Svijet

Putin priprema obračun sa kritičarima: Objavljivat će lične podatke ‘stranih agenata’

stranih agenata vladimir putin porter ljutnja

Britansko Ministarstvo odbrane osvrnulo se u svom dnevnom izvještaju na novi ruski prijedlog zakona o stranim agentima, navodeći da će se koristiti za obračun sa kritičarima i disidentima. Ruski predsjednik Vladimir Putin promijenio je postojeći zakon iz 2012. To znači da se lični detalji obilježenih “stranih agenata” - uključujući njihove adrese - mogu objaviti. To dalje znači da mogu da budu na meti maltretiranja.

Prijedlog će stupiti na snagu u četvrtak, prenio je Guardian.

Prethodno je bio ograničen na ljude za koje je Kremlj tvrdio da su primili finansijsku podršku iz inostranstva. Ali, sada će se proširiti na one za koje vlada smatra da su pod “utjecajem ili pritiskom” stranih agenata.

“Kremlj vjerovatno djeluje preventivno da spriječi veće domaće neslaganje kako konflikt (u Ukrajini) ostaje neriješen i sve više pogađa svakodnevne živote Rusa”, navelo je na Twitteru britansko Ministarstvo odbrane.

Negativne konotacije

Termin "strani agent", koji je rusko zakonodavstvo uvelo od 2012., nosi negativne konotacije. Podvrgava one koji su tako okarakterisani strogim zahtjevima u pogledu finansijskog izvještavanja. Također ih obavezuje da sve što objave mora da u potpisu ima naznačeno da su strani agenti.

Putin je 4. marta potpisao zakon kojim se uvodi krivična odgovornost za neistinitu informaciju o djelovanju ruske vojske. Za nju je predviđena maksimalna kazna do 15 godina zatvora, navodi Reuters.

U aprilu su se na listi stranih agenata Rusije našli opozicioni aktivista Vladimir Karamurza i Leonid Volkov, saveznik opozicionara Alekseja Navaljnog.

Udar na medije

Rusija je također 2017. usvojila zakon koji je strane medije proglasio stranim agentima. U decembru te godine je objavljen i njihov spisak, na kojem su bili i Glas Amerike i Radio Slobodna Evropa.

Prošle godine su se na listi stranih medijski agenata našli i pisac Viktor Šenderovič, članice pank grupe Pussy Riot Nadežda Tolokonjikova i Veronika Nikulšina, politikolog Marat Geljman, glavni urednik Holoda Taisija Bekbulatova, novinari Radija Sloboda Elena Vladikina i Ivan Beljajev, kao i Andrej Aleksejev.