Svijet

Raste broj mrtvih na Haitiju: Najmanje 227 poginulih, stotine nestalih i povrijeđenih

Haiti je danas ujutro po lokalnom vremenu pogodio razoran zemljotres magnitude 7,2 stepeni prema Richteru, u kojemu je prema posljednjim podacima poginulo najmanje 227 osoba, stotine su povrijeđenih i nestalih, a brojne su zgrade, kuće i druga infrastruktura potpuno razorene.

Stvar je utoliko gora što se jedna od najsiromašnijih zemalja svijeta još uvijek nije oporavila od nešto slabijeg potresa od 7 stepeni koji je 2010. godine potpuno opustošio Haiti i pritom odnio čak 200 hiljada života. Otočka država je pritom bila i u periodu političkog previranja nakon nedavnog atentata na predsjednika Jovenela Moïsea.

Zemljotres je u 8.29 sati po lokalnom vremenu, odnosno 14.29 po našem, zatresao jugozapadnu obalu Haitija 12 kilometara od grada Saint-Louis du Sud, a osjetio se u 125 kilometara udaljenom glavnom gradu Port-au-Princeu te u većini susjednih karipskih zemalja. Hipocentar je bio na dubini od 10 kilometara, prema podacima američke agencije US Geological Survey. Tijekom dana osjetili su brojni popratni udari, najsnažniji od koji je imao magnitudu od 5,2 stupnja po Richteru.

Stanovnica Port-au-Princea Carmelle Charles za Guardian je priznala da su joj se odmah vratile scene iz 2010. godine, kada je glavni grad bio potpuno sravnjen sa zemljom.

"Istrčala sam van sa suzama u očima, jer su mi u glavi frcale tolike scene iz 12. siječnja 2010. godine. Nadam se da ovaj put neće biti tako strašno", kazala je 37-godišnjakinja.

Precizna slika destrukcije danas još nije bila jasna, no premijer Ariel Henry - koji vodi državu od atentata na Moïsea 7. jula - kazao je da je u brojnim regijama zabilježeno značajno uništenje, kao i brojne žrtve.

"Pružam svoje saučešće porodicama žrtava ovog razornog zemljotresa", poručio je preko Twittera.

Među mrtvima je navodno i nekadašnji senator Gabriel Fortuné, za čije je tijelo objavljeno da je izvučeno iz srušenog hotela u obalnom gradu Les Cayes. Fotografije i videosječci na društvenim mrežama pokazuju razmjere razaranja i brojne ljude kako trče kroz oblake prašine i ruinirane ulice tražeći svoje bližnje.

Prema izvješćima lokalnih medija, bolnica u Les Cayesu je preplavljena povrijeđenim pacijentima koji su potražili pomoć ili koje su donijeli drugi. Akim Kikonda, predstavnik organizacije Catholic Relief Services izjavio je za Guardian da je, za razliku od 2010., glavni grad Port-au-Prince u najvećem dijelu lišen značajnijeg razaranja. Na jugozapadu zemlje, nažalost, druga je priča.

"Čujem o brojnim kućama i zgradama koje su teško oštećene, neke su se potpuno srušile i ljudi su vani, nemaju gdje boraviti", kaže Kikonda.

Haiti, koji dijeli otok Hispaniolu s Dominikanskom republikom, ima 11 miliona stanovnika, od kojih čak 59 posto živi ispod granice siromaštva. Ta činjenica, skupa s još uvijek prisutnim posljedicama prošlog potresa te političkom vakuumu nastalom nakon atentata na predsjednika države, učinit će oporavak od ove katastrofe još izazovnijom nego što bi bila inače.

Američki predsjednik Joe Biden danas je odmah odobrio paket hitne pomoći, a SAD-u će se u narednim danima zacijelo priključiti i druge svjetske države. Premijer Henry pozvao je stanovnike Haitija da pokaću odgovornost i solidarnost u trenutku koji je nazvao "dramatičnim za zemlju".

"L’Union fait la force", poručio je Henry preko još jednog tvita, citirajući državni moto - snaga kroz zajedništvo.