Politika

Radončić: Ako migrantska kriza eskalira, svaki scenario je moguć

Bosna i Hercegovina ima neke papirnate strategije, ja sam spomenuo davno mogućnost kataklizmičnog scenarija da će Turska pustiti branu od 10.000 migranata prema Evropi. To se danas pokazuje tačnim. Moram vas podsjetiti da je Hrvatska u svoju policiju uložila desetine hiljada eura, BiH nije uložila niti marku. BiH je spavala i dovedeni smo u tu situaciju, kazao je za N1 ministar sigurnosti Fahrudin Radončić.

„Dobit ćemo novac za 300-400 novih policajaca u GP. Problem je vrijeme, izgubili smo taj faktor i sada radimo po principu da se spasi što se može spasiti. Pojačat ćemo granicu, prebaciti ćemo dio policajaca sa istočne na zapadnu stranu. U ovom trenutku se želimo nadati da će EU ozbiljno odgovoriti tako što će biti prva brana“, dodao je Radončić.

BiH kao hotspot za migrante?

„Ono što mene hrabri jesu izjave evropskih dužnosnika koje govore o cijeloj Evropi kao tački odbrane. Nadam se daće tako biti. Mi insistiramo da BiH ne može prihvatitit 10.000 migranata kao trajnu kategoriju. Očekujem da EU nema više manevarskog prostora, bili su nepravedni prema BiH. To su tretirali kao humanitarno pitanje, sada su shvatili da je to sigurnosno pitanje. Erdogan je uradio nešto što nije uredu. Potpisao je ugovor i onda rekao da jednog dana neće da to više poštuje“, kazao je i dodao:

„Za dva dana ćemo imati vanrednu sjednicu Vijeća ministara BiH o migrantima i koronavirusu. Ne možemo podnijeti ni fizički, ni zdravstveno“.

Vojska na granicama?

„Vijeće ministara je prespavalo 4 godine, od jedne do druge migrantske krize. Sada imamo vruć krompir i treba da se nosimo s time. To je naša odgovornost ali treba i da kažemo gdje smo zatekli problem. Nismo ga zatekli na nuli, nego na minus 100“, poručio je državni ministar sigurnosti.

„Svaka zemlja ima pravo da brani suverenitet i identitet. Ja poštujem živote tih ljudi, ali moja obaveza je da branim svoju zemlju. EU koja nam je držala lekcije o tretmanu migranata danas puca na njih i blokira ih. Ne možemo imati dvostruke kriterije. Svaki scenario, ako kriza eskalira, je moguć. Ja se nadam da se to neće dogoditi, ali mi kao država moramo razmišljati o svim izazovima“, poručio je.

Radončić se osvrnuo i na aferu „Asim“:

„Tužilaštvo će provesti svoju akciju, ali imate grubo kršenje zakona o nezakonitom snimanju. Neka Tužilaštvo uradi svoj posao. Treba potvrditi autentičnost snimka, njegovu legalnost", dodao je Radončić o "aferi Asim".
Ima li u SBB Asima Sarajlića?
„Ako ih ima u tom smislu da se namješta posao, onda ćemo se potruditi da ih nema. Imamo saznanja da su neki naši članovi postali odjednom neovisni na vrlo čudan način, imamo vrlo kontroverzne informacije. Čim budu i ako budu dokumentovane te informacije, odmah ćemo ih dostaviti Tužilaštvu", kazao je.
Na pitanje "Da li je ovo normalno", kazao je:
"Meni ništa tu nije normalno. Šta je nepotizam? Zapošljavanje rođaka, je li tako. Ako je iko imao rođačko zapošljavanje, da je neko bio državni premijer, njegov brat državni tužilac, imate cijelu lepezu takvog zapošljavanja i onda taj neko kaže da je protiv toga. To je meni najčudnije, ali to je unutrašnja stvar SDA i ne želim više da je komentarišem".