Svijet

Putin se sprema za dugi rat u Ukrajini, no jedan znak ukazuje na velike probleme za rusku vojsku

Nakon šest mjeseci žestokog ratovanja sve je više informacija koje potvrđuju da se Rusija suočava s ozbiljnim manjkom naoružanja, pogotovo raketa.

Projektili se troše puno brže nego što se mogu proizvesti, a da je tome tako potvrđuje i vijest da su Rusi iz Sirije u Ukrajinu dovukli sistem protuzračne odbrane S-300.

New York Times pak sad je dobio potvrdu od američkih obavještajnih dužnosnika da Vladimir Putin kupuje artiljerijske granate i projektila od Sjeverne Koreje.

"Rusko Ministarstvo odbrane je u procesu kupnje miliona raketa i artiljerijskih granata od Sjeverne Koreje za upotrebu na bojnom polju u Ukrajini", izjavio je za list američki dužnosnik.  

"Očekujemo da bi Rusija u skoroj budućnosti mogla pokušati kupiti dodatnu sjevernokorejsku vojnu opremu", rekao je dužnosnik objašnjavajući kako su zbog sankcija Zapada prekinuti prijašnji lanci opskrbe.

Ukrajinska obavještajna služba pak objavila je kako je Rusiji preostalo manje od 45 posto zaliha projektila. Specijalizirani vojni portal The War Zone piše kako je još jedan znak koji pokazuje poteškoće s ruskim zalihama i taj što za kopneni napad sve češće koriste rakete koje nisu primarno namijenjene za to.

Isto tako, iako je optimiziran za upotrebu protiv aviona, Rusija je stavila S-300 u funkciju kopnenog napada tokom ljetnih borbi.

Smatra se kako Rusi nisu u mogućnosti ubrzati proizvodnju projektila za kopnene napade jer im zbog sankcija nedostaje sofisticiranih zapadnjačkih dijelova koje se u njih ugrađuju.

Franz-Stefan Gady, viši saradnik na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS) poručio je kako ovo potvrđuje da ruska vojska troši golemu količinu artiljerijskih granata 122/152 mm u Ukrajini i da se sprema za duži rat.

Putinu je cilj kapitulacija Ukrajine, a ne mirovni pregovori. Ako se oni ne budu vodili pažljivo i ako ih ne bude pratila konstantna vojna podrška Ukrajini, samo bi mogli olakšali operativnu stanku za Moskvu.

"U tim stankama Rusija bi nakon nekog vremena krenula dalje, vjerovatno na Odesu i druge crnomorske luke. Uspije li u tome, Putin bi ponovno krenuo i na Kijev, s ciljem svrgavanja Volodimira Zelenskog i postavljanja marionetske proruske vlade. Putinov rat u Ukrajini, stoga, vjerovatno će se nastaviti još dugo" - analizira Foreign Affairs.  

Iako je Peking saveznik Moskve i pojačao je uvoz ruske nafte, američki dužnosnici tvrde da je Kina do sada poštovala izvozne kontrole usmjerene na rusku vojsku i da nije pokušala prodati vojnu opremu ili komponente.

Američka ministrica trgovine Gina Raimondo upozorila je Kinu u martu da će, ako njen proizvođač računalnih čipova, Semiconductor Manufacturing International Corporation, ili druge kompanije, prekrše sankcije, SAD učinkovito zatvoriti ta poduzeća odsijecajući im pristup američkoj tehnologiji koja im je potrebna.