Vijesti

Raport saznaje| Dok hara korona, Hrvatska u ofanzivi na Trgovsku goru: BiH angažira međunarodne pravne eksperte

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac organizirao je danas hitnu videokonferenciju na kojoj je razgovarano o namjeri Hrvatske da gradi odlagalište za radioaktivni i nuklearni otpad na lokalitetu Trgovska gora, neposredno u blizini granice s Bosnom i Hercegovinom.

Na videokonferenciji su učestvovali ministrica prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske Srebrenka Golić, federalni ministar za okolinu i turizam Edita Đapo, članovi parlamentarne grupe “Zeleni klub“ Saša Magazinović i Jasmin Emrić, kao i načelnik Novog Grada Miroslav Drljača.

Kako Raport nezvanično saznaje, Bosna i Hercegovina će najvjerovatnije angažirati međunarodne pravne eksperte koji će se baviti ovim iznimno važnim pitanjem.

Formirati koordinacioni tim, te ekspertnu i pravnu grupu

„Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH u narednih nekoliko dana dostavit će informaciju Vijeću ministara BiH, u kojoj će zatražiti da kroz institucionalno djelovanje bude formiran koordinacioni tim, te ekspertna i pravna grupa koje će se baviti ovim otvorenim bilateralnim pitanjem s Hrvatskom, kao i da se u svakoj projekciji budžeta institucija BiH planiraju sredstva za rad pomenutih grupa“, saopćeno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Na sastanku sa ministrom Košarcem zaključeno je da je neophodno da sve nadležne institucije pojačaju diplomatske aktivnosti u cilju sprječavanja Hrvatske da predmetnu lokaciju odredi kao konačnu za skladištenje radioaktivnog otpada.

Učesnici videokonferencije konstatirali su da odluka Ministarstva za zaštitu životne sredine i energetike Hrvatske o ustupanju lokacije bivšeg vojnog skladišta Čerkezovac na upotrebu Fondu za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada nuklearne elekrtane „Krško“, svjedoči jasnoj namjeri vlasti susjedne zemlje da ne odustaje od izgradnje spornog odlagališa u neposrednoj blizini granice sa BiH.

Ministar Košarac informirao je sagovornike o sastancima koje je o ovoj temi imao s ambasadorom Hrvatske u BiH Ivanom Sabolićem, te resornim ministrom Hrvatske Tomislavom Ćorićem.

„Tokom videokonferencije istaknuto je da nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH imaju jednoglasan stav o neprihvatljivosti odlaganja radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini granice, jer bi time bilo ugroženo zdravlje 250.000 stanovnika u 13 općina u slivu rijeke Une, kao i životna sredina. Upozoreno je i da je riječ o ozbiljnom sigurnosnom problemu, budući da se radi o vrlo trusnom području - navodi se u saopćenju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

"Da su dobri susjedi kao što nisu"

Član parlamentarne grupe “Zeleni klub“ Saša Magazinović na svom Facebook profilu objavio je fotografiju sa današnje videokonferencije i u statusu napisao „da je dobar susjed kao što nije, Hrvatska bi pitala kako mogu pomoći u borbi sa coronom, treba li nam opreme...?“.

„Pošto to nisu, nego potpuno suprotno, oni su vrijeme pandemije iskoristili da ubrzaju aktivnosti koje bi trebale rezultirati time da nuklearni i radioaktivni otpad istovare “u naše dvorište”.

U izjavi za Raport, Magazinović kaže da je Bosni i Hercegovini obećano učešće u procedurama izrade procjene utjecaja na okoliš, ali to ocjenjuje formalnošću.

„Oni su prije svega računali na to da smo mi potpuno neučinkoviti kada su u pitanju institucije i da nećemo reagirati na odgovarajući način, kao što je to bio slučaj sa Pelješkim mostom. A druga stvar je da što je Hrvatska članica Evropske unije pa to misle završiti „na mišiće“, ali lokacija ne ispunjava ni eliminatorne kriterijume za odlagalište nisko i srednje radioaktivnog otpada, kazao nam je Magazinović.