mogući mir

Putin se obratio javnosti: Slažemo se s dogovorom o primirju, ali šta će biti sa Kurskom?

U posljednjim mjesecima, međunarodni pregovori o mogućem prekidu vatre u Ukrajini postali su ključna tema na globalnoj političkoj sceni. Ruski predsjednik Vladimir Putin iznio je svoje mišljenje o ovoj temi, ističući izazove u implementaciji primirja i komentirajući američku ulogu u procesu.

„Što se tiče spremnosti Ukrajine na prekid vatre, želim podijeliti svoje mišljenje. Prvo, zahvaljujem predsjedniku SAD-a na njegovom angažmanu u rješavanju sukoba. Drugo, slažemo se s prijedlozima za prekid vatre, ali naš stav je da primirje mora biti usmjereno prema dugoročnom miru i uklanjanju uzroka sukoba. Čini se da je Ukrajina donijela ovu odluku pod američkim pritiskom. Uvjeren sam da su pristali jer su ih Amerikanci uvjerili, s obzirom na trenutnu situaciju na terenu“, rekao je Putin.

„Bio sam u Kursku, situacija je potpuno pod našom kontrolom. Grupa koja je ušla na to područje je opkoljena. Zapovjedništvo ukrajinske vojske je uništeno, izgubili su na tom terenu. Pokušavali su pobjeći u manjim grupama, ali sve je pod našom kontrolom. Ostavili su opremu. Regiju ćemo blokirati u narednim danima, nitko neće moći napustiti. Bit će samo dva načina za izlazak – smrću ili predajom. Bilo bi dobro za ukrajinsku stranu da imaju 30 dana primirja, i mi smo za to. Ali što to znači za Kursk? Hoće li Ukrajinci moći slobodno otići, ti koji su počinili zločine? Što će biti na prvoj liniji? Rusija sada provodi ofenzivu na svim pravcima. Kako će iskoristiti tih 30 dana? Hoće li nastaviti s prisilnom mobilizacijom u Ukrajini, slati oružje i obučavati jedinice? Kako ćemo provoditi kontrolu, kako možemo biti sigurni da se to neće događati? Tko će izdavati naredbe za prekid vatre? Tu je 2000 kilometara, tko će odlučiti gdje je i tko prekršio primirje?“ zapitao se Putin.

„Sve su to pitanja koja moraju biti temeljito proučena s obje strane. Sama ideja je dobra, ali treba je raspraviti. Moramo to usuglasiti s američkim partnerima, možda obaviti razgovor s predsjednikom Trumpom. No, podržavamo razrješenje sukoba mirnim putem“, naglasio je ruski predsjednik.

„Znamo naše interese i ciljeve, razgovarali smo s Trumpom. Vidjeli smo kako je Zelenski bio ponižen u Bijeloj kući i na drugim mjestima. Sada mora razmisliti o miru. Nije bilo ni govora o sporazumu vezanom uz mineralne resurse, a sada na to pristaju“, rekao je.

„Ako se Rusija i SAD dogovore o suradnji u energetskoj oblasti, tada cijevi prema Europi mogu biti ponovo puštene u pogon, a Europa će dobiti jeftin plin“, zaključio je.