Svijet

Putinov najjači adut: Upoznajte čovjeka koji bi Rusima isporučio Ukrajinu i zadao strašan udarac Zapadu

Ukrajinska Pravda je objavila informacije da se nekadašnji ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič navodno nalazi u Minsku, gdje ga Kremlj sprema za operaciju preuzimanja vlasti u Ukrajini nakon eliminacije Zelenskog.

No, ko je zapravo Viktor Janukovič, Putinov najveći adut za preuzimanje Ukrajine?

Viktor Janukovič je jedna od rijetkih političkih ličnosti koja je imala priliku biti dva puta svrgnuta s mjesta ukrajinskog predsjednika nakon golemih uličnih protesta.

Ubistva koja su izazvala šokove diljem svijeta

Protivnici ga optužuju da je obogatio sebe, svoju porodicu i prijatelje dok je bio na vlasti.

Protest protiv njegove odluke da odustane od dalekosežnog sporazuma o partnerstvu s Evropskom unijom u novembru 2013. prerastao je u ogromnu - i nasilnu - kampanju da ga se skine s vlasti.

Ali smrt najmanje 88 ljudi, od kojih su mnogi protestanti koje su ubili uniformirani snajperisti u 48 sati krvoprolića, na kraju ga je srušila.

Pod pritiskom EU-a potpisao je sporazum o prenosu ovlasti na parlament i održavanju prijevremenih izbora. Ali u roku od nekoliko sati pobjegao je iz glavnog grada Ukrajine i njegova se uprava raspala.

Dok su ukrajinski protestanti čelnici i opozicija krenuli da popune vakuum vlasti, Janukovič, 63, tvrdio je da je još uvijek zakonito izabrani predsjednik.

Dok je krenuo prema susjednoj Rusiji, novi kijevski vladari izdali su nalog za hapšenje zbog njegove uloge u "masovnom ubistvu nevinih civila".

Uspon na vlast

Rođen u porodici metalaca i medicinske sestre u istočnom gradu Yenakiyevo u julu 1950. godine, Janukovič je imao problematično djetinjstvo.

Dvaput je bio u zatvoru zbog nasilnih zločina u mladosti - iako njegova službena biografija kaže da su njegove osude na kraju poništene.

“Došao sam iz vrlo siromašne porodice i moj glavni životni san bio je izvući se iz ovog siromaštva”, rekao je jednom prilikom novinarima.

Započevši svoju karijeru kao transportni direktor u ključnoj rudarskoj industriji Sovjetskog Saveza u istočnoj Ukrajini, postao je doktor ekonomije - što je ekvivalent doktoratu - 2000. godine.

Postao je guverner regije Donjeck, dom za više od tri miliona ljudi i ekonomsku moć Ukrajine, manje od godinu dana nakon što je ušao u lokalnu upravu.

Tadašnji predsjednik Leonid Kučma imenovao ga je premijerom u novembru 2002. u vladi optuženoj za korupciju i loše upravljanje. Kao štićenik odlazećeg čelnika, pobijedio je na predsjedničkim izborima 2004. godine. No, nakon golemih protesta u Kijevu koji su postali poznati kao Narandžasta revolucija, izbori su proglašeni lažnim, a njegov ugled jako narušen.

Obnovio je svoju političku karijeru dok su pobjednici 2004. Viktor Juščenko i Julija Timošenko zapadali u stalni sukob.

Od 2006. do 2007. dobio je drugi premijerski mandat i postao najpopularniji ukrajinski političar.

Na predsjedničkim izborima 2010. pobijedio je čisto - prema međunarodnim posmatračima - pobijedivši najveću suparnicu gđu Timošenko.

Sljedeće godine osuđena je na sedam godina zatvora pod optužbom za zloupotrebu ovlasti, u suđenju za koje je tvrdila da je politički motivirano,

Tokom svog predsjedanja, Janukovič je usmjeravao Ukrajinu prema bližim odnosima s EU. No onda je, nekoliko dana prije nego što je trebao biti potpisan, odbio sporazum o pridruživanju u novembru 2013.

