Svijet

Putinova pokorna sluga: ‘Medvedevu se zbog Vladimira život pretvorio u jad. Ima problema sa akoholom‘

Joe Biden je "čudan dementni starac", Evropsku uniju vode "luđaci", a Rusija će osigurati da Ukrajina "nestane s karte" u bliskoj budućnosti.

Dobrodošli u još jednu sedmicu viđenu očima Dmitrija Medvedeva, bivšeg ruskog predsjednika i premijera, a trenutno zamjenika šefa Vijeća sigurnosti Rusije.

Medvedev je posljednjih godina imao dojmljiv politički put. Još 2008. godine, kada je postao predsjednik Rusije, obećao je modernizaciju i liberalizaciju, često je govorio o svojoj ljubavi prema blogovima i gadgetima, a čak je posjetio Silicijsku dolinu i od Stevea Jobsa dobio novi iPhone 4.

No sada je nekadašnji liberal postao entuzijastični sudionik u mačističkom pozerstvu i genocidnoj retorici koji su postali glavna vodilja političkog diskursa u ratnoj Moskvi.

"Često me pitaju zašto su moji postovi na Telegramu tako oštri", napisao je nedavno Medvedev. "Pa, odgovorit ću: mrzim ih. Oni su gadovi i degenerici. Oni žele da mi, Rusija, umremo. I dok sam još živ, učinit ću sve da oni nestanu." Pritom nije precizirao odnosi li se to "oni" na Ukrajince, zapadne političare ili oboje.

Njegova ideološka transformacija gotovo jednako je nevjerojatna kao i ona fizička: prije deset godina izgledao je štreberski i djelovao gotovo šarmantno nespretno noseći odijelo i obavljajući državne poslove. Sada njegovo podbuhlo lice izgleda iscrpljeno, a oči mu se cakle dok sipa tirade protiv Zapada.

Ova promjena očit je pokušaj da se spasi od zaborava i zadrži političku relevantnost u klimi koja se znatno zamračila u desetljeću otkako je napustio predsjedničku dužnost, piše Guardian.

"Kad osjećate da ste besmislena i jadna osoba, poput Dmitrija Medvedeva, s vremena na vrijeme pokušavate se postaviti u novu ulogu. Mogao je obrijati glavu ili otići u teretanu... ali umjesto toga odlučio se vratiti kao jastreb", rekla je saradnica zatvorenog ruskog oporbenog političara Alekseja Navaljnog, Maria Pevčik, u video raspravi posvećenoj Medvedevom čudnom ponašanju u maju.

Dok se njegova reinkarnacija uvelike tretirala kao jeziva, ona je također simbol izobličenih nada starih deset godina, kada su neki vjerovali da bi sistem izgrađen pod Vladimirom Putinom mogao biti sposoban provesti neku vrstu liberalizacije.

Godine 2008. Putin je odstupio, jer je ustav tada dopuštao samo dva četverogodišnja mandata. Iselio se iz Kremlja kako bi postao premijer, a za nasljednika je osobno izabrao Medvedeva s kojim je surađivao od 2000. godine.

"Neko s idejama vjerojatno bi se prilično brzo riješio Putina, a Putin to nije želio riskirati. Medvedev se uklopio kao ovisna osoba. Pokušao se uklopiti s konsenzusom, baš kao što se pokušava uklopiti sada", rekao je Gleb Pavlovski, koji je više od desetljeća proveo kao savjetnik Kremlja.

No, iako je Medvedev jasno bio podređen Putinu, on je bio sasvim drugačiji od bivšeg KGB-ovca. Isticao je svoju ljubav prema rock glazbi te uzbuđeno govorio o mogućnostima interneta, aktivno tweetajući i blogirajući. Putin, nasuprot njemu, ne zna koristiti internet. Medvedev se također žalio na nedostatak neovisnosti pravosuđa u Rusiji i dao nekoliko opsežnih izjava koje su sugerirale da podržava stvarnu reformu.

"Bilo je jasno da mu se stvarno, ozbiljno sviđa liberalni put, a to nije bila samo politička strategija; stvarno je želio biti predsjednik normalne, civilizirane zemlje", rekla je Natalia Sindejeva, osnivačica TV Rain, glavnog ruskog nezavisnog televizijskog kanala, koji je počeo emitirati tokom Medvedevljevog predsjedništva i dobio njegovu podršku kada je posjetio studio 2011. godine.

