Politika

Rasprava u Domu lordova o BiH: NATO mora poslati trupe, Britanija uvesti sankcije Dodiku

U britanskom Domu lordova trenutno se odvija rasprava o BiH odnosno o dramatičnoj situaciji koju je svojom rušilačkom politikom izazvao Milorad Dodik.

Lord Nick Bourne u svom izlaganju rekao je da je boravio u Sarajevu i da je ponosan što je ima priliku vidjeti taj grad i ljude.

"Boravio sam i u Srebrenici i sreo sam hrabre majke koje su izgubile svoje sinove. Sada se BiH i mi suočavamo sa ozbiljnom prijetnjom člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika koji pokušava da napravi haos u Bosni i Hercegovini, pokušava i da potkopa cijeli ustavni aparat.

Lord Bourn

Ko zna do čega može doći. Moramo djelovati odmah. Ne smijemo se suočiti sa situacijom kakvu smo imali prije 20 godina. Ne možemo sramno ne djelovati. Rusija prijeti, pogledajte šta se dešava u Ukrajini, to je geoplitičko pitanje. Pohvaljujem imenovanje Stuarta Peacha, ali to nije samo za sebe dovoljno. Sreo sam se sa Biserom Turković, ministricom vanjskih poslova BiH i bilo dobro da znamo koji je stav našeg ministra vanjskih poslova. Treba nam veće prisustvo britanskih snaga, ili kroz NATO ili EUFOR. Moramo dati jasnu podršku visokom predstavniku Christianu Schmidtu i nametnuti sankcije, imamo pravni osnov za to. Banka Engleske treba da radi sa ostalim centralnim bankama G7 na tome da se Dodika isključi iz brze cirkulacije novca i međunarodnih transakcija. I na kraju moramo ojačati institucije civilnog društva u Bosni i Hercegovini. Sve zbog prijetnje secesijom. Ne možemo, gospodo, dozvoliti da se ovoj predivnoj zemlji desi ono što joj se već jednom desilo. Zaista glefam u Vladu koja treba da napravi više. To nisu samo riječi, treba nam akcija. Imamo priliku da djelujemo i moramo", rekao je Bourne.

Baronesa Arminka Helić kazala da se 30 godina od rata ponovo priča o Zapadnog Balkanu, koji bi trebao biti integrisan u EU, ali da on stagnira.

"Ova retorika, koju sad čujemo, je ostatak one grozne retorike devedesetih godina. Danas, najranjivija zemlja se suočava sa najvećom egzistencijalnom prijetnjom od kraja rata. Sjetit ćete se kakva je bila politika etničkog čišćenja, sjećate se silovanja, granatiranja, opsade Sarajeva. I mlađi od 25 godina nose ovu traumu koju su naslijedili od roditelja. Ovaj otrov ekstremnog nacionalizma radi osvarivanja fanatičnih ciljeva mogao bi da ponovo ugrozi BiH", navela je Helić.

Ona je istakla da se ovdje ne radi o borbi za veću autonomiju jednog entiteta.

"Ovo moji lordovi nije samo nevina borba za autonomiju. Autonomija je već na sceni. Dejton je propisao da RS ima određenu autonomiju. ovo je san o stvaranju velike Srbije. Isti ratni cilj koji su imali Karadžić i Mladić, ratni zločinci koji su sad u zatvoru. Ovo je nastavak ostvarivanja onogo što smo zaustavili 95. godine. Samo je sada Rusija aktivni igrač. Moskva vidi Zapadni
Balkan koji bi mogao biti dio NATO-a, a koji je bolji način zastavljanja ekspanzije NATO-a nego da cijeli region držite u nestabilnosti. I interes Kine je se tu poklapa", rekla je Helić

Onda je istakla da Velika Britanija sa svojim saveznicima (SAD i EU) ima način da to zaustavi.

"Mi mi kapacitet da zaustavimo secesionizam. Prvo moramo prepoznati da ovo nije politička kriza nego sigurnosna koja zahtjeva veliki sigurnosni odgovor. Ponavljam ne slati mirovne snage ali ni borbene, nego trupe kako bi se zaustavile avanturizam", rekla je Helić.

Ona je podsjetila da u BiH trenutno ima samo 660 pripadnica EUFOR-a.

"Po Aneksu 1 Dejtona, NATO ima ovlasti da djeluje. NATO treba poslati jedinice u kritične tačke: u Brčko i tuzlansku regiju, prije svega aerodrom.

Drugo, moramo osigurati da oni koji prijet intergritetu osjete sankcije.

SAD su već sankcionirale Dodika zbog ugrožavanje Dejtona i jer on predstavlja ozbiljnu prijetnju za teritorijalnom intergriteti. Vrijeme je da se mi i evropski saveznici njima pridružimo", navele je baronesa Helić.