Ulični protesti, najveći od Narandžaste revolucije 2004., izbili su i nastavili mjesecima, dosegnuvši krvavi vrhunac između 18. i 22. februara.

Luksuzni stil života

Kako je pobjegao nije jasno. No, nepotvrđeni izvještaji smjestili su ga prvo u grad Harkov na sjeveroistoku zemlje, gdje je snimio videoporuku, odgovarajući "banditima" koji su zauzeli Ukrajinu. Tamo je helikopterom odletio u Donjeck, ali je pokušaj da odleti avionom za Rusiju osujećen.

U obližnjoj rijeci pronađene su stotine dokumenata koji otkrivaju raskošnu potrošnju i navodnu korupciju.

Ruski mišići

Najbliže veze i baza podrške Viktora Janukoviča uvijek su bile s istočnom i južnom Ukrajinom koja uglavnom govori ruski.

Još 2004. godine, gospodina Janukoviča je otvoreno podržavao ruski predsjednik Vladimir Putin, ali su odnosi postali zategnuti, ne samo zbog spora oko cijene ruskog plina.

Gospodin Janukovič se jako trudio odbaciti imidž "čovjeka Moskve" i kada je postao predsjednik naglašeno je odradio svoje prvo inozemno putovanje kao predsjednik u Bruxelles, a ne u Moskvu.

No, s ukrajinskim finansijama u teškom stanju, ustvrdio je da bi slobodnotrgovinske veze s EU ugrozile postojeću trgovinu Ukrajine s Rusijom. EU je odbila njegov zahtjev za značajnom odštetom.

Rusija je već počela stezati ekonomske vijke raznim mjerama, uključujući zabranu uvoza ukrajinskih slatkiša.

Milijarder oligarh Rinat Ahmetov, moćni industrijalac i vlasnik nogometnog kluba Šahtar Donjeck, bio je politički saveznik gospodina Janukoviča do eksplozije nasilja u Kijevu. Energetski tajkun Dmytro Firtash također je bio moćan glas u krugovima ukrajinske ekonomske politike.

A tokom njegova vremena na vlasti, dva sina gospodina Janukoviča bila su utjecajna - biznismen Olexander i Viktor Janukovič Junior, zastupnik.

S obzirom da je njegovo predsjedništvo završilo sramotno i da ga je njegova pratnja očito napustila, sinovi su otišli s njim dok je bježao. I upravo je u Rusiji tražio utočište.

Na svojoj prvoj konferenciji za novinare nakon odlaska iz Ukrajine, održanoj u ruskom gradu Rostovu na Donu, govorio je protiv bilo kakve vojne intervencije ili buduće podjele svoje zemlje.

Jasno je rekao da je pobjegao iz Kijeva u strahu za život i da se neće vratiti bez sigurnosnih garancija za sebe i svoju porodicu.

Rusija predvođena Putinom nikada zapravo nije priznala novu vladu u Kijevu, za njih je Janukovič još uvijek legitiman lider zapadnog susjeda. Kao posljedica protesta koji su zbacili proruski orijentisanog Janukoviča izbili su nemiri u Donbasu koji su na kraju prerasli u građanski rat (čitaj: pritajenu agresiju Rusije), a Rusi su potom anektirali i Krim pod izgovorom referenduma koji je proveden tamo.

Sada je, čini se, došlo vrijeme za Janukovičev povratak u Kijev. Putinova ratna mašinerija ne napreduje onako kako je to Kremlj planirao, no čini se da Ukrajinci uprkos herojskom otporu neće moći izdržati konstantan ruski pritisak.

Ruska vojska već gomila snage pred Kijevom za odlučujući napad, na jugu zemlje izuzetno dobro napreduju, dok je i na istoku stanje veoma teško za ukrajinske branioce.

Putinov plan je čini se sljedeći, što prije završiti posao u Kijevu, eliminisati ukrajinsko vodstvo i postaviti svog čovjeka koji će mu potom isporučiti Ukrajinu na dlanu zauvijek prekinuvši priče o Evropskoj uniji i NATO paktu. Da li će u tome i uspjeti, ostaje da vidimo?