Kriminal

Raport otkriva: Marko Trifković, koji se dovodi u vezu s ubistvom sarajevskih policajaca, izlazi na slobodu. Platit će kauciju

Marko Trifković, automafijaš koji se dovodi u vezu sa ubistvom sarajevskih policajaca Adisa Šehovića i Davora Vujinovića 26. oktobra 2018. godine, izlazi na slobodu.

Šehović i Vujinović su brutalno likvidirani na Alipašinom polju gdje su pokušali spriječiti kriminalce u krađi automobila.

Bježao godinu, pao zbog Božića

Likvidirani su iz automatske puške, a uprkos nekoliko tragove koje su imali, policija nikad nije uspjela ući u trag ubicima. Saslušano je stotine svjedoka, pretraženo je desetine lokacija u potrazi za oružjem ili automobilom, ali sve je vodilo u ćorsokak.

No, vratimo se na Trifkovića zvanog Žiža.

Uhapšen je 10. januara ove godine, zbog sumnje da je član automafije koju istražuje Tužilaštvo BiH u predmetu "Volan". Godinu dana bio je u bijegu, a uhapšen je na Palama gdje je došao iz Srbije roditeljima na Božić.

U predmetu "Volan", jedne od najopsežnijih optužnica protiv organizovane kriminalne grupe čijih se 27 pripadnika terete za organizovani kriminal u vezi s krađama automobila, Trifković ima status osumnjičenika.

Optužnica iz juna 2018. se odnosi na krijumčarenje i dalju prodaju, izmjenu identifikacionih oznaka, iznuđivanje otkupa ili rastavljanje u dijelove za dalju prodaju, uglavnom skupocjenih motornih vozila, ukradenih od građana u Kantonu Sarajevo, u Istočnom Sarajevu i drugim krajevima BiH.

Među optuženih 27 osoba su, pored Trifkovića, bili: Danilo Cicović, Vladimir Krsmanović Kršo, Srećko Trifković, Srećko Mandić, Slaven Dakić Žućo, Tomislav Petrović zvani Tomo, Njegoslav Milinković Ljutan, Bojan Košarac Čavra, Enis Mandal, Miroslav Pajić i Sreto Pajić Srećko.

Trifković se, uz još 12 imena automafijaša, našao i na spisku osoba koji bi se mogli dovesti u vezu sa ubistvom Vujinovića i Šehovića, a koji je sastavio MUP KS.

Šehović i Vujinović: Brutalno likvidirani na dužnosti

Kakve dokaze ima policija protiv njega nikad nije objavljeno.

Ipak, sarajevskim istražiteljima savršeno je odgovaralo to što se Trifković nalazi u pritvoru, pa makar zbog drugog osnova. Opravdano postoji sumnja da bi Trifković mogao skrivati dokaze ili opet pobjeći.

Šta je Sud BiH tražio i kako je to obrazložio

Ipak, Sud BiH, danas je donio odluku kojom ga pušta iz pritvora uz kauciju od 252.234 KM, koju je Trifković ponudio preko svog advokata. On će određene nekretinine upisati kao hipoteku.

Odluka Suda BiH

Kako se navodi u dokumnetu koji je u posjedu Raporta, ukoliko Trifković ponovo pobjegne ta nekretnina će se upisati kao prihod budžeta BiH.

Na slobodu će izaći kada dostavi dokaze da je izvršio upis hipoteke i kaucije.

Sud je Trifkoviću odredio i određene mjere zabrane.

Odluka Suda BiH

Tako su Žiži zabranjena putovanja, a obavezan je javljati se policijskog stanici dva puta u sedmici.

Sud je u svom obrazloženju naveo da idalje cijeni da postoji određna opasnost od ponovnog bjekstva, ali da zbog protoka vremena to više nije toliko sigurno.

Sud je također povjerovao i izjavu majke Trifkovića koja je kazala da on neće bježati, ali je prihvatio i da njena imovina ide kao zalog.

Odluka Suda BiH