Svijet

Prvi susret predsjednika u Ženevi: Putin i Biden će razgovarati o napetim odnosima Rusije i SAD

Predsjednik Rusije Vladimir Putin s predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Joeom Bidenom 16. juna će razgovarati o tome šta se može poduzeti kako bi odnosi dvije zemlje bili bolji, s obzirom da su napeti u posljednjem periodu.

Putin i Biden će se 16. juna sastati u Ženevi, u Švicarskoj, a iako nema zvanične agende, očekuje se da će razgovarati o dešavanjima u odnosima dviju zemalja, navodi Anadolu Agency (AA).

Bit će to prvi susret licem u lice Putina i Bidena, otkako je stupio na dužnost američkog predsjednika, a riječ je o historijskom sastanku s aspekta analiziranja odnosa dviju zemalja iz prve ruke.

S obzirom na to da je Biden ruskog predsjednika nedavno uporedio s ubicom i tenzije u odnosima dvije države, nije se očekivalo da će doći do ovakvog susreta.

Putin nije odgovorio na komentar Bidena, ne želeći biti strana tenzija, već je diplomatski istakao kako ”loše riječi pripadaju onome ko ih izgovori“.

Rusija koja je već izložena sankcijama zapadnih zemalja zbog aneksije Krima 2014. godine, ne želi biti dio tenzija kako ne bi imala još veću ekonomsku štetu. SAD i zapadne zemlje koordinirano uvode sankcije Rusiji, koja je bogata naftom i prirodnim plinom.

Iako nije lako mjeriti godišnju štetu američkih sankcija ruskoj ekonomiji zbog fluktuacije u cijenama nafte, pojedini pokazatelji ukazuju da je riječ o milijardama dolara.

Zbog toga Putin diplomatski reaguje, a predložio je i online susret s Bidenom koji bi mogla pratiti i javnost.

Očekuje se da će Putin i Biden razgovarati i o cyber napadima. Optužbe da je Rusija bila upletena u predsjedničke izbore u SAD-u 2016. godine ponovo su dobile na zamahu zbog drugih cyber napada.

Pojedini krugovi i dalje krive Rusiju za cyber napade na pojedine federalne institucije i kompanije u SAD-u. Putin će tom prilikom Bidenu predložiti formiranje zajedničke radne grupe s američkim zvaničnicima kada je riječ o ovom pitanju.

Očekuje se da će jedna od tema biti i plinovod Sjeverni tok 2. Putin je nedavno saopćio kako je završena gradnja prvog kraka projekta. SAD želi prodati ukapljeni prirodni plin koji posjeduje, i trgovinski i strateški se protivi ovom projektu Rusije i Evrope.

Očekuje se da će dvojica lidera razgovarati i o krizi u Ukrajini.

Jedna od tema bi mogle biti i vježbe NATO-a u blizini granica na zapadu i jugu Rusije. Nedavno je Rusija saopćila kako je vojna aktivnost NATO-a na zapadnim granicama povećana za dva do tri puta.

Očekuje se da bi lideri mogli razgovarati o slučaju ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog, koji je jedno od pitanja koja podižu tenzije u odnosima dviju zemalja.

Na sastanku bi trebalo biti razgovarano i o strateškoj stabilnosti.

Lideri bi mogli razgovarati i o dešavanjima u Siriji, Libiji, Afganistanu, Iranu, Bjelorusiji, o kojima SAD i Rusija imaju razilaženja u mišljenjima, ali i naoružanju.

Očekuje se da bi dvojica lidera mogla razgovarati o koracima i poljima na kojima bi SAD i Rusija mogli sarađivati.

Ipak, ruska strana, što su kazali i pojedini zvaničnici, od sastanka kojeg će pratiti cijeli svijet, nema velika očekivanja.