Ruski liberali bili su podijeljeni oko toga ima li Medvedev šanse postati pravi političar s vlastitim programom. "Moglo bi se pokazati da nije bolji od Putina. Ali ako ništa ne poduzmemo, ionako ćemo završiti s Putinom", rekla je tada veteranka aktivistica za ljudska prava Ljudmila Aleksejeva.

S vremenom je Medvedev osvojio i izbornu jedinicu među dijelom kremaljske elite, koja se nadala da mu može osigurati drugi predsjednički mandat u kojem će polako smanjivati ​​utjecaj tvrdokornih bivših agenata KGB-a u vladi.

Medvedev se fiksirao na ideju o drugom mandatu, kažu oni koji su ga poznavali. Povremeno se čak javno sukobljavao s Putinom, posebno kada je Medvedev odobrio da Rusija bude suzdržana na glasovanju u UN-u o intervenciji u Libiji.

Koketirao je s idejom o osnivanju nove političke stranke, a mnogi oko Medvedeva, uključujući Vladislava Surkova, jednog od najvažnijih savjetnika Kremlja, poticali su ga da se izbori za drugi mandat.

"Postojala je ogromna nada i osjećaj političkog otopljavanja, te pomisao da ćemo, ako osvoji drugi mandat, postati otvoreniji prema svijetu", rekla je Sindejeva.

Ali kada je Putin pozvao Medvedeva u ribolov u ljeto 2011. i rekao svom štićeniku da će se vratiti na mjesto predsjednika, Medvedev je to krotko prihvatio.

"Jednostavno nije mogao riskirati. Nije bio dorastao tome", rekao je Pavlovski. Kao dio dogovora, Medvedev je tražio da postane premijer i čini se da se iskreno nadao da će ponovno postati predsjednik nakon četiri godine.

Ali Putin je imao druge ideje, maknuvši mnoge Medvedevljeve saradnike po strani i dajući novom premijeru otrovni kalež vođenja prokremaljske stranke Ujedinjena Rusija. Postao je gromobran za kritike dok je Putin glumio "dobrog cara".

"Paradoks je bio da je, upravo nakon što je Medvedev učinio ono što je Putin htio, Putin prestao vjerovati njemu, a to je Medvedevljev život pretvorilo u jad", rekao je Pavlovski.

U kasnijim javnim nastupima Medvedev je već izgledao kao slomljen čovjek. Često su ga hvatale kamere kako drijema na službenim događajima, uključujući i ceremoniju otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Sočiju 2014. Video istraga Navaljnog povezala je mrežu palača i vinograda s Medvedevom. Te je optužbe opovrgnuo, no uslijedio je val uličnih protesta onih koji su smatrali da je Medvedev ispao podjednako podmitljiv kao i drugi u ruskoj eliti.

Kako je vrijeme prolazilo, u moskovskim političkim krugovima kružile su glasine o Medvedevljevoj sve većoj konzumaciji alkohola. Godine 2020. Putin mu je rekao da podnese ostavku na mjesto premijera, ali mu je dao simbolični posao zamjenika predsjednika Vijeća sigurnosti.

"Puno se stvari dešava u njegovoj glavi, naravno, ali mislim da je veliki dio njegovog trenutnog ponašanja osjećaj osobnog bijesa i ogorčenosti prema ruskim liberalima, koji ga na kraju nisu prihvatili", rekao je izvor koji dobro poznaje Medvedeva.

U desetljeću nakon što je Medvedev napustio predsjedništvo, nade u bilo kakvu istinsku liberalizaciju u Rusiji su izblijedjele. Putin je 2014. godine odlučio pripojiti Krim, a od tada je sistem samo postao autoritarniji.

TV Rain, televizijska stanica koju je promovirao Medvedev, ukinuta je 2014. godine, a 2021. označena je kao "strani agent". Objavljivanje na internetu zabranjeno joj je ubrzo nakon ruske invazije na Ukrajinu, a nedavno je ponovno počela emitirati izvan Rusije.

Twitter, koji je nekada tako volio Medvedev, zabranjen je u Rusiji ranije ove godine. A on sada, umjesto da kopira inovativne ekonomske ideje sa Zapada, govori o nuklearnom ratu.