Svijet

Prvi sastanak Bidena i Xija licem u lice: ‘Drago mi je vidjeti te’

sastanak Bidena i Xija na Baliju lijevo Xi u crnom odijelu i bijeloj košulji bordo kravata desno Joe Biden u tamnoplavom odijelu bijela košulja šarena kravata obojica se smiju iza po dvije američke i kineske zastave u bijela podloga vidi se cvijeće rukuju se

Nakon prvog sastanka Bidena i Xija licem u lice, američki i kineski predsjednik naglasili su da dvije zemlje treba da upravljaju svojim razlikama, pronađu nove mogućnosti za saradnju i odrede pravi kurs u njihovim odnosima.

Sastanak je održan na Baliju u Indoneziji, gdje su došli na samit G20. I bio je prvi susret dvojice lidera licem u lice otkako je Biden u januaru prošle godine preuzeo dužnost.

Nasmiješili su se pred kamerama i Xi je, preko prevoditelja, rekao: "Drago mi je vidjeti te."

Gdje se desio sastanak Bidena i Xija i o čemu su pričali

Sastanak se poklopio sa periodom porasta globalne konkurencije moći i tenzija između SAD-a i Kine. Tako su do izražaja došle želje i poruke za pozitivnim smjerom odnosa.

Biden je sastanak započeo rukovanjem sa kineskim kolegom. Istakao je žda dvije zemlje treba da izbjegnu sukobe. Kao i da američki i kineski lideri "imaju odgovornost da upravljaju svojim razlikama i pronađu nove mogućnosti za saradnju".

Xi je naglasio da dvojica lidera "moraju postaviti pravi kurs" u odnosima Kine i SAD-a. Izrazio je da je spreman da sa Bidenom razmijeni iskrena mišljenja o globalnim i regionalnim pitanjima. Xi je istakao da bi bilo u interesu obje zemlje i svijeta da odnosi Kine i SAD-a ponovo uđu u zdrav i stabilan rast.

U prvim izjavama koje su date nakon sastanka, nije bilo riječi o napetosti između dvije zemlje poput Tajvana, ljudskih prava. Zatim konomske konkurencije, rata u Ukrajini, odnosa prema Rusiji i prijetnje Sjeverne Koreje.

Lideri su ranije imali sastanke licem u lice kada su obojica bili kolege kao potpredsjednici. Međutim, stranke su se sastale samo dva puta putem interneta i jednom telefonom otkako je Biden preuzeo dužnost početkom prošle godine.

Nakon početka epidemije COVID-19, kineski predsjednik Xi prekinuo je svoje posjete u inostranstvu na oko 2,5 godine i izbjegavao diplomatiju licem u lice.

Xi je u julu prvi put ugostio predsjednika Indonezije Jokoa Widodoa u Pekingu. U septembru je bio u svojoj prvoj inostranoj posjeti Kazahstanu, a zatim je otišao u Uzbekistan i prisustvovao Samitu Šangajske organizacije za saradnju.

U razgovoru s novinarima na Baliju, američka ministrica finansija Janet Yellen rekla je da je cilj sastanka bio stabilizacija odnosa i izrazila nadu da će postaviti temelje za bilateralni gospodarski angažman.

"Važno je da šefovi država govore direktno"

Ulozi su veliki za obje strane, kao i za ostatak svijeta. Kina, sa svojom ekonomijom od gotovo 18 triliona dolara, posljednjih je godina bila glavni pokretač globalnog rasta. Ali blokade zbog covida i kriza nekretnina zakočile su njegovo širenje ove godine.

Iako su očekivanja od sastanka mala, ključno je da se dvije strane ponovno angažiraju, rekla je za CNN Business Mattie Bekink. Ona je kineska direktorica Economist Intelligence Corporate Networka sa sjedištem u Šangaju.

Decenijama su postojale redovne linije komunikacije između američkih zvaničnika i njihovih kineskih kolega. Ali većina tih puteva je prekinuta nakon što je predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi posjetila Tajvan u julu.

"Važno je da šefovi država govore direktno", rekla je. “U ovoj vezi postoji nedostatak povjerenja. Ako Xi i Biden pošalju signal da je vrijeme za nastavak komunikacije, nadamo se da će to prijeći na niži nivo.”