara Putina koji su dobili zahvalnice za "postignuća u razvoju masovnih medija", a 2008. joj se Putin zahvalio za "pružanje informacija i aktivnu društvenu ulogu u razvoju civilnog društva Ruske Federacije".

Prije Gildejeve je protest zbog invazije izrazila urednica državne ruske televizije Kanal 1 Marina Ovsjanikova, koja je prekinula glavnu informativnu emisiju ruskog Prvog kanala sa transparentom kojim je pozvala gledaoce da "ne vjeruju propagandi" i da "zaustave rat" u Ukrajini, uz osudu rata. Ona je napisala parole na engleskom i ruskom jeziku.

"Zaustavite rat! Recite "ne" ratu!", vikala je ona, dok je televizijski voditelj nastavio da čita vesti, prenio je Reuters.

Ovsjanikova je uhapšena u ponedjeljak, a prije nego što se odlučila da upadne u kadar sa svojim antiratnim porukama oglasila se video snimkom putem društvenih mreža, u kojem je između ostalog rekla i to da je ono što se dešava na tlu Ukrajine, agresija.

"Odgovornost za ovu agresiju leži na ramenima samo jedne osobe, (ruskog predsjednika) Vladimira Putina", rekla je ona.

Kremlj je u utorak saopštio da su postupci Ovsjanikove predstavljali „huliganizam“.

Najdalje je otišao ruski tajkun Aleks Konanihin, koji je napustio Rusiju 1992. i sedam godina kasnije dobio politički azil u Sjedinjenim Američkim Državama. On je još početkom marta na društvenim mrežama, prvo na LinkedInu a potom i Facebooku, objavio da će platiti milion dolara svakome ko uhapsi Putina za ratne zločine.

“Obećavam da ću platiti 1.000.000 dolara oficirima koji, poštujući svoju ustavnu dužnost, uhapse Putina kao ratnog kriminalca prema ruskom i međunarodnim zakonima”, naveo je on, prenio je Jerusalem Post.

“Putin nije ruski predsjednik jer je došao na vlast kao rezultat specijalne operacije dizanja u vazduh stambenih zgrada u Rusiji, a potom prekršio Ustav ukidanjem slobodnih izbora i ubijanjem svojih protivnika”.

“Kao etnički Rus i ruski državljanin smatram da je moja moralna dužnost da olakšam denacifikaciju Rusije. Nastavit ću da pomažem Ukrajinu u svojim herojskim naporima da izdrži navalu Putinove horde”, napisao je Konanihin na Facebooku, koji mu je "zabranio post", kako je rekao.

Ranija verzija na LinkedInu, kako je prenio Jerusalem Post, sadržala je fotografiju Putina sa natpisom: “Traži se živ ili mrtav Vladimir Putin zbog masovnog ubistva”.

Newsweek navodi da se Konanihinovo pominjanje “stambene zgrade” izgleda referenca na teoriju zavjere oko toga ko stoji iza smrtonosnih bombardovanja 1999., za koje su ruske vlasti okrivile čečenske militante. Ruski biznismen je kasnije na Facebooku napisao da je pogriješio što je obećao da će platiti za ubistvo Putina.

“Iako bi takav ishod pozdravili milioni širom sveta, vjerujem da se Putin mora privesti pravdi”, naveo je.

Konanihin se obogatio nakon kolapsa Sovjetskog saveza a do 25 godine osnovao je preko 100 kompanija, kako je devedesetih pisao Washington Post. Trenutno je u Njujorku gdje radi kao izvršni direktor TransparentBiznisa.

Osim javnih ličnosti mnogi anonimni ruski građani osudili su invaziju svoje zemlje i požalili se na snažnu rusku propaganda.

"Putinova propaganda nas je pretvorila u kopilad, čudovišta", rekao je Daily Beatsu 65-godišnji prevodilac Boris iz Moskve, dodajući da je “najzastrašujuća efikasnost Putinove propagande”.

Dmitrij, tehnički konsultant iz Moskve, rekao je Guardianu da je rat već imao katastrofalne posljedice po njegov odnos sa porodicom.

"Nakon invazije želio sam da živim sa roditeljima kako bih pokušao da im objasnim šta se zaista dešava… Nakon sedmicu iselio sam se iz kuće, a moja majka mi od tada šalje poruke da sam izdao svoju zemlju", rekao je on.

Viktorija Gog, koja je iz Sibira preselila u Moskvu, također je shvatila da se udaljava od svoje porodice u stavovima.

"Primijetila sam preko telefona da moja mama počinje kao papagaj da iznosi vladin narativ o ovom ratu, da je to krivica NATO, da Rusija nije imala izbora nego da se brani", rekla je ona Guardianu.